Technikum Informatyczne z elementami e-sportu to nowoczesna i atrakcyjna propozycja edukacyjna dla młodych pasjonatów technologii i gamingu. Łączymy solidne podstawy informatyki – sieci komputerowe, bezpieczeństwo cyfrowe i programowanie – z rozrywką w postaci e-sportu. Uczniowie zdobywają wiedzę nie tylko z zakresu nowych technologii, ale także rozwijają pracę zespołową, strategiczne myślenie i komunikację. W ramach zajęć dodatkowych uczą się zasad ergonomii, psychologii gracza, zdrowego stylu życia, oraz streamingu i organizacji turniejów. Korzystamy z nowoczesnych pracowni i sprzętu gamingowego. Ten kierunek to idealny wybór dla tych, którzy chcą połączyć pasję do gier z przyszłością w IT. Nasze technikum to więcej niż szkoła – to przestrzeń do rozwoju talentu, kreatywności i nowoczesnych kompetencji zawodowych.
TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA
Kierunek „Technik ochrony środowiska” to odpowiedź na rosnące potrzeby współczesnego świata i priorytety Unii Europejskiej, które kładą ogromny nacisk na ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i walkę ze zmianami klimatycznymi. To kierunek dla osób, które interesują się przyrodą, geografią, ekologią, zagadnieniami z zakresu ochrony wód, powietrza, gleby, gospodarki odpadami . To zawód nie tylko praktyczny, ale także społecznie odpowiedzialny – wybierając go, młodzi ludzie mają realny wpływ na poprawę stanu naszej planety.
Zajęcia praktyczne odbywają się w nowoczesnych laboratoriach chemicznych oraz w terenie – uczniowie wykonują pomiary i analizy środowiskowe.
Wybierając ten zawód masz możliwość zatrudnienia m.in. w: inspektoratach ochrony środowiska, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, działach ochrony środowiska zakładów przemysłowy, przedsiębiorstwach wodociągów i kanalizacji, stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach ścieków czy pracowniach ochrony środowiska.
Możesz również kontynuować naukę wybierając kierunki takie jak: ochrona środowiska, inżynieria środowiska, biologia, geografia, chemia środowiskowa czy zarządzanie gospodarką odpadami.
Technik pojazdów samochodowych to zawód, którego głównym celem jest planowanie i wykonywanie diagnostyki, naprawy i obsługi pojazdów samochodowych. Zaletą kierunku są dostosowane treści nauczania do wymogów współczesnej techniki samochodowej. Wszechstronna wiedza techniczna obejmująca zagadnienia związane z mechaniką, elektromechaniką, elektroniką i informatyką samochodową, jaką nasi uczniowie nabywają podczas zajęć oraz liczne certyfikaty, dyplomy i szkolenia branżowe dają im kompetencje umożliwiające podjęcie pracy również w zawodach pokrewnych i pozwala spokojnie myśleć o przyszłości.
Zawód Technik pojazdów samochodowych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i daje możliwości stałego zatrudnienia. W dobie dynamicznego rozwoju technologii motoryzacyjnych coraz większa liczba pojazdów wymaga profesjonalnej naprawy i konserwacji, co sprawia że nasi absolwenci są do tego zadania przygotowani i poszukiwani na rynku pracy. Praktyki zawodowe odbywają się w zakładach lokalnych przedsiębiorców oraz w ramach projektu ERASMUS poza granicami kraju.
Kierunek „Technik analityk z elementami kosmetologii” to nowoczesna propozycja edukacyjna przeznaczony dla uczniów, którzy lubią eksperymenty chemiczne , interesują się kosmetykami, składem jakościowym surowców i wyrobów gotowych. To doskonały wybór dla osób dokładnych, cierpliwych, odpowiedzialnych i ciekawych świata, które chcą zdobyć praktyczne umiejętności i rozwijać karierę w branży laboratoryjnej lub kosmetycznej.
Zajęcia odbywają się w nowocześnie wyposażonych pracowniach chemicznych, które zapewniają warunki zbliżone do rzeczywistego środowiska pracy laboranta.
Poza przedmiotami ogólnokształcącymi, przygotowującymi do egzaminu maturalnego, będziesz uczęszczał na przedmioty zawodowe, które obejmują m.in. analizę chemiczną , preparatykę chemiczną, podstawy technik laboratoryjnych, przygotowywanie próbek, prowadzenie dokumentacji laboratoryjnej oraz zagadnienia związane z technologią produkcji kosmetyków. Dodatkowo poznasz działanie składników aktywnych oraz sposób oceny i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków.
Absolwenci mogą podjąć pracę m.in. w laboratoriach przemysłu chemicznego i kosmetycznego, działach kontroli jakości, firmach produkujących kosmetyki i środki higieniczne, stacjach sanitarno-epidemiologicznych i laboratoriach środowiskowych.
Technikum Ochrony Środowiska powstało w roku 1994. Jest nowoczesną szkołą z tradycjami i aktywnym centrum działalności proekologicznej w mieście i powiecie. Celem edukacji ekologicznej w TOŚ jest kształtowanie świadomych postaw młodzieży wobec środowiska i podejmowania aktywnych działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska lokalnego. Uwieńczeniem naszej wieloletniej działalności było przyznanie nam nagród i wyróżnień, a w 2008 roku przyznanie Technikum Ochrony Środowiska tytułu MECENASA POLSKIEJ EKOLOGII w Narodowym Konkursie Ekologicznym „ Przyjaźni Środowisku”.
Historia:
1. Wieloletnia tradycja i prestiż - TOŚ istnieje od września 1994r.
2. Zintegrowane działania proekologiczne:
- Edukacja ekologiczna najmłodszych- przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych „EKOKAPTUREK”
- współorganizowanie przeglądów filmów o tematyce ekologicznej,
- opracowanie i wdrożenie Projektu „Czyste KOŁO”
- wyjazdy młodzieży w ramach Projektu Eko-Szkoły
- udział w akcjach "Sprzątanie Świata"
- udział w sesjach ekologicznych,
- wyjazdy i wycieczki edukacyjne,
- zbiórka surowców wtórnych, recykling komputerów,
- obchody Dnia Ziemi i Światowego Dnia Ochrony Środowiska,
- współorganizowanie i udział w konkursach i olimpiadach ekologicznych, i wiele innych.
Technikum Pojazdów Samochodowych Początki Technikum Samochodowego sięgają roku szkolnego 1978/79 kiedy rozpoczęto naukę w pięcioletnim Technikum Samochodowym na podbudowie Szkoły Podstawowej oraz w trzyletnim Technikum o tej samej specjalności lecz na podbudowie Szkoły Zawodowej. W celu uatrakcyjnienia i wzbogacenia zajęć w klasach Technikum Samochodowego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności mechanik pojazdów samochodowych, w połowie lat 90 – tych ubiegłego stulecia nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych rozpoczęli organizowanie wyjazdów na Targi Motoryzacyjne, organizowane w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolejną inicjatywą w tym zakresie było nawiązanie współpracy z firmą Volkswagen w Poznaniu. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mogli na miejscu zapoznać się z procesem produkcji tej bardzo popularnej w Polsce marki samochodów. Jeszcze innym przedsięwzięciem, mającym na celu propagowanie wiedzy z dziedziny motoryzacji, stało się organizowanie (zawsze w kwietniu) cyklicznego, wewnątrzszkolnego Turnieju Motoryzacyjnego. Inspiracją do podjęcia tego rodzaju działań stał się Międzyszkolny Turniej Motoryzacyjny Szkól Ponadpodstawowych powiatu kolskiego, zorganizowany w naszej szkole w 2000 r.
Współorganizatorami turnieju były: Zespól Szkół Zawodowych oraz Klub Motorowy „Skrót” PTTK w Kole. Ostatnia edycja Turnieju odbyła się w kwietniu 2008 r.. Od następnego roku szkolnego część z wchodzących w jego skład konkurencji została wykorzystana w nowym turnieju, organizowanym w naszej szkole pod nazwą „Znam – Stosuję – Testuję”, przeznaczonego dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu kolskiego. Obecnie Technikum Samochodowe w Zespole Szkól Technicznych w Kole to szkoła z długimi tradycjami. Dziś to jedyna placówka w powiecie kolskim, która kształci młodzież w zawodzie technik pojazdów samochodowych.
Technikum informatyczne
1. Redakcja serwisu WWW
2. Redakcja Emitera Uczniowskiego
3. Projektowanie grafiki komputerowej
4. Administrowanie systemami Content Management System
5. Programowanie robotów
6. Koło fotograficzne
7. Projektowanie animacji komputerowych
8. "Tu się kręci" to koło zainteresowań, którego uczestnicy rozwijają umiejętności związane ze sztuką filmową.
Technikum Ochrony Środowiska W latach 2001- 2008 istniało w ZST Szkolne Kółko Ekologiczne – miało na celu rozwijanie zainteresowań uczniów tematyką ekologiczną, poszerzanie wiedzy i przygotowanie uczniów do olimpiad i konkursów.
Technikum Pojazdów Samochodowych Wzrost zainteresowania uczniów sportem gokartowym przyczynił się do utworzenia w dniu 12 października 2007 r. Klubu Gokartowego „SPEED”, któremu pomocy udzielać miał Uczniowski Klub Sportowy „SPEED”. W 2008 r. uczniowie zrzeszeni w klubie gokartowym rozpoczęli budowę dwóch kolejnych rodzajów pojazdów. Pierwszy z nich, o nazwie Buggy, napędzany silnikiem Fiata 126 p, był przeznaczony do poruszania się po drogach o podłożu gruntowym. Pomysł i wykonanie były dziełem samych uczniów i nauczycieli. Drugi z pojazdów, wykonany na podwoziu własnej konstrukcji (podstawowy materiał to rury), również był napędzany silnikiem popularnego „malucha”.
Technikum Informatyczne
1. Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną
2. Multimedialna Mapa Koła
3. Cyfrowa inwentaryzacja cmentarza
4. Budowa robota ISFAR
5. Lokaty w konkursach i olimpiadach
Technikum Ochrony Środowiska
Nadanie szkole tytułu Mecenasa Polskiej Ekologii przez Prezydenta RP w ramach Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”. TOŚ otrzymało wiele nagród i wyróżnień za szerzenie edukacji ekologicznej. Uczniowie TOŚ to wielokrotni finaliści i laureat wojewódzkiego szczebla Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, finalista centralnego etapu OWE oraz laureaci i finaliści Powiatowej Olimpiady wiedzy ekologicznej.
Technikum Pojazdów Samochodowych
1. I miejsce ucznia technikum samochodowego w konkursie polegającym na stworzeniu projektu praktycznego, organizowanego przez firmę Saint Gobain w Kole.
2. Zajęcie III drużynowego miejsca w XVII Ogólnopolskim Pucharze WSK na torze gokartowym w Strzelcach Krajeńskich.
3. Udział w konkursie technicznym pod patronatem firmy WOOD – MIZER w Kole.
4. Sukces uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kole w zawodach kartingowych w Skwierzynie.Chłopcy z technikum samochodowego zajęli indywidualnie drugie i czwarte miejsce. Jest to kolejny udany występ naszych reprezentantów. Z roku na rok osiągają oni coraz lepsze wyniki i zajmują coraz wyższe lokaty.
5. Realizacja projektu „Interaktywna szkoła”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt był skierowany głównie do uczniów Technikum Samochodowego oraz Technikum Ochrony Środowiska. Głównym celem projektu było podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
6. Budowa platformy pływającej to część dużego projektu „Eko Robot”, realizowanego od kilku lat w Zespole Szkół Technicznych w Kole we współpracy z Politechniką Poznańską.
7. Dzięki udziałowi w projekcie "Umiejętności drogą do zawodu" dwóch absolwentów szkoły znalazło zatrudnienie w międzynarodowej firmie.
8. Wyjazd uczniów na Eko-Moto Szkołę.