- Nazwa oddziału
-
1BS stolarz
- Cykl kształcenia
-
3
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- informatyka
- wiedza o społeczeństwie , technika (zostanie wzięty przedmiot z najwyższą oceną z podanych)
- Zawody
-
Stolarz
- Opis
-
Opis
Stolarz wykonuje, montuje meble, stolarkę budowlaną, galanterię drzewną i inne wyroby z drewna i materiałów drewnopodobnych. Wykonuje usługi związane z naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich.
Rozpoznaje i niweluje wady i uszkodzenia materiałów stolarskich. Obsługuje obrabiarki i inne maszyny i urządzenia, a także narzędzia do ręcznej obróbki drewna. Wykonuje prace związane z konserwacją maszyn i urządzeń stolarskich.
Chętni, by zdobyć zawód stolarza powinni posiadać zdolności manualne, sprawność fizyczną, spostrzegawczość i opanowanie. Ważna jest także wyobraźnia przestrzenna, dokładność, cierpliwość, wytrwałość i systematyczność. Pracę stolarzowi ułatwia zmysł techniczny, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.
Absolwenci mogą podjąć pracę w małych rzemieślniczych firmach stolarskich, jak i zakładach przemysłu drzewnego, np. meblarskiego, tartacznego, stolarki budowlanej, produkcji tworzyw drzewnych, opakowań, galanterii drzewnej, składach i hurtowniach materiałów drzewnych oraz w ośrodkach projektowania i marketingu wyrobów z drewna. Będąc stolarzem można pracować także jako przedstawiciel handlowy lub sprzedawca w firmach związanych z branżą drzewną
Cykl nauki
3 lata
Dodatkowe zajęcia/praktyki
Na kierunku realizowane są dodatkowe zajęcia z technik zdobienia drewna, np. intarsji, pirografii i snycerstwa Uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w praktykach zagranicznych.
Uzyskane kwalifikacje
DRM.04. Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
Możliwość dalszej edukacji
Szkoły branżowe II stopnia lub licea, a następnie kurs kwalifikacyjny ”Organizacja i prowadzenie procesów
przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych”, umożliwiający uzyskanie tytułu Technika technologii drewna lub kursy umożliwiające zdobycie dodatkowych kwalifikacji np. kwalifikacyjny kurs „Monter stolarki budowlanej”, „Wykonywanie robót ciesielskich”, „Wykonywanie wyrobów tapicerowanych”.