Brzozów
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
Adres
ul.W. Pańki 2, 36-200 Brzozów
Telefon
134 341 774
Fax
134 341 774
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Dorota Kamińska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • I Liceum Ogólnokształcące im.Króla Kazimierza Wielkiego w Brzozowie
  • Akredytacja Erasmusa na lata 2023-2027
  • Wycieczki
  • Warsztaty edukacyjne
  • Obserwacja rozprawy sądowej
  • Prężnie działający szkolny wolontariat
  • Chór i zespół muzyczny
  • SKS i sukcesy sportowe w wielu dyscyplinach
Oferta
w przygotowaniu
Historia

Najwyższe postanowienie o utworzeniu państwowego gimnazjum w Brzozowie.

Starania o powołanie Szkoły rozpoczęły się jeszcze w 1907 roku i dzięki zabiegom posła na Sejm Krajowy Zdzisława Skrzyńskiego oraz posła do Rady Państwa w Wiedniu dr. Stanisława Białego przyniosły oczekiwany efekt. Jego Cesarska Królewska Apostolska Mość Najwyższym postanowieniem z 7 sierpnia 1909 roku raczył najmiłościwiej zezwolić (...) na utworzenie z początkiem roku szkolnego 1909/1910 w Brzozowie państwowego gimnazjum z polskim językiem wykładowym.

Powstanie Szkoły było ogromnym sukcesem, umożliwiło bowiem uczniom pobieranie nauki, co wcześniej stanowiło znaczne utrudnienie ze względu na zbyt wysokie koszty kształcenia i utrzymania w okolicznych miastach. Sukces brzozowian był tym większy, ponieważ o utworzenie gimnazjum tego typu zabiegały też władze Sanoka. To jednak Brzozów okazał się być miejscem, w którym stworzone zostały nowe perspektywy edukacyjne.

Tymczasowe kierownictwo gimnazjum w Brzozowie powierzyła Rada szkolna krajowa Pająkowi Stanisławowi profesorowi C.K. gimnazjum wyższego w Jaśle dnia 1 września 1909 r. C.K. Rada szkolna krajowa zamianowała kandydata stanu nauczycielskiego Juliana Wagę zastępcą nauczyciela w tutejszym zakładzie

C.K. Rada szkolna krajowa przeniosła zastępcę nauczyciela w C.K. gimnazjum w Sanoku Józefa Józefczyka w tym samym charakterze do tutejszego zakładu.

Kronika Szkoły 1905-1985

Od początku swojego istnienia Szkoła zmagała się z trudnymi warunkami lokalowymi. Lekcje odbywały się w kilku budynkach na terenie miasta. Sytuację dodatkowo pogorszył wybuch I wojny światowej, ponieważ budynek Szkoły został zajęty przez wojsko na kancelarię i koszary.

W wyniku zaistniałej sytuacji grono nauczycielskie w Brzozowie wystąpiło do władz z apelem o wzięcie pod uwagę następującego wniosku:

Grono nauczycielskie w Brzozowie widzi się zmuszone apelować do wszystkich władz, od których naprawa stosunków zależy, by bezzwłocznie zechciały wglądnąć w tutejsze warunki i stosunki, i przystąpiły do zaradzenia złemu [niesłychanie trudnym warunkom pracy i braku perspektyw na przyszłość], nie dającemu się dłużej cierpieć, jeżeli zakład ma się rozwijać, a nie wegetować tylko.

Tym samym, przy pełnym zaangażowaniu osobno w tym celu zawiązanego w mieście komitetu, rozpoczęte zostały starania o pozwolenie i środki na budowę nowego gmachu szkolnego.

 

Bogu na chwałę, Ojczyźnie na pożytek i ku Wiecznej Pamięci!

 

W realizację podjętej idei zaangażowali się również poseł powiatu brzozowskiego dr Stanisław Rymarz oraz senator dr Stanisław Biały. To przede wszystkim dzięki ich staraniom podjęte działania zakończyły się sukcesem i 25 października 1925 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek Gimnazjum. Było to wydarzenie o doniosłym charakterze, w którym wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych i lokalnej społeczności.

Treść aktu erekcyjnego podpisanego w trakcie uroczystości: Bogu na chwałę, Ojczyźnie na pożytek i ku Wiecznej Pamięci! Dnia 25 października 1925 r. ery chrześcijańskiej, a w 7 roku uzyskania niepodległości Ojczyzny położono kamień węgielny pod ten budynek gimnazjalny, przeznaczony dla krzewienia oświaty, kultury i miłości Ojczyzny wśród młodzieży tutejszej okolicy.

Prace budowlane trwały przez kolejne 6 lat, aż do jesieni 1931 roku.

 

Z nadzieją i dumą patrzyli mieszkańcy Brzozowa na rosnące mury, najbardziej nowoczesnego budynku na terenie miasta (...), który patrzył dziesiątkami okien w Grabownicę jarzącą się wieczorami światłami szybów, w sąsiednie wioski, zapowiadając dla środowiska nową, ożywioną erę. (...) Mówiono, że był drugim co do piękności i nowoczesności w województwie lwowskim.

Anna Zalot (Matura 1932)

 

Dzisiaj śmiało możemy rzec, że założona w 1909 roku Szkoła z biegiem lat na stałe wrosła w rzeczywistość naszej Małej Ojczyzny, zaś istotna część historii miasta to dzieje brzozowskiej Almae Matris, której znakomitym wizerunkiem są ludzie wychowani i wykształceni w jej murach.

Koła zainteresowań

Chór Szkolny 

Grupa teatralna

Szkolny Klub Sportowy

Szkolne koło "CARITAS"

Szkolne Koło Informatyczne "EMITER" - Konstrukcje i projekty oparte głównie na ARDUINO

Kontakty zagraniczne

I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie jest jednostką akredytowaną programu Erasmus+ i ma zapewnione finansowanie działań międzynarodowych do końca roku 2027! Środki na te działania otrzymujemy co roku, po każdorazowym złożeniu stosownego wniosku budżetowego.

 

W aktualnym roku szkolnym 20 uczniów wraz z opiekunami wyjechało do szkół partnerskich we Włoszech i Hiszpanii, zaś 11 nauczycieli na kursy języka angielskiego do Easy School of Languages na Malcie.

 

Udział w zagranicznych mobilnościach przynosi jego uczestnikom wiele wymiernych efektów. To nie tylko korzyści w postaci podniesienia sprawności językowych, ale także poszerzenie ich kompetencji kulturowych i społecznych. Dla naszych uczniów zagraniczne mobilności to także nowe przyjaźnie i możliwość poznania realiów życia rówieśników w krajach europejskich, a dla nauczycieli - okazja do odkrycia nowych i innowacyjnych metod nauczania i uczenia się, które są następnie przez nich wykorzystywane w codziennej pracy z młodzieżą.

 

Podczas aktualnego roku szkolnego wszyscy beneficjenci programu skupieni byli wokół realizacji 3 z 6 naszych celi Planu Erasmusa. Jeśli jesteście ciekawi wypracowanych przez nas rezultatów oraz szczegółowych relacji i naszych wrażeń, zapraszamy na stronę projektu  - Akredytacja w programie Erasmus+

 

Program Erasmus+ na stałe zagościł w naszej szkole. Począwszy od 2019 r. zorganizowaliśmy wyjazdy do Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii i na Litwę, a wśród europejskich wysp zwiedziliśmy już Majorkę, Sycylie i Maltę. Warto również dodać, że wyjazdy, w których uczestniczymy, finansowane są przez Unię Europejską. Jak dotąd otrzymaliśmy na nie ponad 60 000 Euro i już niedługo poznamy kwotę, która zostanie nam przyznana na kolejne 15 miesięcy działań międzynarodowych. Europa otwarła przed nami swoje drzwi, co jest dla nas atrakcyjną szansę na rozwój oraz wyzwaniem, które postanowiliśmy podjąć. We wrześniu uruchomimy kolejny nabór uczestników wśród uczniów – wyczekujcie więc informacji o ważnych w związku z tym terminach na szkolnej gazetce oraz na naszych stronach internetowych!

Osiągnięcia