Łódź
Przedszkole
Przedszkole Miejskie nr 23
Adres
ul. Stefana Żeromskiego 105, 90-549 Łódź
Telefon
426360422
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Lidia Sokalska
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Wycieczka do" Krainy dzikiej kaczki" - Bronowice koło Brzezin
  • zabawy na podłodze interaktywnej
  • sadzimy kwiaty w ogrodzie przedszkolnym
  • zajęcia edukacyjne z tańca
  • zajęcia ruchowe
  • "Tańczące Żaczki" biorą udział w I Tanecznej Gali Przedszkolaka
  • Świętujemy Dzień Babci i Dziadka
  • zajęcia edukacyjne w Straży Pożarnej  w Koluszkach
Opis

budynek Przedszkola Miejskiego nr 23


Przedszkole Miejskie nr 23 mieści się w zabytkowej wili Juliusza Jarischa w Łodzi przy ul. S. Żeromskiego 105. Budynek usytuowany  jest  na placu, który obecnie pełni rolę ogrodu przedszkolnego, między ulicami: Lipową, M. Kopernika i S. Żeromskiego.

W pobliżu przedszkola znajduje się Szpital Kliniczny WAM, IV Komisariat Policji, Pierwsza Lecznica dla zwierząt Karola, Hugona Warikoffa, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr. 5, Szkoły Podstawowe nr 152 i 160 oraz różnorodne punkty usługowe. Na południe od przedszkola znajduje się park im. J. Poniatowskiego.

Ze względu na wielość linii transportu publicznego, usytuowanie budynku jest bardzo korzystne dla rodziców dowożących dzieci do przedszkola.

W przedszkolu wspomagamy i ukierunkowujemy rozwój dziecka, zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi, realizujemy cele w oparciu o indywidualność oraz diagnozę dziecka.

Przed dziećmi stawiamy takie zadania, które wyzwalają inwencję, ekspresję twórczą, mobilizują do zastanawiania się, zadawania pytań i udzielania na nie odpowiedzi poprzez rozwiązywanie problemu. W przedszkolu aktywność dziecka połączona jest z przeżywaniem i działaniem. Zdobyta tą drogą wiedza i umiejętności jest dla dzieci zrozumiała i trwała.

Wśród metod które wykorzystujemy w pracy z dziećmi można wymienić m.in. metodę ruchu rozwijającego W. Sherborne, „Gimnastykę mózgu” Paula Dennisona, metodę C. Orffa, elementy edukacji daltońskiej oraz metody wg Ireny Majchrzak "Wprowadzanie dziecka w świat pisma" i inne metody twórcze.

Dziecko ma możliwość planowania, organizowania sobie miejsca do zabawy według własnej inwencji, inicjuje i podejmuje działania zgodnie z jego zainteresowaniami.

Wychowankowie mogą proponować tematykę zajęć edukacyjnych, spotkań, spacerów. Nauczyciel projektuje przestrzeń spełniającą wymogi bezpieczeństwa, w której działa i rozwija się dziecko z uwzględnieniem jego potrzeb i oczekiwań.

Koła zainteresowań

Koła zainteresowań prowadzone są przez nauczycielki naszego przedszkola w oparciu o napisane przez siebie programy własne rozszerzające podstawę programową wychowania przedszkolnego.

- plastyczne - "   Kolorowy świat 2" -  nauczycielka Katarzyna Grzelak

- badawcze -  "  Przedszkolak badaczem i odkrywcą"  -  nauczycielka Monika Dziubałtowska

- taneczne - " Tańczące żaczki" - nauczycielka  Agnieszka Kowalska

- ruchowe - "Ruch to zdrowie Przedszkolaczek Ci to powie" -  nauczycielka Marta Śliwińska

Godziny otwarcia od
06.00
Godziny otwarcia do
17.00
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
46124010371111001109108622
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
46124010371111001109108622
Odbiorca opłat
Przedszkole Miejskie nr 23 w Łodzi
Adres odbiorcy opłat
ul.Stefana Żeromskiego 105 ;90-549 Łódź
NIP odbiorcy opłat
7272666188
Adres email IODO
iod.pm23@cuwo.lodz.pl
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Przedszkole Miejskie nr23 w Łodzi
Telefon jednostki przetwarzającej dane
Przedszkole Miejskie nr 23 w Łodzi
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@pm23.elodz.edu.pl
Organ prowadzący
Urząd Miasta Łodzi Departament Pracy, Edukacji i Kultury, Wydział Edukacji
Drzwi otwarte
Dni otwarte od 17.04 do 21.04. 2023 r. w godzinach 09.00- 11.00
Personel


Nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu to wysoko wykształcona, wykwalifikowana i systematycznie doskonaląca się kadra pedagogiczna. Planowane sytuacje edukacyjne dają dzieciom, szansę poznania siebie w twórczym działaniu i uczeniu się.

Nauczycielki poszczególnych oddziałów uwzględniają, diagnozują potrzeby dzieci, ich style uczenia się, zainteresowania. Stosują nowatorskie rozwiązania edukacyjne, atrakcyjne metody pracy sprawiają, że uczenie się jest dla dzieci fascynującym odkrywaniem świata i wielką przygodą poznawczą.

Nauczyciele:

  • mgr.Lidia Sokalska - dyrektor
  • mgr.Beata Reguła - społeczny zastępca dyrektora
  • mgr.Monika Dziubałtowska
  • mgr.Katarzyna Grzelak
  • mgr.Agnieszka Kowalska
  • mgr.Agnieszka Zielińska
  • mgr.Marta Śliwińska
  • mgr.Joanna Kostrzewa
  • mgr.Justyna Kubacka
  • mgr.Justyna Marczak - logopeda
  • mgr.Agata Skrzynecka - pedagog specjalny
  • mgr.Ewa Dąbrowska - nauczyciel religii

PRACOWNICY ADMINISTRACYJNI:

  • Ewa Rosa - specjalista.

PRACOWNICY OBSŁUGI:

  • Brygida Mila,
  • Bożena Piątek,
  • Emilia Próbka,
  • Joanna Wojtaniec,
  • Małgorzata Kulewska,
  • Monika Kruk - szatniarka,
  • Krzysztof Paczuski - pracownik gospodarczy.

KUCHNIA:

  • Ewa Jakubowska - kucharka,
  • Jolanta Zielonka - pomoc kucharki.
Dodatkowe zajęcia
Zajęcia taneczne
Historia
Historia
Przedszkole Miejskie nr 23 to zabytkowy pałacyk, willa Jarischów zaadaptowana na przedszkole.

Dwaj fabrykanci Juliusz i Florian Jarisch nie byli bliskimi krewnymi, niemniej ich spadkobiercy pozostawili po sobie stylowe rezydencje, które do dzisiaj są ozdobą centrum Łodzi.

Bliscy pierwszego z nich postawili willę przy ul. Żeromskiego 105 (w pobliżu ul. Kopernika), w której dziś jest przedszkole, zaś potomkowie drugiego zbudowali willę przy ul. Piotrkowskiej 153 (wejście od al. Kościuszki), która przez wiele lat znana była łodzianom jako pałac ślubów, a teraz zajmowana jest przez pracowników Wydziału Budynków i Lokali Urzędu Miasta. O ile bliscy pana Juliusza postawili na motywy geometryczne, to synowie pana Floriana zapewne lubowali się w mitologii, bowiem w ich domu można spotkać zarówno Hermesa z laską Kaduceusza, jak i młodego Neptuna z trójzębem.

Willa przy ul. Żeromskiego powstała w 1927 roku. Obiekt ten to ciekawy przykład przedwojennej architektury modernistycznej, a więc o formach uproszczonych, zawierającej motywy art deco widoczne choćby nad oknami - wyjaśnia prof. Krzysztof Stefański z Uniwersytetu Łódzkiego, wybitny znawca zabytkowej architektury w Łodzi. - Nie wiemy, kto był autorem projektu, ale musiał to być dobrej klasy architekt, niekoniecznie z Łodzi, ale na przykład z Warszawy. Widać, że projektując rezydencję dążył do nadania jej bryle dynamiki i ekspresji.

Na zewnątrz wzrok przyciąga łuk półkolisty nad wejściem, łamany dach mansardowy, małe okna w kształcie rombu, trójkątne naczółki wieńczące elewacje, balkony i taras od południa oraz okazałe, półkoliste, narożne ryzality od północy, które sprawiają, że willa od tej strony wygląda jak warownia.

Juliusz Jarisch razem z Gustawem Petrullem był właścicielem fabryki śrub i nitów przy ul. Wodnej. Spółka powstała w 1897 roku i przetrwała do śmierci Gustawa Petrulla w 1916 roku. Jego udziały przeszły z czasem do Juliusza Jarischa, który stał się jedynym właścicielem przedsiębiorstwa.

Juliusz Jarisch zmarł w 1921 roku i od tej pory rządy w fabryce objęła wdowa - Klara Jarisch (obywatelka Czech). To ona utworzyła spółkę akcyjną Spadkobiercy Juliusza Jarischa. Fabryka Śrub, Okuć i Wyrobów Tłoczonych, w której - razem z córką Hiltrudą - miała większościowy pakiet akcji: 2,5 tys. spośród 3 tys. Ponadto była jednym z dyrektorów, zaś w zarządzie firmy znaleźli się: mąż Hiltrudy - Jerzy Linnert oraz dwaj znani fabrykanci - Adolf Daube i Teodor Steigert. Fabryka produkowała m.in. śruby i podkładki dla potrzeb łódzkich tramwajów.

Po drugiej wojnie światowej fabrykę przekształcono w Zakłady Wyrobów Metalowych "Wizamet". W latach 70. wyburzono stare obiekty i postawiono nowe, w których powstała wytwórnia żyletek i maszynek do golenia oparta o nowoczesne rozwiązania firmy Gilette, która po 1989 roku przejęła przedsiębiorstwo.

W latach 45-46 mieszkał w niej ówczesny prezydent Łodzi - Kazimierz Mijal, postać nietuzinkowa i dość groteskowa w dziejach komunizmu nad Wisłą. Jako adherent Bieruta i adwersarz Gomułki głosił pochwałę twardego i czystego marksizmu, za którym była już tylko ściana. To właśnie on w latach 60. - uważając, że towarzysz "Wiesław" zdradził ideały proletariatu - założył podziemną Komunistyczną Partię Polski, po czym nielegalnie wyjechał do Albanii. Stamtąd - poprzez Radio Tirana - nadawał do Polski audycje, w których chwalił komunizm spod znaku Mao Tse-tunga. Nic więc dziwnego, że w końcu lat 70. wylądował w Chinach Ludowych, skąd po kilku latach potajemnie powrócił do PRL.

W marcu 1947 roku władze Łodzi przekazały willę - jako porzucone mienie poniemieckie - wydziałowi oświaty magistratu na zorganizowanie w niej przedszkola. I tak jest do dzisiaj.

Z dawnych dekoracji zachowało się siedem witraży geometrycznych, które można oglądać w klatce schodowej i w łazience. Ale nie tylko one przetrwały. Wciąż możemy podziwiać stiuki na suficie - cieszy się dyrektor Lidia Sokalska - trzy piece kaflowe, w tym jeden niezwykle efektowny, a także wspaniały kredens w sali na piętrze ozdobionymi motywami kwiatowo-roślinnymi. Mamy także różne pamiątki, jak na przykład wieko od bańki na mleko z napisem "Chleba naszego daj nam dzisiaj". Kiedyś najpewniej, razem z bańką, znajdowało się w kuchni, a teraz jest przechowywane na poddaszu, na którym zachowały się oryginalne słupy drewniane podpierające dach.

W latach 2014 - 2015 w ramach projektu UMŁ "Mia100 kamienic" dokonano prac remontowych budynku. Wyremontowany został dach, odnowiono elewacje, wymieniono węzeł cieplny, docieplono piwnice.
Osiągnięcia

Realizacja projektu "Łódź - Miasto Czterech Kultur"

Certyfikat " Placówki Promującej Zdrowie"

Certyfikat "Organizacji Innowacyjnej"

Certyfikat "Przedszkole dla Malucha"

Certyfikat " Zdrowo i Sportowo"

Certyfikat  "Bliżej pieska"

Certyfikat udziału w "Europejskim Dniu Sportu Szkolnego"

Nasi wychowankowie biorą udział w licznych i różnorodnych konkursach ogólnołódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobywają wyróżnienia i nagrody.

Dodatkowe cechy

 Kółko plastyczne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia sportowe