Gostyń
Technikum
Technikum w Zespole Szkół Zawodowych Im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu - Technik mechanik
Nazwa oddziału

 Technik mechanik

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • fizyka
  • język obcy nowożytny

Przedmioty rozszerzone
  • matematyka
  • fizyka
Zawody

 Technik mechanik

Opis

Technik mechanik jest zawodem obejmującym kształcenie w zakresie podstaw mechaniki połączonej z elektroniką i automatyką. Obejmuje takie zagadnienia jak: budowa, eksploatacja i naprawa maszyn i  urządzeń, programowanie i obsługa obrabiarek CNC.

Przemysł maszynowy należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju, a technicy mechanicy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Absolwenci tego zawodu znajdują zatrudnienie przede wszystkim w przedsiębiorstwach  przemysłu metalowego i maszynowego, przedsiębiorstwach obsługowo-naprawczych, a także w innych działach gospodarki, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją urządzeń technicznych.

Szybkie przeobrażenia w technice, technologii, organizacji produkcji i usługach stwarzają potrzebę rozwijania kształcenia w zawodzie. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy.

Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż,  w których są projektowane, produkowane, użytkowane i naprawiane maszyny i urządzenia mechaniczne oraz narzędzia pomiarowe, skrawające i  inne. Technicy mechanicy są  zatrudniani w sferze produkcyjnej i  usługowej, głównie na stanowiskach średniego nadzoru technicznego.  Najczęściej na stanowiskach związanych z: obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych, w tym obrabiarek CNC, montażem maszyn,  kontrolą techniczną, organizacją i nadzorowaniem prac, konserwacją i naprawą eksploatowanych maszyn, organizowaniem zaopatrzenia i zbytu.
Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii mechanicznej, technik mechanik, jest zawodem szerokoprofilowym  umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia.

Jako absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

- wytwarzania części maszyn i urządzeń,

- dokonywania montażu maszyn i urządzeń,

- instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń,

- obsługiwania maszyn i urządzeń,

- organizowania procesu produkcji,

- pełnienia funkcji operatora obrabiarek CNC.

 

Po ukończeniu szkoły:

Technicy mechanicy mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i stanowiskach nadzoru technicznego procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,  m.in. jako: organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek CNC, w zakładach produkcyjnych jako kontrolerzy jakości, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę oraz konserwujący maszyny i urządzenia techniczne. Technicy mechanicy pracują przeważnie w przemyśle, lecz także w budownictwie, górnictwie, komunikacji i transporcie, rolnictwie, usługach i w wielu innych dziedzinach gospodarki.

 

Ukończenie szkoły średniej o profilu mechanicznym stanowi solidną podbudowę do rozpoczęcia kształcenia na poziomie politechnicznym na wydziałach, które kształcą inżynierów mechaników, mechatroników, elektryków i automatyków!