- Nazwa oddziału
-
Operator obrabiarek skrawających z praktyką w warsztatach szkolnych
- Cykl kształcenia
-
3
- Języki obce
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny , historia
- Zawody
-
Operator obrabiarek skrawających
- Opis
-
Operator obrabiarek skrawających należy do zawodów bardzo poszukiwanych na rynku pracy. Dominującym układem czynności w zawodzie są prace ustawcze i obróbkowe, które wykonuje pracownik zajmujący się wytwarzaniem części maszyn na obrabiarkach konwencjonalnych i obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC. Uczniowie kształcący się w tym zawodzie uczą się obsługi uniwersalnych, półautomatycznych i automatycznych obrabiarek skrawających, takich jak: tokarki, frezarki, szlifierki w tym obrabiarki sterowane numerycznie (komputerowo/CNC), a także programowania w różnych układach sterowania obrabiarek.
Zdobywane kwalifikacje zawodoweMEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających
Praca
Operator obrabiarek skrawających może pracować we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, zakładach budowy i eksploatacji taboru kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców, itp.Dalsza nauka
Absolwent po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia w zawodzie operator obrabiarek skrawających oraz po potwierdzeniu kwalifikacji MEC.05.Użytkowanie obrabiarek skrawających, może kształcić się w Szkole Branżowej II stopnia i uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik mechanik. Warunkiem uzyskania tytułu technika jest uzyskanie wykształcenia średniego oraz pozytywne potwierdzenie kwalifikacji MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń.