Wejherowo
Szkoła Ponadpodstawowa
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 Im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł”

Adres
Strzelecka 9, 84-200 Wejherowo
Telefon
586 722 509
Fax
586 722 509
E-mail
sekretariat@wejherowo-elektryk.pl
Strona www
www.wejherowo-elektryk.pl
Typ placówki
Zespół szkół i placówek oświatowych
Opis

Zapraszamy kreatywnych młodych ludzi, ciekawych życia, pragnących zmieniać rzeczywistość na lepszą, ciekawszą i barwniejszą. W „Elektryku” znajdziecie wszystko, co jest potrzebne do realizacji tego celu. Uzyskacie niezbędną wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii, która pomoże Wam otworzyć drzwi do świata nowych możliwości, gdzie Wy i Wasze pomysły, wsparte uzyskaną w murach naszej szkoły wiedzą, wykreujecie rzeczywistość pełną cudów techniki, ale i wrażliwości społecznej, w której człowiek nadal jest najważniejszy. Zadbamy o to, abyście w trakcie nauki w naszej szkole poszerzyli swoją wiedzę ogólnokształcącą i specjalistyczną na temat fascynujących zjawisk fizycznych, nauczyli się automatyzować procesy technologiczne, zarządzać infrastrukturą sieciową i systemami, tworzyć aplikacje, projektować i wykonywać instalacje elektryczne oraz nabyli wiele innych cennych we współczesnym świecie umiejętności. Dzięki stałej współpracy z uczelniami takimi jak Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni jako uczniowie „Elektryka” będziecie mogli brać udział w ciekawych wykładach, warsztatach i laboratoriach. Dzięki zdobytej w naszej szkole wiedzy, umiejętnościom i kompetencjom społecznym w przyszłości rozpoczniecie wymarzoną, dobrze płatną pracę, a ci, którzy postanowią kontynuować edukację, mogą być pewni, że najlepsze kierunki na wyższych uczelniach technicznych staną przed nimi otworem.

Od wielu lat filozofią naszej placówki jest wychowanie młodego pokolenia w duchu uniwersalnych wartości etycznych. „Elektryk” to szkoła wymagająca, ale też przyjazna uczniom, dająca możliwości rozwijania talentów i pasji, otwarta na dialog z młodzieżą. Dzięki wspólnym staraniom kadry kierowniczej, nauczycieli i uczniów „Elektryk” był, jest i z pewnością będzie jedną z najlepszych szkół technicznych w Polsce, o czym świadczą złote, srebrne i brązowe tarcze zdobyte w rankingu „Perspektyw”, w którym zawsze zajmujemy miejsce na podium. Liczymy, że dołączycie do nas i wspólnie stworzymy wyjątkową przestrzeń z ogromnym potencjałem.


W roku szkolnym 2022/2023 oferujemy kształcenie w następujących zawodach:

Technikum nr 1 – 5 letnie

Technik elektryk

Jeśli zechcesz zostać technikiem elektrykiem to w miarę upływu czasu i zdobywania nowych umiejętności żadne urządzenie elektryczne nie będzie dla Ciebie tajemnicą. W praktyce będziesz mógł się przekonać, że to praca czeka na elektryków, a nie elektrycy na pracę. Jeśli chcesz zostać technikiem elektrykiem to nauczysz się  wszystkiego w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt, którym posługują się prawdziwi fachowcy. To nie symulatory i naśladujące rzeczywiste urządzenia modele, ale aparaty obecne w każdym, nowoczesnym zakładzie przemysłowym. Będziesz chodził w naszej szkole „śladami prądu”…Technik elektryk obsługuje, konserwuje, naprawia, maszyny, urządzenia i instalacje elektryczne. W zakładach przemysłowych jest osobą odpowiedzialną za bezawaryjną pracę wszystkich urządzeń elektrycznych oraz całej instalacji elektrycznej. W nowo powstałych obiektach wykonuje od podstaw całą infrastrukturę elektryczną w obiekcie. Dobiera poszczególne jej elementy, instaluje, uruchamia  i dba o bezawaryjną pracę.


Technik elektronik

Elektronika to dynamiczny kierunek skupiony na nowoczesnych technologiach, które ułatwiają człowiekowi życie. Elektronika jest wszędzie: telefony komórkowe, laptopy, sprzęt RTV czy AGD. Podstawowe znaczenie ma ona w telekomunikacji, informatyce, automatyce, astronomii, medycynie…niemal wszędzie. Postęp w dziedzinie elektroniki i technologii elektronicznej wymaga istnienia specjalistów. Nasza Szkoła takich przygotowuje bo technik elektronik nie musi martwić się o pracę…Technik elektronik to przede wszystkim wysokiej klasy profesjonalista o renomowanej pozycji społecznej. Uzyskana wiedza oraz umiejętności zawodowe pozwolą Ci nie tylko podjąć pracę zawodową, ale również z powodzeniem kontynuować kształcenie na uczelniach wyższych.

Technik automatyk

Automatyka to dziedzina techniki i nauki, która zajmuje się zagadnieniami sterowania różnorodnymi procesami, głównie technologicznymi i przemysłowymi (zwykle bez udziału lub z ograniczonym udziałem człowieka). Technik automatyk to specjalista
o wielofunkcyjnych kwalifikacjach zawodowych. Zajmuje się projektowaniem, konstruowaniem i tworzeniem dla maszyn odpowiedniego oprogramowania. Pełni nadzór nad pracującymi urządzeniami oraz robotami przemysłowymi. Jego zadaniem jest również opiniowanie projektów z zakresu układów automatyki oraz uczestniczenie w ich odbiorze
i uruchamianiu. Uzyskanie tytułu technika automatyka stanowi solidną podbudowę do rozpoczęcia studiów na politechnikach, na wielu kierunkach, do których należą m.in.: automatyka, automatyka i robotyka, elektronika, elektryka, mechatronika, informatyka.

Technik informatyk

W zawodzie technika informatyka kształcimy od wielu już lat, a jednak rynek pracy nadal potrzebuje nowych adeptów tego zawodu. Dlatego też wszyscy ci, którzy chcą brać udział w rozwoju nowych technologii, zdobywać umiejętności pozwalające patrzeć w jasny sposób na swoją ścieżkę kariery wybierają właśnie ten kierunek. To także wysoka średnia zarobków w tej branży. Jeśli zechcesz zostać technikiem informatykiem zdobędziesz umiejętności: w posługiwaniu się komputerami, wiedzą o budowie i działaniu systemów operacyjnych, projektowaniu, tworzeniu i administrowaniu baz danych, dobieraniu konfiguracji sprzętu i oprogramowania, obsługiwaniu lokalnej sieci komputerowej i nadzorowaniu jej pracy. Technik informatyk zajmuje się montowaniem, testowaniem i diagnozowaniem sprzętu komputerowego, rozbudowywaniem i modernizowaniem zestawów komputerowych, konfigurowaniem stanowisk komputerowych i sieci komputerowych, administrowaniem sieciowymi systemami operacyjnymi.


III Liceum Ogólnokształcące – 4 letnie

 

W naszym LO królują dwa profile: programistyczny oraz biologiczno-geograficzny. W proponowanych profilach w zakresie rozszerzonym realizowane są przedmioty:

- profil programistyczny z rozszerzoną informatyką, matematyką, fizyką;

- profil biologiczno-geograficzny z rozszerzonym językiem angielskim, geografią oraz biologią.

Profile naszego liceum ogólnokształcącego utworzone zostały z myślą o pasjonatach nauk ścisłych i uczniach zainteresowanych zastosowaniem matematyki i fizyki w technice oraz nauce programowania.

Profil programistyczny jest najlepszym wyborem dla uczniów, którzy chcą nauczyć się programować w języku Java, C# lub C++, poznać podstawy języka SQL oraz dla uczniów zainteresowanych zastosowaniem matematyki i fizyki w technice. Nasi uczniowie uczą się fizyki w praktyce, korzystając z jednej z najlepiej wyposażonych pracowni fizycznych
w Polsce. Kierunek ten, to idealna propozycja dla tych, którzy chcą studiować na uczelniach technicznych i kształcić się w zawodach poszukiwanych na rynku pracy.

Profil biologiczno-geograficzny to kierunek dla tych, którzy chcą zrozumieć zasady funkcjonowania współczesnego świata i zgłębić wszelkie aspekty życia społecznego i gospodarczego różnych państw, a także poznać świat przyrody będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w klasach z rozszerzoną geografią i biologią.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 – 3 letnia

Elektryk

Dla osób, które wolą zajęcia praktyczne i chcą zdobyć atrakcyjny zawód. Elektryk zajmuje się przede wszystkim montażem, uruchamianiem maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Po ukończeniu szkoły elektryk ma możliwość pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nasi uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w firmach, które poza doświadczeniem dają szansę na zarobienie pierwszych pieniędzy. Zajęcia w szkolnych pracowniach, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, w dużym stopniu symulują rzeczywiste warunki pracy. Uczeń Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie elektryk podczas 3 lat nauki i zajęć praktycznych u pracodawcy  nabywa niezbędne umiejętności do podjęcia pracy zawodowej.