Gostyń
Technikum
Technikum w Zespole Szkół Zawodowych Im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu - Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Nazwa oddziału

 Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • fizyka

Przedmioty rozszerzone
  • matematyka
  • fizyka
Zawody

 Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Opis

Sektor odnawialnych źródeł energii należy do bardzo dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki. Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (OZE) przynosi wymierne efekty ekologiczno-energetyczne. Odnawialne źródła energii są szansą na ochronę zasobów naturalnych.

Kształcenie techników w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku pracy i gospodarki, wywołane wzrostem wykorzystania OZE. Podyktowane jest zarówno względami ekologicznymi, jak i ekonomicznymi.

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, bez wątpienia można stwierdzić, iż zawód ten  jest zawodem przyszłości.

Rosnąca liczba inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii sprawia, że zawód ten jest poszukiwany na rynku pracy. Postęp technologiczny i coraz większa efektywność ekonomiczna systemów energetyki odnawialnej, a także względy ekologiczne wspierające promocję energetyki odnawialnej, dają dobre perspektywy pracy dla absolwentów.

Istotnym uzupełnieniem oferty dużych systemów energetyki odnawialnej są małe instalacje w budownictwie, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy kotły na biomasę. Do projektowania, montażu, eksploatacji i serwisowania tych urządzeń poszukiwani są w pierwszej kolejności technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

 Jako absolwent będziesz przygotowany do organizowania i wykonywania prac związanych z montażem i obsługą systemów energetyki odnawialnej. W szczególności do:

- określania warunków lokalizacji urządzeń stosowanych do wytwarzania energii cieplnej, mechanicznej i elektrycznej,

- planowania prac związanych z montażem instalacji wyposażonych w urządzenia do wykorzystywania energii odnawialnej,

- wykonywania montażu urządzeń stosowanych do pozyskiwania energii odnawialnej,

- organizowania i nadzorowania prac związanych z montażem urządzeń stosowanych w  systemach energetyki odnawialnej.

- kontrolowania działań urządzeń i instalacji oraz funkcjonowania systemów energetyki odnawialnej,

- obliczania kosztów materiałów i robót instalacyjnych,

- biegłego posługiwania się językiem obcym technicznym w wykonywanym zawodzie

Po ukończeniu szkoły:

Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach związanych z montażem instalacji wyposażonych w urządzenia energetyki odnawialnej, jak i stanowiskach nadzoru technicznego nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania instalacji OZE. Podejmują pracę w budownictwie i energetyce oraz w doradztwie energetycznym, w zakresie możliwości wykorzystania OZE. W administracji publicznej mogą pracować na stanowiskach nadzoru technicznego i obsługi inwestycji związanych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Absolwenci, ze względu na wszechstronne przygotowanie w obszarze instalacji energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz technologii energetycznego wykorzystania biomasy mogą kontynuować dalsze kształcenie na studiach inżynierskich. Mogą także prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie projektowania, dystrybucji, montażu, eksploatacji oraz serwisu  urządzeń i instalacji OZE.