Wejherowo
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
Adres
Starowiejska 4, 84-230 Rumia
Telefon
586710622
Fax
586710622
E-mail
Strona www
Dyrektor
Lucyna Penkowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • .
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
Opis

Drodzy Ósmoklasiści!

Przed Wami trudny wybór dotyczący dalszej nauki, tym razem w szkole ponadpodstawowej. Decyzja, którą będziecie musieli podjąć jest, prawdopodobnie dla wielu z Was, pierwszą ważną i wiążącą decyzją. Od niej, w dużej mierze, zależeć będzie Wasze dorosłe życie – kierunek dalszej edukacji i przyszła kariera zawodowa.

Dzięki gruntownej rozbudowie w szkole powstały nowoczesne, dobrze wyposażone pracownie – chemiczno-fizyczna oraz informatyczna, a dawne - zyskały odświeżony wizerunek. Powstało też miejsce będące chlubą szkoły – piękna, przestronna biblioteka, która obok szkolnej kawiarenki, stała się dla uczniów ulubionym miejscem spędzania przerw i nie tylko… Rodzą się w niej projekty, które ukazują kreatywność i talenty uczniów oraz kształtują ich kompetencje społeczne.

Od niedawna w naszej szkole funkcjonuje również Rozwojownia czyli centrum rozwoju osobistego. Priorytetem dla nas niezmiennie pozostaje wysoki poziom nauczania zmierzający do tego, aby nasi uczniowie jak najlepiej zdawali egzamin dojrzałości. Możemy się poszczycić wysokimi wynikami egzaminów maturalnych, laurami naszych uczniów w różnych konkursach oraz sukcesami sportowymi. Jeśli zdecydujecie się kontynuować naukę w naszej szkole, odkryjecie swoje predyspozycje, rozwiniecie wiedzę  i umiejętności, znajdziecie własną drogę do sukcesu.

Czekamy na Was!


Oferta
Zakres wiekowy
14-19 lat
Dojazd

Szkoła mieści się w bardzo dogodnej lokalizacji, około 3 min. od dworca PKP i  przystanków komunikacji miejskiej.

Drzwi otwarte
  • Dzień Otwarty Szkoły  23.04.2022 r. od 10.00 - 13.00

Historia

Historia szkoły sięga roku 1949, kiedy znajdująca się w Janowie placówka uzyskała status Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Rozwojowej. To moment, który można uznać za chwilę powstania rumskiej Alma Mater. W tym miejscu, w skromnym i położonym w szczerym polu, ceglanym budynku, odbyła się pierwsza po wojnie matura. Ze względu na wyjątkowość sytuacji była egzaminem nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli.


Nowy rozdział w historii szkoły rozpoczął się w 1954 roku. Wówczas przystąpiono do budowy obecnej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi znajdującej się przy ulicy Starowiejskiej. Pierwsze zajęcia odbyły się w styczniu 1956 roku. Siermiężną rzeczywistość oddaje zdjęcie, jakie pół roku później, przy okazji ukończenia w czerwcu nauki, zrobiła sobie i gronu nauczycielskiemu klasa jedenasta; dwadzieścia cztery osoby, a w tle okna i nieotynkowane filary. Przed szkołą chodnik, a po jego bokach ziemia i gruz. Tak wyglądała rzeczywistość w nowym miejscu.


W kolejnych latach w budynku zajęcia mieli nie tylko licealiści, ale również uczniowie "podstawówki", a nawet "zawodówki". Mimo tych utrudnień już kilka dekad temu do liceum w Rumi dojeżdżała młodzież z innych miast. Korzystne położenie w bliskości dworca kolejowego oraz niemal przy drodze krajowej nr 6 spowodowało, że liceum było i nadal jest atrakcyjne dla młodzieży z Gdyni, Redy czy Wejherowa, a nawet i miejscowości położonych w powiecie puckim).


Już na początku lat 60. w szkole wprowadzony został drugi ciąg klas, a później następne. Z czasem pojawiały się także różne profile, np. w roku 1974 klasa matematyczno-fizyczna, w roku 1987 klasa biologiczno-chemiczna. Znacznie więcej zmian miało miejsce już po 1989 roku, stąd uczniowie, którzy obecnie uczą się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi, chodzą do zupełnie innej szkoły niż ich rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat.

Współpraca z uczelniami wyższymi
Liceum nawiązało współpracę m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską oraz Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni.
Koła zainteresowań

W naszej szkole jest bogata oferta kół zainteresowań, gdzie można rozwijać swoje pasje i zainteresowania:

·         koło teatralne w języku angielskim „STAGE”

·         koło teatralne w języku polskim

·         chór szkolny „Książęta”

·         koło dziennikarskie

·         szkolna TeLOw1zja

·         koło kaszubskie

·         szkolne koło PCK

·         szkolne koło wolontariatu

·         koło szachowe

·         zajęcia sportowe

·         zajęcia przygotowujące do egzaminu dojrzałości

·         koło języka hiszpańskiego

       zajęcia przedmiotowe

Osiągnięcia

Nasza szkoła należy do czołówki liceów nie tylko w powiecie i województwie, ale także kraju. Świadczy o tym zdobycie brązowej tarczy
w rankingu „Perspektywy” 2022. Nasza młodzież osiąga wysokie wyniki zdobywając tytuły laureatów i finalistów w licznych olimpiadach 
i konkursach przedmiotowych oraz sportowych. Zdawalność egzaminu dojrzałości jest na bardzo wysokim poziomie.

Kontakty zagraniczne

Od wielu lat współpracujemy ze szkołą średnią w Niemczech,  Christoph-Jacob-Treu Gymnasium w Lauf an der Pegnitz w Bawarii oraz Liceo Linguistico w LAquila z Abruzji we Włoszech cyklicznie organizując wymiany młodzieży. Obecnie realizujemy też dwa projekty e-Twinning  Eco-challenges oraz Lets Talk About Books, dzięki którym uczniowie mają możliwość współpracować z rówieśnikami z Włoch, Portugalii, Francji, Cypru, Grecji i Litwy. Dodatkowo, uzyskana przez naszą szkołę akredytacja Erasmus+ wiąże się z wyjazdem naszej kadry pedagogicznej na szkolenia zagraniczne, które są doskonałą okazją na poszerzanie kontaktów.

Zajęcia pozalekcyjne

Nasza szkoła to miejsce, które gwarantuje możliwość rozwoju pasji i zainteresowań. Na miłośników języka angielskiego czeka udział w projekcie e-twinning, a dla uczniów, którzy pasję do angielskiego chcieliby połączyć z aktorstwem, mamy w ofercie zajęcia teatralne z grupą STAGE. Prowadzimy także zajęcia dla uczniów, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności aktorskie w języku polskim. Wolisz śpiewać, grasz na instrumencie? Dla uczniów posiadających talent muzyczny proponujemy dołączenie do naszego chóru, który zachwyca publiczność swoimi występami. Uczniów zainteresowanych rozrywką intelektualną zapraszamy na kółko szachowe. W szkole znajdą coś dla siebie również uczniowie, których interesuje kultura regionu – dla nich oferujemy kółko kaszubskie. W szkole działają też koła zainteresowań z chemii, kółko kosmetyczne, ekonomiczne, dziennikarskie oraz języka hiszpańskiego.

Realizujemy także innowacje w postaci zajęć z literatury i kulturoznawstwa w klasach dwujęzycznych oraz autoprojektowanie w klasie o profilu psychologiczno-społecznym.

Prowadzimy również zajęcia przygotowujące do egzaminów Cambridge B2 First.

W szkole funkcjonuje tez radiowęzeł, a wszystkie ważne wydarzenia szkolne sfilmuje ekipa prężnie działającej szkolnej TeLOw1zji.

Przerwy i wolne chwile przed lub po lekcjach można spędzić w szkolnej kawiarence lub w bibliotece oferującej miejsca relaksu przy dobrej książce.

 

Pliki do pobrania
Instrukcja wypełniania wniosku
Zasady rekrutacji do I LO w Rumi
Wymagania dla kandydatów do klasy dwujęzycznej w I LO w Rumi
Klauzula
Deklaracja kandydata dla rodziców/opiekunów
Elektroniczny system naboru - krok po kroku