Leszno
Przedszkole
Przedszkole Miejskie nr 19
Adres
Juliusza Osterwy 4, 64-100 Leszno
Telefon
655268290
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Beata Lewandowska
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Komnata muzyczna z bambusa
  • Zdjęcie ogrodu zimą
  • Przedszkole
  • Zajęcia koszykówki
  • Zjazd z górki przedszkolnej
  • Spotkanie z baloniarzem
  • Bocianie gniazdo
  • pokaz mody
  • Zajęcia w ogrodzie
  • List do Mikołaja
  • Mikołaj
  • Zajęcia w J.W
  • miasto Leszno - prace dzieci
  • Konkurs fotograficzny pod patronatem Nadleśnictwa
  • 11 listopada
  • eksperymenty
  • Balik w przedszkolu
  • Eksperyment
  • zabawy z pianą
  • zabawy sportowe
  • Eksperyment
Opis
Nasze przedszkole mieści się z daleka od ruchliwej ulicy w cichej okolicy w pobliżu lasu. Jest to budynek parterowy, pięciodziałowy. Posiadamy własną kuchnię, gdzie przygotowywane są zdrowe posiłki zgodne z aktualnym rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Budynek otacza bogata roślinność, posiadamy przepiękny, duży zielony plac przedszkolny z wydzielonymi strefami tj.: sportową, relaksacyjną, edukacyjną, badawczą. W sierpniu 2017 roku obchodziliśmy 30 rocznicę oddania przedszkola do użytku- dziś Nasi absolwenci sami są już rodzicami, a niektórzy z nich przyprowadzają swoje pociechy do macierzystego przedszkola. A więc, śmiało można powiedzieć, że Nasze przedszkole to przedszkole nie tylko z tradycjami, ale i wielopokoleniowe. Cały personel przedszkola - bardzo stara się, aby drugi dom naszych przedszkolaków był wesoły, kolorowy, ciekawy, przytulny i bezpieczny.
Naszym priorytetem jest stwarzanie odpowiednich warunków do harmonijnego rozwoju uczuć, myślenia, umiejętności społecznych. Poprzez udział w spektaklach teatralnych, organizując spotkania z ciekawymi ludźmi. Codzienne obcowanie z literaturą dziecięcą rozwijamy fantazję i wyobraźnię dziecięcą. Przez cały rok rozwijamy dbałość o własne zdrowie, higienę osobistą a pomaga w tym realizacja programów i projektów edukacyjnych min: autorski ,, Zdrowa, Leśna Kraina” oraz ogólnopolskich,, Czyste powietrze wokół nas”, ,, Mamo, tato- co wy na to?”, organizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemologiczną w Lesznie .Wdrażamy do samodzielności, dbania o porządek i ład , dbamy o bezpieczeństwo dzieci wpajając im zasady i przestrzegając ich. Wyrabiamy zwinność i sprawność ruchową poprzez prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych, częstego przebywania na placu przedszkolnym. W wychowaniu dzieci kładziemy szczególny nacisk na wpojeniu uniwersalnych wartości. Rozwijamy umiejętność zgodnego współżycia i współdziałania w grupie poprzez wspólne tworzenie kodeksów zachowań z uwzględnieniem Praw i Obowiązków Dziecka i respektowanie ich. Uczymy tolerancji, równego traktowania bez względu na pochodzenie, religię, wygląd czy stan zdrowia. Kształtujemy podstawowe powinności moralne, rozwijamy empatię poprzez działania na rzecz innych polegające min. na zachęcaniu do bezinteresownej pomocy rówieśnikom, opiece nad młodszymi kolegami, bierzemy udział i sami inicjujemy imprezy i zbiórki o charakterze charytatywnym. Przedszkole zwraca także uwagę na dostarczenie doświadczeń do nabywania umiejętności rozumienia, słuchania i mówienia, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i zdobywania orientacji w zakresie podstawowych pojęć matematycznych. Kładziemy nacisk na kształtowanie wrażliwości
muzycznej i plastycznej poprzez udział w konkursach. Tworzymy warunki do poznawania i zdobywania wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym, ukazujemy piękno przyrody i uczymy dostrzegania , odkrywania, odbierania i przeżywanie wrażeń estetycznych min. Poprzez: organizowanie wycieczek, spacerów ,lekcji i warsztatów, edukacyjnych , współpracę z Nadleśnictwem Karczma Borowa oraz Wodociągami. Kształtujemy u dzieci poczucie przynależności społecznej do rodziny, grupy rówieśniczej, wspólnoty narodowej poprzez organizowanie imprez grupowych, przedszkolnych z zaproszonymi gośćmi np. Dzień Edukacji Narodowej , Dzień Babci i Dziadka, kultywowanie tradycji świątecznych np. wspólne kolędowanie, wystawianie Jasełek dla bliskich , obiad wigilijny, śniadanie wielkanocne. Bierzemy udział w szeregu uroczystości państwowych, historycznych, lokalnych np. coroczne wzięcie udziału w ogólnopolskiej akcji ,, Szkoła do hymnu”, Festyn AOL i wiele innych. W przedszkolu pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która kładzie nacisk na wszechstronną edukację i bardzo dobre przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole. Współpracujemy ze Szkołami podstawowymi nr 12 i 13 w Lesznie. Zatrudnieni są specjaliści: terapeuta specjalny, pedagog specjalny, psycholog i neurologopeda, którzy prowadzą zajęcia o charakterze terapeutycznym indywidualnie lub w małych grupach. W trosce o wszechstronny rozwój dziecka współpracujemy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Lesznie oraz z członkiem Polskiego Związku głuchych w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej dzieciom KODA. Oferujemy zajęcia dodatkowe tj. nauka j. angielskiego oraz religia.
Ważnym aspektem działalności przedszkola jest stała współpraca z Rodzicami. Nasi rodzice są sojusznikami w sprawach zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, respektują skierowania do porani specjalistycznych, a także wspierają inne działania stymulujące wielostronny rozwój wychowanków. Współuczestniczą w organizowaniu edukacji, a nauczyciele wspomagają działania wychowawcze rodziców min. Poprzez: dostarczanie wiedzy pedagogicznej i uwrażliwianie na potrzeby i możliwości dziecka, informowanie na bieżąco o postępach bądź trudnościach dzieci, wskazywanie osiągnięć, niepowodzeń, podejmowanych prób, uzgadnianie wspólnie z rodzicami kierunku oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych, aktywne uczestnictwo w uroczystościach i imprezach organizowanych na terenie przedszkola i poza nim. Jesteśmy pomysłodawcami i organizujemy coroczne, międzyprzedszkolne konkursy: plastyczny ,, Przyroda w czterech porach roku” oraz recytatorski ,, Polscy Poeci Dzieciom”. Bierzemy udział konkursach na szczeblu wojewódzkim, w których nasze przedszkolaki zdobywają wysokie miejsca. Dzieci kończące edukację w naszym przedszkolu są kreatywne i twórcze, chętne do współdziałania i pożytecznych interakcji. Są wytrwałe w
dążeniu do realizacji wytoczonego celu, kierują się uniwersalnymi wartościami , właściwie zachowują się w środowisku i aktywnie działają na jego rzecz.

Realizowane programy i projekty:

· Ogólnopolski Projekt Edukacyjnych „Mała Fabryka Eksperymentów”

· Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”

· Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek”

· Międzynarodowy Projekt Edukacyjny ,, Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

· Ogólnopolski projekt edukacyjny: ,, Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy”

· ,, Planeta dzieci. Prawda, dobro, piękno w świecie wartości”. Jolanta Wasilewska

· ,,Zdrowa Leśna Kraina”- autorski program zdrowotny

· Ogólnopolski program edukacujny ,,Żyj zdrowo i sportowo”

· Ogólnopolski program edukacyjny ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”

· Program edukacyjny ,, Mamo, Tato- co wy na to?

· Program edukacyjny ,, Czyste powietrze wokół nas”

· Program PGNiG- ,,Mali wielcy odkrywcy”

· Program własny: ,, W głowie się nie mieści- o żywiołach nowe wieści”

· ,, W głowie się nie mieści o żywiołach nowe wieści”- program autorski

Akcje charytatywne, w których Przedszkole brało udział:

· ,, Chusteczkowo”- zbieranie chusteczek: mokre I suche w kartoniku dla Julki chorej na SMA1

· ,, Grosze zbieramy”- zbiórka groszy dla Zoe Stachowiak chorej na nowotwór złośliwy oka- siatkówczak

· ,,Zbiórka dla schroniska w Henrykowej”- zbiórka mokrej karmy dla zwierząt ze schroniska

· ,, Dzieci dzieciom”- zorganizowanie Koncertu charytatywnego na rzecz oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Jana Jonstona w Lesznie

· ,, Pączki do rączki”- akcja stowarzyszenia Bumerang leszczyński

· Zbiórka odzieży , art. spożywczych, chemicznych i higienicznych dla osób objętych powodzią

·

Dodatkowe zajęcia


 Przedszkole rozwija zainteresowania naszych Podopiecznych poprzez zajęcia  recytatorskie,  teatralne, sportowe, wokalne, muzyczne  , plastyczne, artystyczne, matematyczne i czytelnicze w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. 

Dzieci  i rodzice mogą liczyć  na pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez zajęcia specjalistyczne- neurologopedia, terapia pedagogiczna, zajęcia z psychologiem i pedagogiem specjalnym a także dla dzieci o specjalnych potrzebach zajęcia indywidualne z nauczycielem rewalidacji

Godziny otwarcia od
6.30
Godziny otwarcia do
16.00
Organ prowadzący
Miasto Leszno
Historia

NASZA HISTORIA 

Historia naszego przedszkola ma już przeszło 30 lat. Przedstawiamy dzieje funkcjonowania przedszkola w pierwszym roku szkolnym 1987/1988.

Rok 1987 był ważnym wydarzeniem dla społeczeństwa. W dniu 31 sierpnia 1987 r dokonano otwarcia Państwowego Przedszkola nr 19 w Lesznie. W uroczystości brały udział ówczesne władze miasta Leszna w obecności:

Lorek Zenon- Prezydent Miasta Leszna

Paszek Kazimierz-Przewodniczący Miejskiej Rady

Mocek Zbigniew-Kurator Oświaty i Wychowania

Karolczak Bronisław-Przewodniczący Komitetu Osiedlowego " Sułkowskiego"

Klemczak Zbigniew-z-ca Szefa Rejonowego Urzedu Spraw Wewnętrznych

Malepszy Tomasz-I Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR

Zając Adam-Redaktor Naczelny "Panoramy Leszczyńskiej"

Maznkiewicz Antoni- Inspektor Oświaty i Wychowania

Dominiczak Andrzej-Zakład Remontowo Budowlany SM w Lesznie

Zając Iwona-Starszy Wizytator Wydziału Oświaty i Wychowania.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała między innymi Dyrektor przedszkola pani mgr Irena Milczyńska. Obiekt wyposażony został w 5 sal, które mieściły 180 dzieci oraz w piękny plac zabaw. Zatrudniono 24 osoby : 10 nauczycielek oraz 14 osób obsługujących. Personel stanowili:

Dyrektor: mgr Irena Milczyńska.

Nauczycielki: Ewa Cyka, Grażyna Ławniczak, Julita Kaczmarek, Beata Rzeźniczak, Krystyna Grygiel, Lucyna Prajs, Ewa Dalaszyńska, Małgorzata Rozalska.

Pomoce nauczycielskie: Maria Szymlet, Stefania Szczepaniak.

Intendentka:Anna Majchrzak.

Woźne oddziałowe: Bernadeta Helińska, Genowefa Wróbleska, Genowefa Andrzejewska, Hanna Kaczmarek, Dorota wojciechowska.

Kucharki: Janina Buchwald, Grażyna Perdon, Urszula Kaczmarek, Ewa Rzeźniczak.

Woźni:Piotr Nowacki, Stanisław Bella.

 

Dnia 01 września 1897 roku wczesnym rankiem przybyły do przedszkola pierwsze dzieci. Jedne były wesołe, uśmiechnięte, a inne smutne i zapłakane, bo pierwszy raz rozstały się ze swoimi rodzicami. Ale po kilku godzinach już wszystkie bawiły się w salach wyposażonych w nowe zabawki, gry dydaktyczne i kąciki zainteresowań. Rysowały swoje nowe przedszkole i uczyły się słów pierwszej piosenki "...ale jedno jest przedszkole pod topolą...".Do przedszkola uczęszczały dzieci urodzone w latach 1981-1984. Od samego początku dzieci brały czynny udział w obchodach uroczystości i świąt narodowych. Gościły przedstawicieli służb mundurowych: milicjanta, żołnierza, listonosza. Poznawały pracę ludzi różnych zawodów poprzez wycieczki dydaktyczne: pracę lekarza, kolejarza, handlowca, szewca, piekarza, krawca, zegarmistrza, strażaka. Występowały podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, Dnia Matki Dnia Dziecka oraz na pożegnanie dzieci 6- letnich odchodzących do szkół. Obchodziły święta narodowe i poznawały tradycje ludowe związane ze świętami np.: Dzień Ludowego Wojska(12.X), Dzień Zmarłych(1.XI), Barbórka(4.XII), Mikołaj(6.XII), Gwiazdor(24.XII), balik karnawałowy(I,II), wyzwolenie miasta Leszna(29.I), powitanie wiosny(21.III),Zajączek(III-IV), Święto Pracy(1.V). Do dzisiejszego dnia wiele z tych świąt i uroczystości jest wpisane w program edukacyjny. Nawiązano też pierwsze współprace z firmami i zakładami oferującymi pomoc rzeczową dla dzieci. Pierwszą firmą było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "UNIPRO", które zakupiło dla wszystkich grup choinki i komplety oświetlenia pierwsze Święta Bożego Narodzenia. Drugim zakładem , który ufundował dla każdej z grup kosze wiklinowe na wycieczki było Państwowe Przedsiębiorstwo Terenowe Drobnej Wytwórczości "DREWIK". Po raz pierwszy też odwiedzili placówkę 27.04.88r goście z niemieckiego miasta Suhl (władze i oraz pracownicy jednego z przedszkoli, a także dziennikarze z lokalnej gazety).Odwiedziny gości z Holandii z miasta Deurne zaowocowały wieloletnią współpracą między naszymi przedszkolami.

 

W sierpniu 2017 roku obchodziliśmy 30 rocznicę oddania przedszkola do użytku- dziś Nasi podopieczni mają ponad 30  lat i sami są już rodzicami, a niektórzy z nich przyprowadzają swoje pociechy do macierzystego przedszkola. A więc, śmiało można powiedzieć, że Nasze przedszkole to przedszkole nie tylko z tradycjami, ale i wielopokoleniowe. I będzie służyć dzieciom przez wiele jeszcze lat!

Cały personel przedszkola - bardzo stara się, aby drugi dom naszych przedszkolaków był wesoły, kolorowy, ciekawy, przytulny i bezpieczny. 
Pomagają nam w tym Rodzice i Sponsorzy - Przyjaciele naszego przedszkola i dzieci!

Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Przedszkole Miejskie nr 19
Telefon jednostki przetwarzającej dane
655268290
E-mail jednostki przetwarzającej dane
przedszkole19@onet.eu
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2025/2026
125
Drzwi otwarte
Drzwi otwarte 18 marca od godz. 11.00- 12.30
Adres email IODO
kontakt@odoonline.pl
Osiągnięcia

Konkurs fotograficzny ,, Przyroda w czterech porach roku”- PM 19 etap międzyprzedszkolny 2miejsce

·       ,, Eko jest lepsze”- Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna- 1 miejsce Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski ,, Polscy Poeci Dzieciom” PM nr 19 – 1 miejsce I

·       Konkurs plastyczny ,, Kwietna łąka”- PM 3- udział 

·       Konkurs plastyczny ,, Przygody Pingwinka Pik Poka”-Magiczna Moc Bajek, udział

·       Międzyprzedszkolne Zawody Sportowe ,, Bieg po zdrowie”- PM 18- 2 miejsce

·       Ogólnopolski konkurs ,, Świat Oczami Młodych”- BOŚ- udział

Personel

Personel

 Wszyscy wychowawcy, nauczyciele wychowania przedszkolnego, posiadają dyplomy wyższych uczelni pedagogicznych oraz kursy i szkolenia doskonalące posiadaną wiedzę.  Nauczyciele motywują do odkrywania, poznawania świata, i sami  dążą do rozwoju  osobistego i  bezustannie podnoszą swoje kwalifikacje i rozwijają pasje. 


10 nauczycieli i  6 nauczycieli specjalistów  w tym:

  • nauczyciele wychowawcy 
  • nauczyciel języka angielskiego
  • nauczyciel religii
  • pedagog specjalny (m.in. kwalifikacje do terapii dzieci z Autyzmem i zespołem Aspergera)
  • neurologopeda (kwalifikacje do terapii dzieci z Afazją)
  • psycholog
  • terapeuta pedagogiczny

12 pracowników niepedagogicznych, w tym:

  • samodzielny referent
  • pomoc administracyjna/pomoc nauczyciela
  • 1 pomoc nauczyciela w oddziale dzieci najmłodszych 
  • 5 woźne oddziałowe
  • szef kuchni i 2 pomoce kuchenne
  • 1 woźnych
  • 1 pomoc nauczyciela dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Kontakty zagraniczne

 Placówka od lat współpracuje z  Fundacja Centrum Aktywności Twórczej "CAT". Dzieci poznają kulturę i zwyczaje  innych krajów,
Wolontariusze prowadzą warsztaty

  • tematyczne np. kulinarne czy rękodzielnicze
  • kulturowe - interaktywna prezentacja o wybranym kraju.

Współpraca z Czad - poprzez  "Czadowa Fundacja"


Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia sportowe