- Nazwa oddziału
-
technik logistyk
- Cykl kształcenia
-
5
- Języki obce
-
- Przedmioty punktowane
-
obowiązkowe
- język polski
- matematyka
dodatkowe
- język obcy nowożytny
- informatyka
- Przedmioty rozszerzone
-
- geografia
- Zawody
-
Technik logistyk
- Opis
-
Zawód technik logistyk jest obecnie zawodem deficytowym, czyli poszukiwanym na rynku pracy.
Absolwent tego kierunku jest przygotowany do planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Do podstawowych zadań należy również przyjmowanie towarów do magazynu, wydawanie towarów, prawidłowe oznakowanie składowanych towarów; przestrzeganie terminów ważności i trwałości towarów oraz terminów zwrotu opakowań, prowadzenie dokumentacji magazynowej przy użyciu programów komputerowych lub metodami tradycyjnymi, czynny udział w inwentaryzacjach, ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzone mu towary i środki, nadzór nad pracą osób zatrudnionych w magazynie. Wykorzystuje w tym celu systemy informatyczne.
Branża ta rozwija się od momentu otworzenie granic po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Świat podlega procesowi globalizacji, a jednym z jego następstw jest tworzenie się nowych rynków zbytu na przeróżne produkty. Wszystkie muszą zostać przetransportowane, a ponieważ ich liczba rośnie, także sektor usług transportowych i logistycznych się rozbudowuje. Dlatego rynek usług logistycznych stale się rozwija i jest zapotrzebowanie na tego typu pracowników.
Praca: firmy, zakłady budowlane, handlowe, dystrybucyjne, transportowe, w komunikacji, dystrybucji towarów. Często logistycy zajmują stanowiska kierownicze i specjalistyczne. Są niezbędni w niemal każdej większej firmie. Ponadto przyszli absolwenci będą mogli zakładać swoje własne firmy transportowe, kurierskie, czy centra dystrybucyjne.