Łódź
Przedszkole
Przedszkole Miejskie nr 220
Adres
ul. Stefana Jaracza 68, 90-251 Łódź
Telefon
426319849
Fax
426319849
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Beata Pawlicka
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Budynek przedszkola
  • Ogród z ściezka sensoryczną
  • Boisko z bramkami
  • Sala gimnastyczna
  • Śniadanie dla dzieci przygotowane przez pracowników kuchni
  • Sala grupy pierwszej
  • Sala grupy drugiej
  • Sala grupy trzeciej
  • Sala grupy czwartej
  • Sala grupy piątej
  • Sala grupy szóstej
  • Sala grupy siódmej
  • Sala grupy ósmej
Opis

Przedszkole Miejskie nr 220  pracuje w oparciu o pedagogikę Marii Montessori od 1994 r. i było jedną z pierwszych placówek w Łodzi, która wprowadziła tę innowacyjną metodę wychowania do przedszkola. Podstawową rolą wychowawcy jest podążanie za dzieckiem, wspieranie jego indywidualnego rozwoju w myśl maksymy "Pomóż mi to zrobić samemu" - M.Montessori

Nauczyciel jest organizatorem otoczenia, pomocnikiem i przewodnikiem dla dziecka w jego rozwoju. Istotą wychowania jest doprowadzenie dziecka do samodzielności, odpowiedzialności za siebie i innych. Nauczyciel współpracuje z wychowankiem, okazuje mu miłość i szacunek. Jest cierpliwy i opanowany, przyjmuje postawę partnerską opartą na ustalonych zasadach.

Zadaniem osób dorosłych jest zorganizowanie takiego otoczenia w domu, przedszkolu czy szkole, aby wspierało ono rozwój dziecka poprzez samodzielne działanie, zgodnie z wrażliwymi fazami.

Do przygotowanego otoczenia w przedszkolu należą:
• budynek i sprzęty, które się w nim znajdują,
• materiał rozwojowy Montessori,
• osoba nauczyciela.

Przedszkole Miejskie nr 220 otrzymało ponownie w grudniu 2022 r rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Montessori

E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@pm220.elodz.edu.pl
Godziny otwarcia od
7.00
Godziny otwarcia do
18.00
Organ prowadzący
Miasto Łódź
Drzwi otwarte
22.03.2024 r. w godz. 16.00-19.00
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat
91 1240 1037 1111 0011 0912 5078
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
91 1240 1037 1111 0011 0912 5078
Odbiorca opłat
Miasto Łódź
Adres odbiorcy opłat
ul. Piotrkowska 104, Łódź 90-926
NIP odbiorcy opłat
7250028902
Wystawca
Przedszkole Miejskie nr 220 w Łodzi
Adres wystawcy
ul. Jaracza 68, 90-251 Łódź
Adres email IODO
iod.pm220@cuwo.lodz.pl
Telefon IODO
661972190
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Przedszkole Miejskie nr 220 w Łodzi, ul. Jaracza 68, 90-251 Łódź
Telefon jednostki przetwarzającej dane
426319849
Historia

Historia obecnego budynku i przedszkola ma początek w latach 50-tych XX wieku. Właścicielem placówki były wtedy Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Emfor". Pracujące w zakładach kobiety zostawiały na czas swojej pracy zawodowej dzieci pod troskliwą opieką przedszkola przyzakładowego. Współpraca między przedszkolem , a zakładem ,,Emfor ‘’ układała się bardzo dobrze. Wspólnie były organizowane różnego rodzaju uroczystości i święta. W kronice przedszkola znajduje się wiele listów gratulacyjnych i podziękowań dla kierowniczki przedszkola, a listę gości uświetniła nawet Walentyna Tierieszkowa - pierwsza kosmonautka w historii, dziesiąty człowiek w kosmosie.
Długoletnim dyrektorem przedszkola była pani Daniela Krajewska, która w 1982 roku przeszła na emeryturę. Jej miejsce zajęła pani Katarzyna Płoszajska, która piastowała te funkcję do roku 2003. W latach 80-tych zmiany ustrojowe i gospodarcze jakie zachodziły w kraju przyniosły również zmiany dla przedszkola. Koszty utrzymania placówki przerosły możliwości zakładu. W związku z tym w 1987 roku przedszkole zostało przejęte przez Miasto Łódź i nadano mu numer 220.

Przełomowym momentem dla istnienia placówki stał się rok 1994. Z inicjatywy pani dr Małgorzaty Mikszy, pani dyr. Katarzyny Płoszajskiej i nauczycielek pracujących w przedszkolu powstała pierwsza grupa pracująca wg. koncepcji pedagogicznej M. Montessori. W ten sposób pedagogika Włoszki, o niezwykłej osobowości, cenionej na całym świecie pierwszej kobiety lekarza we Włoszech a także pedagoga z sercem pełnym miłości i  szacunku dla dziecka, zaistniała w grupie VII - jednym z oddziałów przedszkolnych, w roku szkolnym 1994/95. Od tego momentu, praca wychowawczo-dydaktyczna nauczycieli oparła się o cichy, płynący z wnętrza, pełen mądrości apel dziecka do dorosłych, zaakcentowany całą swoją pedagogiką przez panią Marię Montessori; "Daj mi czas, pomóż mi samemu to zrobić". W roku następnym powstał drugi oddział  przedszkolny, pracujący w oparciu o pedagogikę M. Montessori - grupa VIII. Następnie na terenie naszego przedszkola rozpoczęła pracę montessoriańska klasa nauczania początkowego prowadzona przez dwie nauczycielki SP nr 1. Symbolem pracy montessoriańskiej stał się ślimak. W kolejnym roku szkolnym: 1996/97 powstał trzeci montessoriański oddział przedszkolny - grupa IV. Nauczyciele sami przygotowywali sale i pomoce rozwojowe, których ilość wciąż była niewystarczająca.  Często były to darowizny  z Niemiec, albo prezenty od organizatorów kursów i szkoleń  organizowanych w Holandii i w Niemczech.

Duży wkład wniósł Wydział Edukacji, który doceniał nasze starania  i niezwykle przychylnie odnosił się  do wdrażania tej innowacyjnej metody. W następnych latach pozostałe grupy pracowały w oparciu o elementy koncepcji pedagogicznej M. Montessori, aby w końcu całe przedszkole zaczęło w pełni realizować założenia tej koncepcji i aby stała się ona wiodącą w naszej placówce.  Najważniejszymi myślami wiodącymi tej pedagogiki to: miłość do dziecka i świata, szacunek dla praw indywidualnego rozwoju, zgodnego z wrażliwymi fazami, wychowanie jako wspieranie i pomoc w indywidualnym rozwoju dziecka, samodzielność działania a dzięki temu, niezależność od dorosłych, odpowiedzialność za siebie i świat oraz wrażliwość moralna jako wyznacznik celu wychowania. Wkrótce też, ze szkół podstawowych, do których wybrali się nasi absolwenci, zaczęły napływać bardzo pozytywne informacje zwrotne o posiadanych przez nich umiejętnościach i postawach wyróżniających ich wśród innych dzieci min.: duża wiedza o otaczającym świeci, umiejętność czekania na swoją kolej, wyciszenie. Pobliskie szkoły podstawowe i dziś zabiegają o nasze dzieci.

Wraz ze wspaniałym rozwojem koncepcji pedagogicznej Marii Montessori w placówce, miało miejsce poszukiwanie innych ośrodków pracujących w oparciu o tę koncepcję lub chcących rozpocząć swój rozwój w tym kierunku. Rezultatem tych poszukiwań było nawiązanie szerokiej współpracy z licznymi placówkami w naszym mieście, w Polsce i za granicą. To umożliwiło rozpoczęcie cennych hospitacji, pozwalających na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz osiągnięciami przez nauczycieli. 

Kolejnym dyrektorem, który piastował tę funkcję 13 lat była Anna Głowacka. W tym czasie przedszkole nasze zacieśniło współprace z Polskim Stowarzyszeniem Montessori, na czele którego od wielu lat stoi pani prezes dr Małgorzata Miksza; aktywnie uczestniczyło w projekcie "Socrates Comenius"-projekcie, który pozwolił na hospitację placówek oraz na wymianę nauczycieli z takimi krajami jak: Szwecja, Hiszpania, Litwa, Holandia, Niemcy.  Placówka nasza stała się ośrodkiem kształcącym nauczycieli z całej Polski i nie tylko: na kursach, szkoleniach , seminariach prowadzonych przez dr Małgorzatę Mikszę i innych nauczycieli, głownie choć nie tylko z naszego przedszkola. Z biegiem czasu ilość oraz rodzaj kursów zaczęła się zwiększać, przeobrażać tak, aby sprostać ciągle zmieniającym się zapotrzebowaniom kształcących się na nich nauczycieli, studentów, sympatyków, rodziców -będących często osobami zupełnie nie związanymi z zawodem nauczyciela. 

Obecnie funkcję dyrektora sprawuje pani Beata Pawlicka, kontynuując pracę w oparciu o koncepcję M. Montessori. Pani dyrektor nawiązała ścisłą  współpracę z uczelniami takimi jak UŁ, AHE i innymi, umożliwiając studentom z Polski i z zagranicy odbywanie praktyk i hospitowanie zajęć.

W październiku 2019 obchodziliśmy 25-lecie wprowadzenia  koncepcji pedagogicznej w naszej placówce. Na uroczystość przybyli liczni goście-przedstawiciele Urzędu Miasta, pani prezes Polskiego Stowarzyszenia Montessori, dyrektorzy i nauczyciele z sąsiadujących szkół i przedszkoli, rodzice oraz inni sympatycy metody M.Montessorii.

Dodatkowe zajęcia

Przedszkole proponuje dzieciom następujące zajęcia dodatkowe bezpłatne:

  1. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej - 1 x w tygodniu przez 30 minut
  2. Zajęcia taneczne z elementami tańca towarzyskiego, zumby i baletu- 3 x w miesiącu po 30 min
  3. Zajęcia teatralne - 1x w tygodniu 30min-45 min
  4. Zajęcia piłki nożnej - 1 raz w tygodniu 30 min
Personel

Przedszkole zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje do pracy w przedszkolu, 

  1. Nauczycieli wychowania przedszkolnego
  2. Nauczycieli specjalistów: psychologa, pedagoga specjalnego, rewalidatora.
  3. Nauczyciela wychowania przedszkolnego posiadających kwalifikacje do nauczania języka angielskiego
  4. Nauczyciela wychowania przedszkolnego posiadających kwalifikacje w zakresie terapii pedagogicznej i terapii ręki
  5. Nauczycieli wychowania przedszkolnego posiadających kwalifikacje w zakresie logopedii – 2 nauczycieli
  6. Nauczyciela religii

Przedszkole zatrudnia także pracowników niepedagogicznych:

  1. Specjalistę intendenta
  2. Pomoce nauczyciela
  3. Woźne
  4. Kucharkę i pomoce kucharki
  5. Pracownika gospodarczego
  6. Konserwatora

Osiągnięcia

Przedszkole rekomendację i certyfikaty:
  • Rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Montessori
  • Certyfikat „Bezpieczne przedszkole”
  • Certyfikat „Partnerskie Przedszkole- Polski Certyfikat Jakości im. Ireny Dzierzgowskiej
  • Certyfikat „Przedszkole Promujące Zdrowie”
  • Certyfikat „Książki Izy w Łodzi czytamy”
  • Certyfikat Przyjaciela Natury - Ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
  • Certyfikat „ Akademia Aquafresh"
  • Dyplom "Przedszkole Roku 2023" za zajęcie I miejsca-  przyznawany przez Dziennik Łódzki
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Kółko teatralne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia komputerowe

 Zajęcia sportowe