- Nazwa oddziału
-
Technik mechatronik
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- fizyka
- język obcy nowożytny
- Przedmioty rozszerzone
-
- matematyka
- fizyka
- Zawody
-
Technik mechatronik
- Opis
-
Technik mechatronik jest jednym z młodszych zawodów. Ze względu na interdyscyplinarny charakter wiedzy związanej z mechatroniką, osoba posiadająca kwalifikacje przypisane do tego zawodu jest bardzo atrakcyjnym pracownikiem, poszukiwanym na rynku pracy.
Absolwenci dysponują umiejętnościami posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki, używaną w maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach produkcyjnych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej. Przygotowani są również do twórczej aktywności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów produkcyjnych, kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi.
Do typowych zadań zawodowych technika mechatronika należy między innymi projektowanie i konstruowanie urządzeń z wykorzystaniem technik komputerowych, obsługa i programowanie robotów przemysłowych, obsługa i programowanie sterowników PLC, automatyka urządzeń linii produkcyjnych i montażowych, projektowanie, serwis, diagnostyka i naprawa systemów mechatronicznych zastosowaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych.
Po ukończeniu szkoły:
Absolwent po ukończeniu szkoły kształcącej w zawodzie technik mechatronik będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z projektowaniem, programowaniem, obsługiwaniem, montażem, demontażem, użytkowaniem, diagnozowaniem i naprawą urządzeń i systemów mechatronicznych. Nabędzie umiejętności z dziedziny inżynierii stanowiącej połączenie mechaniki, elektryki, automatyki, robotyki i technik komputerowych.
Technik mechatronik może znaleźć zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym (np. branży samochodowej, obrabiarek CNC itp.), w charakterze pracownika produkcyjnego, pracownika działu utrzymania ruchu, działu remontowego, pracownika niższego szczebla dozoru oraz pracownika – asystenta projektanta i konstruktora. Może prowadzić własną działalność gospodarczą (np. usługową) w zakresie napraw i konserwacji urządzeń mechatronicznych.
Ukończenie szkoły średniej o profilu mechatronika stanowi solidną podbudowę do rozpoczęcia kształcenia na poziomie politechnicznym na wydziałach, które kształcą inżynierów mechatroników, mechaników, elektryków, elektroników, informatyków i automatyków!