Leszno
Szkoła branżowa I stopnia
Branżowa Szkoła I stopnia Nr 4 - I b - ślusarz
Nazwa oddziału

 I b - ślusarz

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • geografia

Zawody

 Ślusarz

Opis

ŚLUSARZ   

SYMBOL ZAWODU - 722204

KWALIFIKACJA MEC.08 - Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń

i narzędzi

Charakterystyka zawodu:

Zawód ślusarz jest zawodem z możliwościami zatrudnienia w różnych branżach gospodarczych i przemysłowych.

Osoby posiadające dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową w zawodzie ślusarz mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach produkcyjnych elementów maszyn i urządzeń w zakładach produkcyjnych jako monterzy i konserwatorzy elementów maszyn i urządzeń.

Ślusarza określa się rzemieślnikiem, którego zadaniem jest ręczna lub ręczno-maszynowa obróbka metalu. Celem pracy ślusarza jest budowa prostych konstrukcji lub konserwacja i naprawa prostych mechanizmów i wyrobów metalowych.
W zależności od rodzaju wykonywanych prac, ślusarze specjalizują się
w określonych kierunkach. Ślusarz konstrukcji stalowych buduje trwałe, solidnie wykonane konstrukcje. Do jego podstawowych czynności należy cięcie
i kształtowanie prętów, płaskowników i kształtowników stalowych oraz łączenie ich w przewidziane konstrukcje metodą nitowania lub spawania (elektrycznego lub gazowego). Ślusarz urządzeń komunalnych i ślusarz sprzętu domowego utrzymują urządzenia i sprzęt w stałej gotowości i sprawności technicznej, np. maszyny do szycia, młynki, roboty kuchenne, wentylatory i termowentylatory, pralki czy odkurzacze. Do urządzeń komunalnych należą m.in.: zamki, zasuwy, zawiasy, proste elementy instalacji wodnokanalizacyjnych, grzewczych, gazowych i wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych i przemysłowych.

Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej ślusarz jest zawodem uniwersalnym, umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie,
co daje dodatkowe możliwości zatrudnienia.