Grodzisk Wielkopolski
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim
Adres
Środkowa 56, 62-065 Grodzisk Wielkopolski
Telefon
612271275 - sekretariat, 612271276 - dyrektor
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Karol Hoffman
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim
  • Absolwenci 2024
  • Dzień Dziecka
  • Dzień dziecka
  • Dzień Dziecka
  • Sport w szkole
  • Dzień Niepodległości
  • Chór szkolny
  • Mikołajki 2024
  • Festyn
  • Walentynki
Opis

W chwili obecnej w szkole uczy się 335 uczniów w 17 oddziałach (klasy I-VIII). Tego typu szkoły mają wiele zalet, m.in. brak anonimowości wśród uczniów i rodziców. Natychmiastowa reakcja na różnego rodzaju zagrożenia likwiduje je w zarodku. Rodzice zrzeszeni w Radzie Rodziców aktywnie uczestniczą w życiu szkoły, czynnie wspierając nauczycieli w przedsięwzięciach mających na celu poprawę jakości nauczania.Szkoła będzie rozwijać się dalej starając się świadczyć swoje usługi jak najwyższej jakości w jak najlepszych warunkach w oparciu o nowoczesne środki dydaktyczne i zaplecze sportowo - rekreacyjne.

Języki
angielski, niemiecki
Historia

Przybliżoną datą powstania pierwszej Szkoły w Kobylnikach jest rok 1852. Była to szkoła jednoklasowa, zbudowana na niedużym wzniesieniu, około 500 m w kierunku południowym od obecnej szkoły. Nauka odbywała się w językach polskim i niemieckim, historia, religia i j.polski – w języku polskim, pozostałe przedmioty w języku niemieckim.

Najstarszą z miejscowości – wsi – należących do obwodu szkoły była wieś dworska Piaski, ponadto Młyniewo i Chrustowo. Z biegiem czasu rosła liczba dzieci i stara szkoła stała się zbyt ciasna, pomimo iż do szkoły tej uczęszczały dzieci tylko z części wschodniej Kobylnik. Z części zachodniej chodziły do Zdroju. Zachodziła więc potrzeba wybudowania nowej, większej szkoły. Mieszkańcy obwodu szkolnego Kobylnik rozpoczęli zbiórkę pieniędzy. Ówczesny kierownik A. Kosmehl wystąpił z wnioskiem o subwencję państwową. Koszty budowy szkoły rozłożyły się w połowie w oparciu o pieniądze państwowe i w połowie o pieniądze zbierane przez mieszkańców wsi. W roku 1896 rozpoczęto budowę nowej szkoły. Inwestycję zakończono w roku 1897.        

Nauka w nowej trzyklasowej szkole rozpoczęła się w połowie  1897, a stara szkoła przeszła w ręce prywatne jako budynek mieszkalny. Budynek składał się z następujących pomieszczeń: trzy klasy i korytarz na parterze, dwa mieszkania na pierwszym piętrze i jedno mieszkanie na poddaszu.  

Świadectwa szkolne wydane z datą 31 marca 1919 roku były pisane jeszcze w języku niemieckim. Po tym okresie nauka w szkole rozpoczęła się w języku polskim. W roku 1919 kończą się zapisy w księgach świadectw w języku niemieckim. Obowiązek uczęszczania do szkoły obejmuje dzieci od szóstego do czternastego roku życia. W roku szkolnym 1919/20 została zreformowana organizacja szkoleniowa w Polsce. W Kobylnikach od tego roku funkcjonuje 4 – klasowa szkoła powszechna z trzema nauczycielami. W roku szkolnym 1926/27 zostaje podwyższony stopień organizacyjny szkoły – przyznany jest czwarty etat nauczycielski. Nauka odbywa się w trzech klasach, z powodu braku czwartej izby klasowej stosuje się dwuzmianowość. System ten utrzymał się aż do 1939

1 września wybucha wojna, 6 września 1939 roku Niemcy wkraczają do Kobylnik. Niemcy w końcu  1939 roku organizują naukę w języku niemieckim – uczą trzy nauczycielki. W roku 1941 przewieziono akta szkoły i część ławek do szkoły w Zdroju i tam odbywała się nauka w języku niemieckim. W szkole w Kobylnikach urządzono biurko przesiedleńcze tzw. 'SS Arbeitstab'', które funkcjonowało do końca wojny. Po zakończeniu wojny szkoła była w opłakanym stanie. Rozpoczęła się praca organizacyjna szkoły. Nauka w szkole rozpoczyna się 6 września. Nauka odbywała się w ciężkich warunkach, brakowało podręczników, zeszytów, pomocy naukowych. Liczba dzieci dochodziła do 240. Po przeprowadzeniu selekcji zorganizowano cztery klasy z podziałem na sześć oddziałów. Klasa piąta zostaje utworzona w następnym roku szkolnym. W celu wyrównania wykształcenia zaczęto tworzyć tzw. ciągi przyśpieszone. W roku szkolnym 1946/47 zostaje zorganizowana klasa VI, która zostaje umieszczona w nowej klasie zaadoptowanej z wolnego mieszkania. Po raz pierwszy w szkole został wprowadzony w klasie VI język obcy – był nim j. francuski. W roku szkolnym 1947/48 rozpoczęto realizację programu siedmioklasowego. W roku 1948 szkoła w Kobylnikach staje się szkołą zbiorczą dla sąsiedniej wioski Gnin. Z dniem 1 września 1956 roku Wydział Oświaty do szkoły w Kobylnikach przyłączył szkołę w Zdroju. Od  półrocza zostaje wprowadzona nauka religii w szkole. Był to przedmiot nieobowiązkowy. Z dniem 1 września 1957 roku szkoła w Zdroju staje się szkołą samodzielną. W pierwszych dniach września biblioteka ze szkoły w Kobylnikach zostaje przeniesiona do Słocina. W roku szkolnym 1962/63 szkoła ma do dyspozycji tylko trzy klasy normalne w pełni wyposażone i dwie zastępcze. W październiku 1965 roku szkoła uzyskała dodatkowe pomieszczenia (strych), będące dotychczas w użytkowaniu nauczycieli. Po remoncie pomieszczenia ulokowano tam pokój nauczycielski. W roku szkolnym 1966/67 stopień organizacyjny szkoły został podniesiony – utworzona została VIII klasa. W roku szkolnym1974/75 dwa pokoje z mieszkania na I piętrze zostają przerobione na klasę, a z kolejnego trzeciego pokoju utworzone świetlicę, która była jednocześnie jadalnią dla klasy przedszkolnej. Kuchnia z tego mieszkania, po przeróbce została przystosowana do potrzeb szkoły. Na boisku wybudowano parkan i ławki. W czasie wakacji letnich w roku 1984 w szkole przeprowadzono szeroko zakrojone remonty. Założono centralne ogrzewanie w klasach na piętrze, rozpoczęto prace związane z dobudową do istniejącego domu nauczyciela dwóch mieszkań i pomieszczeń piwnicznych. Założono instalację wodociągową, wymieniono lampy w całej szkole. W roku 1993 na terenie boisk szkolnych organizowane są regionalne zawody hippiczne. Pierwsze z nich odbyły się przy znacznej pomocy inż. Władysława Roszkowskiego, kierownika i założyciela sekcji jeździeckiej w Łubnicy.   

Adres email IODO
iod@grodzisk.wlkp.pl.