Gostyń
Technikum
Technikum w Zespole Szkół Zawodowych Im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu - Technik handlowiec
Nazwa oddziału

 Technik handlowiec

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • geografia

Przedmioty rozszerzone
  • geografia
  • język obcy nowożytny
Zawody

 Technik handlowiec

Opis

Handel to dziedzina, która prężnie rozwija się w naszym kraju. Współczesny rynek pracy potrzebuje dobrze wykształconych handlowców. Przedsiębiorstwa handlowe zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników, których umiejętności przyczyniają się do rozwoju firmy.

Technik handlowiec w ramach swoich zadań zawodowych, sprzedaje towary oferowane w punktach sprzedaży detalicznej oraz hurtowej, obsługuje nabywców, organizuje zaopatrzenie i przyjmowanie dostaw, sprawdza towary pod względem ilościowym i jakościowym, przygotowuje produkty do sprzedaży i ich wyeksponowania, informuje nabywcę o walorach sprzedawanych produktów, pomaga nabywcy przy wyborze produktu, sprawnie realizuje zamówienie, inkasuje należności za sprzedane produkty, dba o czystość i estetykę miejsca sprzedaży, załatwia reklamacje zakupionych towarów. Przyjmuje i rejestruje zamówienia na towary, współpracuje w przygotowywaniu oferty sprzedaży, współpracuje w badaniu sytuacji rynkowej i określaniu potrzeb rynku, informuje o warunkach sprzedaży, zawiera transakcje sprzedaży, sporządza faktury za towary, przestrzega warunków sanitarnych sprzedaży. Wyszukuje dostawców towarów, usług, materiałów i surowców oraz odbiorców. Kontaktuje się z partnerami handlowymi, prowadzi z nimi negocjacje, przygotowuje i zawiera umowy handlowe. Handlowiec stosuje różne formy i techniki sprzedaży. Technik handlowiec może prowadzić również inne działania, np. w zakresie analizy rynku, marketingu, kalkulacji cen, analizy kosztów handlowych. Predyspozycje zawodowe: zdolność koncentracji i podzielności uwagi, spostrzegawczość, uzdolnienia rachunkowo-matematyczne, operatywność w działaniu, komunikatywność, umiejętności organizatorskie, umiejętność pracy w zespole, otwartość na innowacje organizacyjno-techniczne i technologiczne.

 Jako absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik handlowiec będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

- organizowania prac w zakresie przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży,

- wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży,

- prowadzenia działań reklamowych i marketingowych,

- organizowania i prowadzenia działalności handlowej,

- zarządzania działalnością handlową przedsiębiorstwa.

W trakcie nauki będziesz także kształcił swoje umiejętności menedżerskie oraz sztukę nawiązywania współpracy z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Umiejętności praktyczne rozwiniesz na praktykach zawodowych w firmach handlowych.

 

Po ukończeniu szkoły:

Osoby posiadające wykształcenie w zawodzie technik handlowiec mogą pracować na stanowiskach:

merchandiser, referent/asystent ds. zaopatrzenia, referent/asystent ds. sprzedaży, referent/asystent ds. obsługi klienta, kupiec, akwizytor, specjalista ds. zaopatrzenia, specjalista ds. sprzedaży, specjalista ds. obsługi klienta, zastępca kierownika działu handlowego, kierownik działu handlowego.