Łódź
Przedszkole
Przedszkole Miejskie nr 153
Adres
ul. Sierakowskiego 47, 91-310 Łódź
Telefon
42 251 70 65
E-mail
Dyrektor/Kierownik
Filipczak Mariola
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Ogródek przedszkolny dla dzieci
  • Miejsce zabaw dla dzieci
  • Nasze hodowle kwiatowe
  • Nasz skalniak
  • Sala zabaw grupy I
  • Sala zabaw grupy V
  • Sala zabaw grupy IV
  • Sala zabaw grupy II
Opis

Przedszkole posiada pięć sal zabaw urządzonych i przystosowanych do możliwości małego dziecka oraz salę zabaw ruchowych wyposa­żoną w bardzo dobrym stopniu w pomoce i sprzęt gimnastyczny, typu : wo­reczki, szarfy, obręcze, laski, koła, piłki, skakanki, materace, dra­binki, bramki do piłki ręcznej i nożnej, profesjo­nalny ze­staw przyborów do torów przeszkód oraz drabinkę pionową do ćwiczeń siłowych wyposażoną w linę do podciągania, koła, drążek i trapez, suchy basen z piłeczkami i wiele innych.

Do przedszkola można dojechać autobusami nr 81,87,99, zatrzymują­cymi się przy ulicy Pojezierskiej lub tramwajami linii 5,2 – przystanek na ulicy Limanowskiego. Od przystanków należy się kierować ulicą Sie­rakowskiego w stronę ulicy Olsztyń­skiej. Z obydwu stron przed­szkole jest widoczne ze skrzyżowania ulic: Olsztyńskiej i Sierakowskiego.

Koła zainteresowań

Na terenie przedszkola są prowadzone zajęcia dla wszystkich dzieci nie odpłatnie:

1. koło plastyczne


 

Godziny otwarcia od
7.00
Godziny otwarcia do
18.00
Organ prowadzący
Wydział Edukacji w Łodzi
Historia

Przedszkole powstało 1 listopada 1974 roku.  Mieści się w budynku dwukondygnacyjnym, wolno stoją­cym z bardzo dużym, zagospodarowanym ogrodem zabaw dla dzieci. Zostało przeniesione z ulicy Srebrnej, z Pałacu, który w minionych latach należał do Zakładów Państwowych "ORTAL". W ówczesnych latach przedszkole służyło w pierwszej kolejności dzieciom rodziców zatrudnionych w tym zakładzie. Ułatwiało to przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola  nie zależnie od czasu pracy rodziców.  

W naszym przedszkolu od wielu lat prowadzone były  innowacje pedagogiczne i programy autorskie. Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki wystąpiłyśmy za pośrednictwem Łódzkiego Kuratora Oświaty do Ministerstwa Edukacji o zgodę na prowadzenie w naszym przedszkolu eksperymentu pedagogicznego, polegającego na przyspieszeniu rozwoju (akceleracji) fizycznego, psychicznego i społecznego dziecka w wieku przedszkolnym. Eksperyment trwał 5 lat, merytoryczny nadzór miał Uniwersytet Łódzki, który nadzorował działalność eksperymentalną. Po zakończeniu badań nasze dzieci 4,5,6- letnie potrafiły w zakresie różnych sprawności:  szybciej skupić uwagę,  uczyć się czytać i pisać, zapamiętywać tekst, koordynować ruchy, przeskakiwać przez 4 częściową skrzynię, skakać na batucie, nazywać i wykonywać ćwiczenia z gimnastyki mózgu P. Dennisona, Opinię o efektach uzyskanych podczas eksperymentu pedagogicznego , wyniki badań  dzieci, wystawił Uniwersytet Łódzki i Łódzki Kurator Oświaty , który przekazał pełna dokumentację do Ministerstwa Edukacji. W bibliotece przedszkolnej można zapoznać się z dokumentacją i badaniami. W oparciu o eksperyment pedagogiczny napisano 4 prace magisterskie i 3 licencjaty.

Od września 2023 roku Rada Pedagogiczna podjęła Uchwałę o wprowadzeniu we wszystkich grupach wiekowych elementów Marii Montessori. Istota pedagogiki Marii Montessori polega na stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się według stworzonych przez siebie indywidualnych planów rozwojowych. W planach tych zapisane są jego możliwości, kompetencje i umiejętności, umożliwiające mu naukę samodzielną i efektywniejszą. Głównym hasłem pedagogiki montessoriańskiej jest „Pomóż mi zrobić to samemu". Tradycyjne nauczanie przedszkolne stawia znak równości między wszystkimi dziećmi, które wspólnie realizują ten sam program. W metodzie Marii Montessori natomiast zwraca się uwagę na indywidualne predyspozycje, zainteresowania i umiejętności dzieci, umożliwianie im rozwijania się w tym kierunku, w którym same chcą dążyć. U podstaw jej metody leży głęboki szacunek do każdego dziecka, jego naturalnej indywidualności, nastawienie na rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny. Metoda Marii Montessori pozwala dziecku na doświadczanie, samodzielne szukanie rozwiązania, dotykanie i smakowanie, tworzenie eksperymentów.

Dodatkowe zajęcia

Na terenie przedszkola prowadzone są;

- warsztaty taneczne rozwijające umiejętności słuchu i ruchu - prowadzone są bezpłatnie przez wykwalifikowanego instruktora tańca, dwa razy

   w tygodniu  dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola

- gimnastyka korekcyjna 

Osiągnięcia
Przedszkole z rąk Prezydenta Miasta Łodzi otrzymało Certyfikat Honorowy - "Bezpieczny Obiekt" w kategorii "obiekty użyteczności publicznej - przedszkola"
Personel
Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, specjalistów (pedagog specjalny, psycholog, logopeda) oraz pracowników administracji i obsługi.
Adres email IODO
iod.pm153@cuwo.lodz.pl
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Rytmika

 Zajęcia sportowe