Kazimierza Wielka
Technikum
Technikum im. Władysława Grabskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie - technik logistyk
Nazwa oddziału

 technik logistyk

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • geografia ,  informatyka

Przedmioty rozszerzone
  • język angielski
Zawody

 Technik logistyk

Opis

Według ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki prognozy zapotrzebowania na krajowym rynku pracy zawody, w których kształci Technikum w Odonowie odnotowano wśród zawodów, na które prognozowane jest istotne zapotrzebowanie w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.
Technik hotelarstwa, technik informatyk i technik logistyk to zawody atrakcyjne i potrzebne na rynku pracy w całej Polsce.

Polski rynek pracy potrzebuje techników logistyków.

Logistyk to osoba, która jest odpowiedzialna za kierowanie procesem planowania oraz przepływu wszelkiego rodzaju surowców i produktów. Do jego zadań należy przede wszystkim zarządzanie magazynami, ich zaopatrzeniem oraz dystrybucją towarów. Logistyk musi dysponować rozległą wiedzą z zakresu ekonomii, marketingu, zarządzania a także transportu. Niemniej istotny okazuje się szereg umiejętności osobistych: odpowiednia organizacja czasu, zdolność zarządzania sobą oraz innymi osobami, a także towarem, umiejętność planowania i przewidywania, zdolność pracy pod presją czasu oraz wysoka odporność na stres. Zdobycie wymaganych umiejętności zapewnia nauka ciekawych przedmiotów zawodowych w doskonale wyposażonych pracowniach, odbywanie praktyk zawodowych i udział w wycieczkach dydaktycznych. Atutem jest nauka języka obcego zawodowego, co podnosi szanse absolwentów na znalezienie pracy zarówno w kraju jak i za granicą. Absolwenci tego kierunku  są profesjonalnie przygotowani do pracy na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych w firmach handlowych, produkcyjnych, usługowych, spedycyjnych.

Praktyki przewidziane programem nauczania organizowane są przez szkołę w ramach nawiązanej współpracy m.in. z Uzdrowiskiem Busko-Zdrój, PSB Mrówka, Caffaro W. Szafarski i Wspólnicy Sp. J., Kazimierską Agencją Drukarską.

Podczas kształcenia uczeń ma możliwość uzyskania następujących kwalifikacji: obsługa magazynów, organizacja transportu.

Perspektywy zawodowe - logistyk należy obecnie do najbardziej poszukiwanych i najwyżej cenionych zawodów na rynku pracy. Logistycy są poszukiwani głównie w handlu, usługach, spedycji i produkcji. 

Projekty/kursy

Przyszli  logistycy mają szansę na udział w  kursach lub projektach podnoszących i rozwijających kompetencje  zawodowe.

Projekty zrealizowane dla logistyków:  „Edukacja zawodowa w praktyce”, „Masz zawód – masz pracę”, "Kwalifikacje + staż= nowe możliwości".

Aktualnie w ramach projektu "Dobry staż na start" logistycy poznają program Speedtrans8, obsługują kasy fiskalne i zarabiają w trakcie stażu uczniowskiego 2500 zł.

Praktyki i staże

Praktyki przewidziane programem nauczania organizowane są przez szkołę w firmach z którymi szkoła nawiązała współpracę: Eko-Trans Busko Zdrój, Rolmet Kazimierza Wielka, Caffaro Kazimierza Wielka.

Dla najlepszych uczniów zorganizowano płatne staże.


Wycieczki/targi

Szkoła realizuje  wycieczki zawodowe do firm z branży transportu i logistyki,

Dla wszystkich uczniów klas pierwszych planowane są wycieczki zawodowe do firm transportowych i centrów logistyki.