Konin
Przedszkole
Przedszkole nr 1 "Kosmatek"
Adres
Mikołaja Kopernika 14, 62-500 Konin
Telefon
632429527
Fax
632441590
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Dorota Strzelczyńska
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Wejście główne do przedszkola
  • Sala zabaw ruchowych
  • Sala zajęć
  • Plac zabaw
  • Ogród sensoryczny, rabata dla zmysłu dotyku
  • Ogród sensoryczny, rabata dla zmysłu wzroku
  • Ogród sensoryczny, rabata dla zmysłu słuchu
  • Ścieżka sensoryczna
Opis


    Przedszkole Nr 1 „Kosmatek” to przedszkole, którego misją jest spełniać marzenia dzieci oraz ich rodziców o miejscu, w którym rodzinna i ciepła atmosfera wypełnia każda chwilę, gdzie na koniec dnia słychać słowa: „mamo, tato – jeszcze trochę chcę pobyć w przedszkolu”, gdzie będąc myślimy spokojnie o rozwoju dzieci, o ich bezpieczeństwie, o ich szczęściu.

      W przedszkolu pracuje wykształcona i kreatywna kadra, dla której troska   o dzieci jest najważniejszym zadaniem dnia, myślą przewodnią każdego wykonywanego zadania, zabawy, bliskiej chwili.

      „Wystarczy, że dana jest nam szansa, byśmy mogli stać się tym ,czym chcemy” – te słowa J.O.Gasseta traktujemy, jak życzenia naszych wychowanków i dlatego staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju.

        W swojej pracy wykorzystujemy najnowsze, sprawdzone metody i formy pracy gwarantujące nauczanie na najwyższym poziomie. Wiedza, umiejętności i cechy osobowościowe stanowią o tym, że nasz zespół to profesjonaliści          w zakresie edukacji przedszkolnej, terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, logopedii,  tyflopedagogiki  i psychologii.

     Uczymy dzieci zachowań prozdrowotnych i proekologicznych i otwartości na drugiego człowieka. Stwarzamy warunki do rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych sprzyjających integracji społecznej, organizując imprezy
 i spotkania z dziećmi niepełnosprawnymi.

      Mamy bogatą ofertę zajęć, programów i projektów rozwijających zainteresowania dzieci. Wspieramy dzieci niepełnosprawne oraz z trudnościami rozwojowymi. 

      Szeroka współpraca z instytucjami działającymi na rzecz oświaty i rodziny sprzyja naszym działaniom wspierającym rozwój dzieci i zapewniającym im zdrowe i bezpieczne warunki życia.

      Zapraszamy do nas wszystkich, aby mieli szansę zastać świat szczęśliwych, uśmiechniętych dzieci, świat mądry, poukładany i pełen serdecznej ciepłej atmosfery.

 



Osiągnięcia

   W 2011 przedszkole otrzymało tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nadany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska i Firmę Tymbark.

                W 2012 Stowarzyszenie Młodzi Aktywni wyróżniło nas za działania charytatywne na rzecz osób niepełnosprawnych  przyznając jednocześnie tytuł Przyjaciela Ekologii 2012. 

                Certyfikat Dobroczynności za Wielkie Serce i Pomoc otrzymaliśmy w 2013r. od Fundacji na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie”.

                W 2013  otrzymaliśmy tytuł „Bezpiecznego Przedszkola” nadany przez Fundację Państwo Obywatelskie i Miesięcznik „Perspektywy” pod patronatem honorowym m. in. Ministra Sprawiedliwości RP, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rektorów Uniwersytetów: Warszawskiego,  Wrocławskiego, Poznańskiego, Szczecińskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

                W 2014 r. Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przyznał nam odznakę specjalną „Przyjaciel dziecka”.

               W 2016r  uzyskaliśmy  akredytację Korpusu Solidarności jako instytucja goszcząca w ramach programu Erasmus+ wolontariat europejski. 

Nasza praca została wysoko oceniona przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu

w przeprowadzanych ewaluacjach zewnętrznych w 2013 i 2018r. 

                W przeprowadzonej  ewaluacji zewnętrznej całościowej  wyróżniono nas między innymi za:

-ofertę edukacyjną  zgodną  z oczekiwaniami rodziców i z potrzebami dzieci, zwłaszcza  realizację przez nauczycieli licznych  programów i projektów  wpływających  na ich wszechstronny rozwój,

-bogatą ofertę zajęć terapeutycznych, niekonwencjonalnych metod i form pracy z dziećmi ukierunkowanych na indywidualizację i rozwijanie aktywności twórczej oraz wyrównywanie deficytów rozwojowych,

-systematyczną,  długofalową współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami działającymi

w środowisku oraz absolwentami wpływającą  korzystanie na rozwój edukacyjny i wychowawczy dzieci, a także upowszechnianie wychowania przedszkolnego,

- nowoczesne warunki lokalowe i bardzo dobre wyposażenie, które zaspokaja potrzeby dzieci

- wysoki poziom działań prozdrowotnych i proekologicznych, a także integrację dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych oraz pomoc rodzinom
z dysfunkcjami.

             

Liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte przez dzieci w konkursach i przeglądach miejskich, powiatowych i ogólnopolskich.

Liczne nagrody,  wyróżnienia i odznaczenie przyznane kadrze pedagogicznej za pracę dydaktyczno - wychowawczą i opiekuńczą z dziećmi oraz

działalność społeczną na rzecz środowiska lokalnego.



Godziny otwarcia od
6:00
Godziny otwarcia do
17:00
Organ prowadzący
Miasto Konin
Całkowita liczba miejsc w roku szkolnym 2025/2026
140
Numer konta bankowego do wnoszenia opłat za wyżywienie
84 1560 0013 2015 2801 8775 0001
Adres email IODO
marika.tomaszewska-nowicka@konin.um.gov.pl
Telefon IODO
63 2401177
Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Przedszkole nr 1 "Kosmatek" ul. M. Kopernika 14 62 - 500 Konin
Telefon jednostki przetwarzającej dane
63 2429527
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kosmatek@przedszkole1-konin.pl
Historia


  

                Przedszkole nr 1 „Kosmatek” w Koninie powstało 29  marca 1949 r. jako trzecia placówka przedszkolna w Koninie.  Utworzone zostało przez Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i mieściło  się w zacisznej części Starówki Konina, w baraku przy ul. Mickiewicza 19.

   Początkowo zapewniało  opiekę 35 dzieciom (wtedy 1 oddziałowi), z czasem rozrosło się do 3 oddziałów.  Niewielka dokumentacją fotograficzna
 i  wspomnienia  napisane przez pierwszego dyrektora Panią Wandę Jackowską ukazują  warunki pracy nauki i zabawy w ówczesnej placówce:…

 

„ w  1949 r Kierownik Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci organizował przedszkole. Jackowska Wanda była kierowniczką przedszkola. Przedszkole mieściło się w baraku parterowym. Były 2 sale dla dzieci i 1 sala przejściowa, gdzie mieściła się szatnia. Umywalnia zbiorowa dla dzieci znajdowała się na dworze, także ubikacja, ponieważ wewnątrz nie było żadnych urządzeń sanitarnych. W budynku znajdowała się jeszcze kuchnia, małe zaplecze, kancelaria i pokój dla wychowawczyń. W pokoju tym przez dłuższy okres czasu mieszkały 2 wychowawczynie. Po roku funkcjonowania przedszkola skrócono 2 duże sale i wsadzono tam umywalki i ubikacje dla dzieci, co bardzo ułatwiło pracę personelu. Na całe przedszkole była jedna sprzątaczka. Posiłki rozdawała kucharka i wychowawczynie. W kuchni pracowały dwie osoby. Była też intendentka. Dzieci początkowo nie leżakowały, bo nie było leżaków. Z czasem zakupiono leżaki i koce. Dzieci leżakowały w ubraniu, bo nie było pościeli. Grupy były bardzo liczne - obowiązkowo 35 dzieci w oddziale, ale było i 40 dzieci. Nauczycielki pracowały po 36 godzin w tygodniu. Oprócz pracy z dziećmi udzielały się w czynach społecznych. Same wykonywały pomoce naukowe, naprawiały zabawki, odmalowywały stare i zniszczone zabawki. Lekarz przychodził do przedszkola w określone dni, badał dzieci, sprawdzał warunki higieniczne w przedszkolu i czystość dzieci. Pielęgniarki nie było. Aby zdobyć fundusze na zabawki Komitet Rodzicielski zorganizował dużą loterię fantową w przedszkolu. Zarobiono wtedy dość dużą kwotę i zakupiono nowe zabawki i szafki do szatni. Dzieci bardzo się cieszyły, że mają szafki z przegródkami do ubrań i butów. Wówczas w sali przechodniej zorganizowano prawdziwą szatnię, ale  nie było miejsca na ćwiczenia gimnastyczne. Dopiero gdy dzieci wzięły udział w wielkiej wystawie rolniczej, która odbywała się w parku, dostaliśmy w nagrodę dużą altanę pod dachem i z podłogą. Altanę tą ustawiono nam w ogrodzie na stałe i tam nauczycielki przeprowadzały z dziećmi ćwiczenia gimnastyczne i różne zabawy ruchowe na powietrzu. Przedszkole miało na tej wystawie swoje stoisko z pracami z różnorodnego tworzywa oraz rysunki i malowanki. Stałym zwyczajem była co roku wystawa prac dzieci w przedszkolu. Wystawę zwiedzali nauczyciele szkół podczas konferencji sierpniowych. Zorganizowano także wyścigi rowerkowe, w których brały udział nawet dzieci 3 letnie. Dzieci jechały ulicami miasta, zainteresowanie było duże. Byli rodzice, a także ludzie obcy. Były nagrody, słodycze, itp.”

 

                W 1960 r. przedszkole przeszło pod administrację Wydziału Oświaty i Wychowania w Koninie i otrzymało nr 1. Nadal nie było sali gimnastycznej, a pomieszczenia ogrzewano piecami kaflowymi.


                20 października 1965 r.  placówkę przeniesiono do nowo wybudowanego, po sąsiedzku, budynku przy ul. M Kopernika 14. Przedszkole przyjęło 4 oddziały wychowanków i dysponowało 6 salami dla dzieci, w tym sypialnią i salą gimnastyczną.


                W 1974 r. przedszkole przejęło dzieci z likwidowanego Przedszkola nr 2 mieszczącego się w Dworku Zofii Urbanowskiej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej i zwiększyło liczbę oddziałów do 6.  Przyjęcie 120 dzieci  wiązało się z utratą  sypialni i sali gimnastycznej, a urządzone w nich sale zajęć  nie miały toalet dla dzieci.  Wtedy też podjęto działania mające na celu przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole.

                W uznaniu osiągnięć  dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych Przedszkole nr 1 otrzymało w dniu 10 czerwca 1980 roku nazwę „Kosmatek" nadaną przez Kuratora Oświaty i Wychowania w Koninie. Patron przedszkola to postać bajkowa – skrzat z książki Hanny Ździtowieckiej pt. „Kosmatek ze starej wierzby”. Jego leśne przygody pomagają dzieciom poznać i zrozumieć zachowania zwierząt oraz zmiany środowiska przyrodniczego w czterech porach roku. 

           Od 1988 roku przedszkole rozpoczęło pracę w systemie dwuzmianowym, w związku z funkcjonowaniem 2 dodatkowych oddziałów „0" w godzinach popołudniowych.

                W roku szkolnym 1993/94 placówka gościła u siebie Przedszkole Nr 4 i wtedy przez  6 miesięcy liczba oddziałów wynosiła 9. 
  Od 1994 roku organem prowadzącym jest Gmina Konin, a od 1 września 2010r.  przedszkole uzyskało status jednostki  budżetowej.

Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

         Ponad 30 - letni budynek od lat wymagał kapitalnego remontu, a sale i pomieszczenia modernizacji i wymiany sprzętu. Skromny budżet pozwalał jedynie na bieżące utrzymanie przedszkola i drobne naprawy, a dzięki darczyńcom, dobrej współpracy z rodzicami i ze środowiskiem lokalnym udawało się nieco usprawniać pracę i poprawiać estetykę obiektu. O dobudowę kuchni na poziomie parteru zabiegała już w latach 80 jedna z pierwszych pań dyrektor Pani Krystyna Kwiatkowska. Niestety nie najlepsza już wówczas kondycja finansowa oświaty nie pozwoliła na wykonanie większych prac remontowych.
          Dzięki przychylności władz miasta i wykorzystując środki z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się w latach 90 tych pani Marii Zielińskiej, ówczesnemu dyrektorowi,  zapoczątkować ciąg zmian polepszających bazę placówki. I tak w latach 1992-93 wymienione zostały okna, a w 1994r wybudowano węzeł cieplny i podłączono budynek do cieplika miejskiego. W 1997r wymieniono kuchnie węglowe na elektryczne i przeprowadzono remont bieżący łazienek i zmywalni.

                Od września 1997r.  stanowisko dyrektora objęła Dorota Strzelczyńska  starając się kontynuować proces modernizacyjny przedszkola. W latach 1999-2000 udało się odnowić część zieleni na placu przedszkolnym i wzbogacić bazę do realizacji treści ekologicznych ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej.   

                 Dzieci sukcesywnie przybywało, a dotychczasowy budynek przeznaczony był na przyjęcie maksymalnie 120 dzieci. Posiadał 6 sal zajęć,  z których 2 nie miały łazienek, nie było też sali zabaw ruchowych. Brakowało gabinetu lekarskiego, szatni dla pracowników i pomieszczeń porządkowych. Magazyny i pomieszczenia kuchenne znajdowały się w części piwnicznej budynku i niestety przy dużych opadach zalewane były deszczówką. Ich stan higieniczno sanitarny skutkował od  lat warunkowym dopuszczaniem placówki do pracy przez Sanepid.

                Po wieloletnich staraniach i zagrożeniu zamknięciem placówki przedszkole doczekało się we wrześniu 2007 roku modernizacji i rozbudowy obiektu. Dwuczęściowy obecnie budynek zyskał  salą ruchowo-zabawową,  nową szatnię dla dzieci i personelu,  pomieszczenia administracyjno -  socjalne, gabinet lekarski. Kuchnia produkcyjna wyniesiona została  z piwnicy na poziom parteru,

 a  pomieszczenia magazynowe w piwnicy wyremontowano. Przy okazji rozbudowy wykonano również remont kapitalny pozostałej części budynku. Nową jakość zyskały sale zajęć
z dobudowanymi 2 łazienkami i pomieszczeniami gospodarczymi dla pracowników obsługi oraz kancelaria i gabinet specjalistów. Zmodernizowano i doposażono również ogród przedszkolny.   

                 W roku szkolnym 2011/12 na drugą zmianę pracowały trzy oddziały i ogółem było ich 10. Kolejny rok przyniósł duże ograniczenia finansowe co wymusiło zmniejszenie o jeden liczby oddziałów, skrócenie czasu pracy niektórych oddziałów, a co za tym idzie znacznym zmniejszeniu zatrudnienia. Nie zmniejszyły się natomiast potrzeby w zakresie dostępności  do wychowania przedszkolnego mieszkańców lewobrzeżnej części miasta. Mieszkańcy dzielnicy Wików, z której dzieci od lat uczęszczały do naszej placówki od dawna zabiegali o wybudowanie tam przedszkola. Środki finansowe miasta nie pozwoliły jednak na wybudowanie dużego przedszkola.

                 W 2011 r. dyrektor przedszkola Dorota Strzelczyńska zwróciła  się do Prezydenta Miasta Konina Józefa Nowickiego z koncepcją poprowadzenia tam zamiejscowego oddziału  przedszkolnego. Dzięki przychylności Prezydenta i Rady Miasta Konina udało się uruchomić
od 1 lutego 2014r. Oddział Zamiejscowy Przedszkola nr 1 „ Kosmatek” w Wilkowie
 przy ul. Kamiennej 57A. W wyremontowanym i rozbudowanym budynku kameralne warunki do nauki zabawy znalazło  15 dzieci, dla których domowe posiłki zapewniała kosmatkowa kuchnia.    

Szeroka współpraca z organizacjami pozarządowymi   pozwoliła na na realizację wielu przedsięwzięć i projektów.

We współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Dzieci i  Młodzieży „Otwarcie” w latach 2007-2009 przedszkole realizowało  projekty ze środków Wojewody Wielkopolskiego dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym niepełnosprawnych; : „Pomóż mi , abym zrobił to sam”, „Zabawy z latem i nie tylko” oraz  wyrównujący szanse edukacyjne dzieci w wieku przedszkolnym „Radość  i zabawa, czyli więcej umiesz i potrafisz przedszkolaku”. Beneficjenci projektów skorzystali z kilkumiesięcznego wsparcia w postaci bogatej oferty zajęć wspierających rozwój, wyrównujących deficyty rozwojowe, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia  a także uatrakcyjniających wypoczynek wakacyjny.  

We współpracy z firmą edukacyjną  Nowa Edukacja oraz Fundacją „Otwarcie” przedszkole realizowało projekt informacyjny „Wczesna edukacja –prawidłowy rozwój ” w okresie 01.10.2009r. do 31.11.2010 promujący  wychowanie przedszkolne w powiecie konińskim.

            Z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Dzieci i  Młodzieży „Otwarcie” w latach 2007-2009 przedszkole realizowało  projekty ze środków Wojewody Wielkopolskiego dla dzieci
zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym niepełnosprawnych; :”Pomóż mi , abym zrobił to sam”, „Zabawy z latem i nie tylko” oraz  wyrównujący szanse edukacyjne dzieci w wieku przedszkolnym „Radość  i zabawa, czyli więcej umiesz i potrafisz przedszkolaku” . 

             We współpracy z firmą edukacyjną  Nowa Edukacja oraz Fundacją „Otwarcie” przedszkole realizowało projekt informacyjny „Wczesna edukacja –prawidłowy rozwój „  w okresie
01.10.2009r. do 31.11.2010 promujący  wychowanie przedszkolne w powiecie konińskim wśród mieszkańców i organów prowadzących placówki oświatowe.

W roku 2016 Przedszkole nr 1”Kosmatek” uzyskało akredytację jako instytucja goszcząca  wolontariuszy z Europy i od października 2016r. r. do czerwca 2019 realizowało we współpracy
z Diakonią Kościoła Ewangelicko –Augsburskiego RP projekt "Nauka poprzez działanie/pracę - Diakonijny Rok w Polsce " w ramach Programu Erasmus+Akcjia1 Wolontariat Europejski (EVS).

Korzystając z zasobów Fundacji „ Od juniora do seniora” od 2015r. dla przedszkolaków organizowany był  „ Dzień Pluszowego Misia”- akcja oswajającą dzieci z zabiegami medycznymi, ucząca podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej i zasad postępowania prozdrowotnego.

„Szansa dla rodzica, szansa dla dziecka” to projekt Fundacji  LIDA  w 2016r.  ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego przedszkole było współautorem
i realizatorem  warsztatów, „Świat dziecięcych zabaw” ,wspierających  rozwój systemu opieki nad dzieckiem do lat 3.

                W latach  2016 – 2019 odbywały  się kolejne edycje działań projektu Fundacji LIDA „Kultura i sztuka w przedszkolu”  ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, którego przedszkole było współautorem i realizatorem warsztatów  artystycznych dla dzieci z konińskich przedszkoli.

Współpraca z Fundacją „Podaj dalej” zaowocowała  współorganizacją  i udziałem nauczycieli przedszkola w bezpłatnych szkoleniach dla kadry pracującej z osobami niepełnosprawnymi. Szkolenia odbywające się od  2016r.z zakresu dramy, plastykoterapii, muzykoterapii, biblioterapii, choreoterapii wzbogaciły warsztat pracy edukacyjnej
i terapeutycznej z małymi dziećmi.

Szeroka współpraca z wymienionymi podmiotami to działania integracyjne  i charytatywne na rzecz sprawnych inaczej i potrzebujących pomocy, wyróżniające nasze przedszkole
 w środowisku lokalnym.

Począwszy  od 2016r. przedszkole realizowało kilka innowacji pedagogicznych : „Kosmatek i przyjaciele z Europy”, „Z bajką, piosenką, tańcem zwiedzamy Europę”,
 „Aby z radością nauczyć się czytać”, ,,Wiem, czuję, rozumiem – wychowanie do wartości”, „Pomagając innym poznajemy siebie”, „Eko – deko z florystyką w tle”

                 Wzbogaceniem pracy dydaktyczno- wychowawczej i opiekuńczej są realizowane liczne programy i projekty o zasięgu ogólnokrajowym oraz  własne opracowane przez nauczycieli: Ogólnopolski Program  Ekologiczny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” pod patronatem Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Firmy Tymbark i Marki Kubuś, Ogólnopolski Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh” organizowany przez Adliner Sp. z o.o. Adliner Integrated Marketing Communication, Ogólnopolski Ogólnopolski projekt „Bądźmy zdrowi – wiemy, wiec działamy” realizowany we współpracy z Sanepidem,  program edukacyjny „Moje dziecko idzie do szkoły” realizowany we współpracy z Sanepidem, Ogólnopolski program  edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” realizowany we współpracy z Sanepidem, Program terapii pedagogicznej dla dzieci 3-6 letnich w Przedszkolu Nr 1 „Kosmatek” w Koninie „Pomóż mi, abym zrobił to sam” , Program Edukacji Międzykulturowej” Z bajką piosenką, tańcem zwiedzamy Europę”, Program „Aby z radością nauczyć  się czytać”, Projekt edukacyjny „Poznaję świat”.

Atrakcją dla dzieci są wycieczki autokarowe do, ogrodów zoologicznych, botanicznych gospodarstw agroturystycznych, zakładów pracy, różnych manufaktur  i terenów leśnych.

Swoje kontakty ze sztuką dzieci mogą poszerzać w trakcie uczestnictwa w widowiskach teatralnych, muzycznych oraz biorąc udział w licznych konkursach wewnątrz przedszkolnych, miejskich, regionalnych i ogólnokrajowych.

                 Dla dzieci i rodziców prowadzona jest  Akademia  Kosmatka w formie warsztatów rękodzieła, hortiterapii,  kulinarnych, zajęć ruchowo- tanecznych, architektury twórczej,  quizów wielotematycznych.  

              

 Doskonalenie  pracy przedszkola to kontynuacja dotychczasowych działań, ale też ich poszerzanie i modyfikowanie. Kierunki zmian wytyczają współczesne tendencje oświatowe, oczekiwania odbiorców  usług oraz potrzeby środowiska lokalnego.

Dodatkowe zajęcia

Przedszkole nr 1 "Kosmatek" realizuje liczne projekty i programy ogólnoprzedszkolne, regionalne i  ogólnopolskie.

    Oferujemy zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz rozwijające zainteresowania dzieci:

- korekcyjno- kompensacyjne,

- logopedyczne,

- rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne,

- arteterapeutyczne,

- behawioralne,

- taneczne z elementami choreoterapii, 

- hortiterapeutyczne, 

- szachowe, 

-j. angielski,

- rytmikę, 

-religię. 



Personel

 

Warunki bezpiecznego i atrakcyjnego pobytu oraz prawidłowego rozwoju dzieci zapewnia

w placówce 22 nauczycieli oraz 16  pracowników administracyjno-obsługowych.

 Wykwalifikowana kadra to jeden z czynników warunkujących skuteczność  przedszkola.  Zatrudnieni w Przedszkolu nr 1 nauczyciele posiadają odpowiednie kwalifikacje. Wszyscy posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, a 80%  stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Większość posiada też dodatkowe kwalifikacje umożliwiające pracę z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych,  niepełnosprawnymi, a także prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania.

        W swojej pracy wykorzystujemy najnowsze, sprawdzone metody i formy pracy gwarantujące nauczanie na najwyższym poziomie. Wiedza, umiejętności i cechy osobowościowe stanowią
 o tym, że nasz zespół to profesjonaliści    w zakresie:

- edukacji przedszkolnej,

- j. angielskiego,

- terapii pedagogicznej,

-oligofrenopedagogiki,

- logopedii,

-tyflopedagogiki,

 -  psychologii,

- hortiterapii,

-arteterapii,

- terapii behawioralnej,

 - rytmiki,

-szachów,

-ceramiki,

-sensoplastyki,

-tańca z choreoterapią,

- biblioterapii,

- Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

 

Niezależnie od posiadanych  kwalifikacji wszyscy nauczyciele w placówce systematycznie się doskonalą, wzbogacają swój warsztat pracy i opracowując liczne projekty .   

W pracy dydaktyczno - wychowawczej i opiekuńczej kadra przedszkola kieruje się zawsze dobrem dzieci stwarzając atmosferę ciepła, życzliwości i zrozumienia traktując je indywidualnie i  podmiotowo. Daje dzieciom możliwość poszerzania i zdobywania wiedzy  a także bogacenia przeżyć i doświadczeń w kontaktach z otaczającym środowiskiem społeczno - przyrodniczym.

Stwarza dzieciom warunki do różnorodnej aktywności, działania, kreatywności oraz samorealizacji w duchu poszanowania praw każdego człowieka i ochrony środowiska.

Przygotowuje je do podjęcia obowiązku szkolnego we wszystkich aspektach dojrzałości szkolnej, przeżywania sukcesów i radzenia sobie z porażkami. Wspiera rodzinę w  działaniach wychowawczych dydaktycznych i opiekuńczych.

 

 

Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Ogródek przedszkolny

 Religia

 Rytmika

 Ułatwienia dla niepełnosprawnych

 Zajęcia szachowe