Działdowo
Szkoła podstawowa
Zespół Placówek Oświatowych nr 2 Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie
Zespół szkół
Adres
Sportowa 1, 13-200 Działdowo
Telefon
236974064, 501611173
Fax
236974064
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Michał Struzik
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Opis

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi  w Działdowie istnieje od 1958r. Znakomicie wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia wysoki poziom nauczania potwierdzony wynikami egzaminów. Bogata oferta edukacyjna umożliwia uczniom wszechstronny rozwój. Nasza szkoła stwarza warunki dla rozwoju osobowości uczniów, dba o kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych poprzez realizację programu wychowawczo – profilaktycznego. Patronką naszej szkoły jest Królowa Jadwiga. Wzorując się na niej nasi uczniowie wykorzystują swoje talenty i przygotowują się do aktywnego życia w społeczeństwie. Umożliwia im to m.in. przynależność do Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej  (przynależność ta przyczynia się do wzbogacenia oferty programowej szkół, tworzenia niepowtarzalnego klimatu w społecznościach szkolnych i uzyskiwania wsparcia oraz kontaktów krajowych i międzynarodowych niedostępnych dla szkół działających w pojedynkę; w Polsce istnieje obecnie 200 Szkół Jadwiżańskich), organizacja konkursów związanych z osobą Św. Królowej Jadwigi. Większość uroczystości szkolnych związanych z ceremoniałem szkolnym odbywa się w obecności Królowej wybieranej w drodze konkursu spośród uczennic starszych klas naszej szkoły.


Ulice należące do obwodu szkoły:17 Stycznia, Agatowa, Asnyka, Olgi Boznańskiej, Budowlana, Bursztynowa, Stanisława Chlebowskiego, Jana Cybisa, Tytusa Czyżewskiego, Diamentowa, Dolna, Drzymały, Juliana Fałata, Maksymiliana Gierymskiego, Artura Grottgera, Leona Komorowskiego, Koralowa, Wojciecha Kossaka, Kwiatowa, Stanisława Lentza, Leśna, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Młodzieżowa, Okólna, Okrężna, Aleksandra Orłowskiego, Parkowa, Piaskowa, Władysława Podkowińskiego, Zbigniewa Pronaszko, Robotnicza, Rubinowa, Słowikowa, Sportowa, Wita Stwosza, Jana Styki, Szafirowa, Szmaragdowa, Turkusowa, św. Wojciecha, Warmińska, Stanisława I. Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Zacisze, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, Perłowa, Zuchowa.


Języki
angielski, niemiecki
Historia


 Działdowska „Dwójka”

"Najwyższą formą wychowania jest takie, które nie ogranicza się do przekazywania wiedzy, lecz prowadzi do harmonii naszego życia z całym istnieniem".

                                                                                                                                                                                                Rabindranath Tagore

W październiku 2018r. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie obchodziła 60-lecie swojego istnienia. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii placówki  i przybliżenia jej osiągnięć.

Zacznijmy jednak od początku…

Budowę szkoły rozpoczęto 15 marca 1957 roku, a już 6 września następnego roku zabrzmiał w niej pierwszy dzwonek i odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 1958/1959. W szkole pracowało 15 nauczycieli, a w 11 salach lekcyjnych uczyło się 525 uczniów. Pierwszym kierownikiem szkoły został  pan Władysław Steyka. 09 września 1967 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Mariana Buczka, a w 1998 roku szkoła otrzymała  imię Królowej Jadwigi. Dzięki reformie systemu oświaty z 1999 roku Szkoła Podstawowa nr 2 została przekształcona w Gimnazjum nr 2. Wyrazem kontynuowania tradycji Szkoły Podstawowej była decyzja o zachowaniu imienia szkoły i w  2002 roku odbyła się uroczystość nadania Gimnazjum nr 2 w Działdowie imienia Królowej Jadwigi. Ważnymi wydarzeniami w historii gimnazjum było wybudowanie wielofunkcyjnej hali sportowej oraz wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2004/2005. 01 września 2017 roku, w wyniku kolejnej reformy systemu oświaty, powróciła 8 – letnia szkoła podstawowa.

Nauka we współczesnej Szkole Podstawowej nr 2 jest zupełnie inna niż ta przed wielu laty. Na zajęciach wykorzystuje się nowoczesne technologie, a uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach, projektach edukacyjnych  i kulturalnych, wyjeżdżają do kina, teatru, na wycieczki krajowe i zagraniczne. Zdobywają nowe doświadczenia,  kształcą i rozwijają umiejętność posługiwania się językami obcymi i uczestnicząc w wyjazdach zagranicznych w ramach projektów. Efektem działań podejmowanych w szkole są sukcesy jej uczniów.

W roku 2010 Gimnazjum otrzymało tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”. Znalazło się również wśród nielicznych szkół w Polsce, które za ciekawe i innowacyjne działania w ramach wspierania zdolności uczniów otrzymały tytuł „Mistrza Odkrywców Talentów”.

Uczniowie osiągali tytuł  laureata oraz finalisty wojewódzkich konkursów przedmiotowych i tematycznych.

Ale przecież nie samą nauką człowiek żyje…

W 2010 roku Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznała szkole certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie, zaś w roku 2013 szkoła uzyskała krajowy certyfikat.

W 2011 roku szkoła otrzymała certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, a w 2012 roku  została uhonorowana międzynarodowym certyfikatem „Zielona Flaga” oraz certyfikatem  Społecznie Zaangażowanej Placówki.

W szkole zrealizowanych zostało wiele projektów i przedsięwzięć ogólnopolskich. Uczniowie wielokrotnie byli zapraszani do Zamku Królewskiego w Warszawie na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych, a  czerwcu 2011 roku znaleźli się w gronie uczniów 4 szkół z całej Polski, którzy, w ramach programu Młodzi Aktywiści Prezydencji, uczestniczyli w spotkaniu z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim  w Belwederze. W 2010 roku, jako przedstawiciele  jednej z trzech szkół województwa, zostali zaproszeni do Sali Kolumnowej Sejmu na podsumowanie ogólnopolskiego projektu  „20 lat wspólnie”. W 2010 i 2011 roku brali udział w ogólnopolskim spotkaniu w Instytucie Pamięci Narodowej jako laureaci konkursu „Kamienie Pamięci”. Wielokrotnie reprezentowali województwo warmińsko- mazurskie,  pełniąc funkcję posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży.      

Działający w szkole Klub Olimpijczyka nawiązał kontakt z Polskim Komitetem Olimpijskim. Z udziałem znanych polskich sportowców w szkole odbyły się dwie debaty propagujące aktywny styl życia pod hasłem „Europejski Rok Edukacji przez Sport” oraz „Jestem kibicem przez K”.                                Działania te zaowocowały wnioskiem społeczności szkolnej o nadanie hali sportowej imienia Polskich Olimpijczyków, które miał miejsce w 2015 roku. Od tego wydarzenia w tradycję szkoły wpisało się organizowanie Mini Pikniku Olimpijskiego, którego gośćmi są corocznie olimpijczycy.                  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakty zagraniczne

Naszej szkole przyznano dofinansowanie Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w ramach AKCJI 1 - Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej. M.in. w ramach realizacji projektu nasi uczniowie wraz z nauczycielami wyjeżdżają na 10 dniowy pobyt do Grecji.

Osiągnięcia

-Nauczyciele rozwijają indywidualne uzdolnienia uczniów, przygotowując ich do konkursów przedmiotowych, tematycznych i artystycznych, w których uczniowie osiągają tytuł  laureata oraz finalisty.

-Od wielu lat  nasza szkoła znajduje się wśród najlepszych szkół województwa warmińsko-mazurskiego we współzawodnictwie sportowym. Sukces zapewniają szkole takie dyscypliny jak: baseball, koszykówka, szachy, tenis stołowy,  piłka nożna.

-Nasza szkoła corocznie bierze udział w organizacji imprez i uroczystości na szczeblu szkolnym, miejskim, powiatowym, wojewódzkim.

-Organizujemy cykliczne imprezy sportowe m.in. Międzynarodowy Halowy Turniej Baseballu, Mini Piknik Olimpijski.

-Posiadamy liczne certyfikaty: Szkoła promująca Zdrowie, Szkoła Promująca Bezpieczeństwo, Społecznie Zaangażowana Placówka, Sprawność i Zdrowie

-Realizujemy projekty pozwalające wzbogacić bazę szkoły,  uczniom nabyć nowe kompetencje i umiejętności m. in

v  szkoła otrzymała w ramach RPO WM realizując projekt „Innowacyjnie i Fantazyjnie”. Celem projektu było zwiększenie umiejętności i wiedzy nauczycieli w zakresie korzystania z narzędzi TIK, wykorzystania narzędzi ICT do pozyskiwania informacji oraz w zakresie pedagogiki specjalnej, doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania, nabycie uniwersalnych umiejętności  i kompetencji  cyfrowych w zakresie bezpieczeństwa w sieci przez uczniów.

v  W tym roku szkolnym  nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach realizacji projektu „Laboratoria Przyszłości”.
,,Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań oraz  kształceniu  u  uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Sześciolatek w pierwszej klasie

Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat. Dyrektor szkoły podstawowej przyjmuje dziecko sześcioletnie do pierwszej klasy, jeżeli dziecko:

  • korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
  • posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168  ustawy Prawo oświatowe oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych (art. 36 ust. 1 ust. 2 Prawa oświatowego).

Przyjęcie dziecka sześcioletniego do pierwszej klasy jest możliwe, jeżeli zostanie spełniony przynajmniej jeden z dwóch wymienionych warunków.

Zajęcia pozalekcyjne

W szkole uczniowie  mają możliwość uczestniczenia w licznych zajęciach pozalekcyjnych:

Ø  Samorząd Uczniowski

Ø  Szkole Koło Caritas (wolontariat)

Ø  Szkolne Koło PCK (wolontariat)

Ø  Zajęcia sportowe (koszykówka, piłka nożna)

Ø  Zajęcia artystyczne(koło plastyczne, chór szklony)

Ø  Dyskusyjny Klub Książki

Ø  Gazeta szkolna „InfoDwójka”

Ø  Szachy

Ø  Robotyka

Ø  Zajęcia przyrodnicze



Zajęcia dodatkowe:

1)      dla uczniów  z trudnościami:

Ø  zajęcia rewalidacyjne

Ø  zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

Ø  zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze

2)      dla uczniów uzdolnionych:

Ø  rozwijające kreatywność

Ø  rozwijające uzdolnienia humanistyczne

Ø  rozwijające uzdolnienia matematyczne

Ø  robotyka

Ø  zajęcia sportowe

Ø  zajęcia artystyczne (koło plastyczne, chór szkolny)

3)      specjalistyczne:

Ø  Trening Umiejętności Społecznych (TUS)

Ø  Zajęcia logopedyczne

            Ø Gimnastyka korekcyjna

Dodatkowe cechy

 Zajęcia komputerowe