Białystok
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa Nr 30 Specjalna im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Białymstoku
Adres
Orla 4, 15-021 Białystok
Telefon
857325688
Fax
857325658
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Maria Elżbieta Kondzior
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
  • Zajęcia sportowe
  • Dywan interaktywny
  • Druki 3d
  • Kolędowanie
  • Kiermasz Świąteczny
  • Bal karnawałowy
Opis

Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 30 im. Bł. Edmunda Bojanowskiego jest placówką dla dzieci posiadających wyłącznie orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej
w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, niesłyszącymi i słabosłyszącymi, niewidzącymi i słabowidzącymi,
z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, niedostosowaniem społecznym lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Nasza Szkoła to kameralne, bezpieczne i przyjazne miejsce dla każdego ucznia. Położona jest w spokojnej, oddalonej od ruchu ulicznego części osiedla Bojary. Budynek szkoły jest wyposażony w zewnętrzny i wewnętrzny monitoring wizyjny, co wpływa pozytywnie na poziom bezpieczeństwa naszych uczniów. Sale lekcyjne uczniów klas I-III mieszczą się w wydzielonej części szkoły. Każdy oddział ma przydzieloną swoją salę lekcyjną, która wyposażona jest w tablicę interaktywną, pomoce dydaktyczne oraz w estetyczne meble, dostosowane do wzrostu uczniów. W salach wydzielone są miejsca na przechowywanie podręczników i przyborów szkolnych. Nauka w szkole prowadzona jest systemie jednozmianowym. Szkoła zapewnia opiekę świetlicową. Dzieci mogą korzystać z różnych gier, uczestniczyć w zabawach ruchowych, muzycznych i plastycznych oraz rozwijać swoje zainteresowania

Uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w akcjach charytatywnych, imprezach środowiskowych oraz w życiu kulturalnym miasta.

Uczniów wspierają specjaliści, tacy jak pedagog, pedagog specjalny, psycholog, logopeda oraz nauczyciele rewalidacji, którzy pomagają dzieciom w rozwoju i wspierają rodziców w trudnych sytuacjach.

Naszym celem jest rozwój każdego dziecka na miarę jego indywidualnych możliwości i potrzeb oraz przygotowanie go do życia w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Aby nas lepiej poznać zapraszamy na stronę internetową szkoły

https://sp30.edu.bialystok.pl/

Języki
angielski, niemiecki
Dojazd


Dojazd liniami MPK nr 5 i 28 od ulicy Słonimskiej, 3,6,9,13,16,18,100,108 i 111 od ulicy H. Sienkiewicza

Osiągnięcia

Uczniowie biorą udział w programach dotyczących profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa, ekologii.

Działa też Wolontariat, który organizuje akcje charytatywne.

 

Zajęcia pozalekcyjne

 

W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Oferta zajęć dostosowywana jest do potrzeb uczniów i możliwości organizacyjnych szkoły.

 

Każdego roku dla uczniów organizowane są:

- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze z języka polskiego i matematyki,

- zajęcia korekcyjno- kompensacyjne,

- zajęcia rozwijające uzdolnienia np: sportowe, plastyczne, informatyczne, językowe,

- zajęcia rozwijające kompetencje społeczno - emocjonalne,

- indywidualne i grupowe konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów i rodziców w uzgodnionym terminie,

- szkolny wolontariat.

 

Historia

Historia powstania Szkoły Podstawowej Nr 30 Specjalnej w Białymstoku sięga  1 września 1960 roku.  

Przy Państwowym Pogotowiu Opiekuńczym utworzono Szkołę Podstawową Nr 30. Organizacja tej szkoły wynikła z potrzeb placówki. Dzieci przebywające w PPO niechętnie uczęszczały do Szkoły Podstawowej Nr 10 na terenie miasta, która była ich szkołą rejonową. Dzieci te były przeważnie z terenu województwa białostockiego, z różnych wiejskich szkół i adaptacja ich w szkołach białostockich była trudna ze względu na częste różnice poziomów, zwyczajów i krótki okres pobytu w placówce. Organizacja szkoły przy PPO w dużym stopniu przyczyniła się do unormowania pracy uczniów. Dzieci najczęściej zaniedbane i nie wdrożone do systematycznej pracy szkolnej miały warunki
do wyrównania zaległości i kontynuowania nauki szkolnej.  

W roku 1995 Pogotowie Opiekuńcze zmieniło się w Zespół Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych, gdzie przy SP 30 znajdowały się klasy specjalne (część wychowanków ZPOW miało niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim). 15 września 1997 roku wraz z powstaniem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku odeszli wychowankowie i uczniowie posiadający niepełnosprawność umysłową. Uczniami szkoły byli wychowankowie Pogotowia Opiekuńczego w normie intelektualnej.
1 września 1999 roku w wyniku reformy systemu oświaty powołano  do istnienia Publiczne Gimnazjum nr 23 a w 2002 roku powstał Zespół Szkół Nr 17 w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa nr 30 i Publiczne Gimnazjum nr 23. 1 września 2005 roku Uchwałą Rady Miasta rozdzielono administracyjnie obie placówki: Pogotowie Opiekuńcze od Zespołu Szkół nr 17.  

Szkoła stała się placówką pozarejonową, otwartą dla każdego ucznia mającego trudności z nauką i realizacją obowiązku szkolnego w systemie masowych szkół podstawowych i gimnazjów. Od tej pory mogą uczyć się w niej dzieci i młodzież z całej gminy Białystok nie będący wychowankami placówek opiekuńczo - wychowawczych.
17 stycznia 2011 roku z wnioskiem o nadanie imienia błogosławionego Edmunda Bojanowskiego Szkole Podstawowej Nr 30 przy Pogotowiu Opiekuńczym w Białymstoku
i Publicznemu Gimnazjum Nr 23 przy Pogotowiu Opiekuńczym w Białymstoku (tworzących Zespół Szkół Nr 17) wystąpiła Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Pomysł ten zaakceptowała Rada Miasta podejmując uchwałę o nadaniu imienia obu szkołom. Społeczność Zespołu Szkół wybierając błogosławionego Edmunda Bojanowskiego na patrona szuka wzoru heroicznej wiary, prostoty i miłości do drugiego człowieka. 

W związku ze zmianami organizacyjnymi jednostek oświatowych przeprowadzonych w ramach reformy oświaty w Polsce oraz reorganizacją sieci szkół wynikającą
z konieczności dostosowania ich do nowego ustroju wprowadzonego ustawą – Prawo Oświatowe dnia 1 września 2017 roku Zespół Szkół Nr 17 w Białymstoku zostaje przekształcony w ośmioletnią Szkołę Podstawową Nr 30 przy Pogotowiu Opiekuńczym im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Białymstoku. Z dniem 1 września 2017 roku zespół publicznych szkół, w skład którego wchodziła jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Wygaśnięcie istnienia gimnazjum stało się faktem. 

Dnia 9 grudnia 2019 roku chwałą Rady Miasta podjęto decyzję o włączeniu Szkoły Podstawowej Nr 30 do sieci publicznych szkól specjalnych. Zatem od 1 września 2020 roku Szkoła  została przygotowana do pracy z dziećmi posiadającymi wyłącznie orzeczenie o  niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, niesłyszącymi i słabosłyszącymi, niewidzącymi i słabowidzącymi, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, niedostosowaniem społecznym lub  zagrożonych niedostosowaniem społecznym. 

Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
Szkoła Podstawowa Nr 30 Specjalna im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Białymstoku
Telefon jednostki przetwarzającej dane
85 7325688
E-mail jednostki przetwarzającej dane
sp30@um.bialystok.pl
Adres email IODO
inspektor@kancelaria-explico.pl;
Telefon IODO
85 7341140