- Nazwa oddziału
-
Liceum ogólnokształcące z działalnością innowacyjną jazda konna i powożenie bryczką
- Cykl kształcenia
-
4
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- biologia
- język obcy nowożytny
- Przedmioty rozszerzone
-
- biologia
- chemia
- Opis
-
Liceum ogólnokształcące z innowacją pedagogiczną: „Jeździectwo i powożenie bryczką’’ to propozycja czteroletniej szkoły ogólnokształcącej z dodatkowymi przedmiotami omawiającymi sposoby pielęgnacji oraz zdrowie i higienę koni prowadzonymi przez fachowców.
Jeździectwo i powożenie bryczką to fascynujące kierunki związane z nauką i praktyką jazdy konnej oraz obsługą pojazdów konnych, takich jak bryczki i wozy. Choć oba te obszary wiążą się z pracą z końmi, różnią się nieco techniką, umiejętnościami oraz celami, ale mają wspólny mianownik – pasję do koni oraz sztuki ich prowadzenia.
Jeździectwo to szeroka dziedzina obejmująca różne style i techniki jazdy konnej, zarówno w sporcie, jak i rekreacji. Jest to aktywność, która rozwija umiejętności nie tylko fizyczne, ale również mentalne i emocjonalne.
Czego wymaga od nas ten kierunek?
- Praca z końmi – zarówno jeździectwo, jak i powożenie wymagają umiejętności pracy z końmi, zrozumienia ich zachowań, potrzeb oraz emocji,
- Dyscyplina i cierpliwość – obie te aktywności rozwijają u uczestników cechy takie jak dyscyplina, cierpliwość i odpowiedzialność,
- Relacja z koniem – budowanie silnej więzi między jeźdźcem/powożącym a koniem, co jest kluczowe dla sukcesu zarówno w sporcie, jak i w codziennej pracy z końmi.
Przedmioty kierunkowe:
- Pielęgnacja i użytkowanie koni
· Chów koni.
Inne zajęcia:
· Zajęcia praktyczne w formie wolontariatu w stajniach
Charakterystyka kierunku:
Zajęcia ogólnokształcące oraz przedmioty kierunkowe realizowane są w szkole, natomiast naukę jazdy, powożenie oraz kontakt z końmi uczniowie odbywają w stajniach i stadninach.
Możliwości zatrudnienia/ dalszej edukacji:
- stajnie i stadniny,
- trener koni,
- hodowla koni,
- rehabilitacja koni,
- praca w turystyce.
Wszystkie te ścieżki zawodowe wymagają często praktycznego doświadczenia, które można zdobywać podczas pracy, staży, wolontariatu, a także na dodatkowych kursach i szkoleniach. Warto również śledzić rozwój branży jeździeckiej, ponieważ wciąż pojawiają się nowe możliwości zawodowe.
Współpracujemy z firmami:
- Folwarki Podrzecze Krzysztof Szczepaniak
- Szkółka jeździecka w Daleszynie Violetta Stróżyńska
Dla uczniów mających problem z dojazdem, szkoła udostępnia przyszkolny internat lub możliwość zorganizowania dojazdu z prywatnym przewoźnikiem.