Wejherowo
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
Adres
Starowiejska 4, 84-230 Rumia
Telefon
58 671-06-22, kom. 570-936-971
Fax
58 671-06-22
E-mail
Strona www
Dyrektor
Lucyna Penkowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • .
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
Opis

Drodzy Uczniowie!

Wybór szkoły średniej to trudne zadanie, ponieważ od niego zależeć będzie kierunek Waszej dalszej edukacji. „Książęta”, jak potocznie mówimy o naszej szkole, to właściwy wybór jeśli zależy Wam na nauce w oparciu o nowoczesne i eksperymentalne metody nauczania oraz przestrzeni, w której będziecie mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Dzięki gruntownej rozbudowie powstały profesjonalnie wyposażone pracownie: fizyczno-chemiczna, informatyczna oraz nowoczesna biblioteka z wydzielonymi strefami chillout dla osób,które chcą odpocząć w oczekiwaniu na kolejne zajęcia. Zawsze stawiamy dobro ucznia na pierwszym miejscu, dlatego chcemy żeby atmosfera w szkole była przyjazna i budowała poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Kawiarenka Literacka i Rozwojownia to kolejne miejsca, które realizują powyższe wymagania całej naszej małej społeczności szkolnej. Muszę przyznać, że z niezwykłą przyjemnością patrzę jak uczniowie, którzy przychodzą do nas jako dzieci dojrzewają do działań społecznych w wolontariacie i samorządzie uczniowskim, jak realizują swoje marzenia medialne, tworząc ciekawe i profesjonalne materiały do szkolnej TeLOw1zji, czy też prowadząc audycje radiowe w formie jakże popularnych podcastów, których można już posłuchać na Spotify.

Moi Drodzy, decydując się na „Książęta” odkryjecie swoje predyspozycje zawodowe, rozwiniecie umiejętności, zdobędziecie wiedzę potrzebną do osiągnięcia wysokich wyników na egzaminie dojrzałości, ale nade wszystko znajdziecie własną drogę do sukcesu.

Zapraszam do I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi.


Oferta
Zakres wiekowy
14-19 lat
DojazdSzkoła mieści się w bardzo dogodnej lokalizacji, około 3 min. od dworca PKP i  przystanków komunikacji miejskiej.

Drzwi otwarte

Dzień Otwarty Szkoły
22.04.2023 r. od 10.00 - 13.00

Historia

Historia szkoły sięga roku 1949, kiedy znajdująca się w Janowie placówka uzyskała status Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Rozwojowej. To moment, który można uznać za chwilę powstania rumskiej Alma Mater. W tym miejscu, w skromnym i położonym w szczerym polu, ceglanym budynku, odbyła się pierwsza po wojnie matura. Ze względu na wyjątkowość sytuacji była egzaminem nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli.

 

Nowy rozdział w historii szkoły rozpoczął się w 1954 roku. Wówczas przystąpiono do budowy obecnej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi znajdującej się przy ulicy Starowiejskiej. Pierwsze zajęcia odbyły się w styczniu 1956 roku. Siermiężną rzeczywistość oddaje zdjęcie, jakie pół roku później, przy okazji ukończenia w czerwcu nauki, zrobiła sobie i gronu nauczycielskiemu klasa jedenasta; dwadzieścia cztery osoby, a w tle okna i nieotynkowane filary. Przed szkołą chodnik, a po jego bokach ziemia i gruz. Tak wyglądała rzeczywistość w nowym miejscu.

 

W kolejnych latach w budynku zajęcia mieli nie tylko licealiści, ale również uczniowie "podstawówki", a nawet "zawodówki". Mimo tych utrudnień już kilka dekad temu do liceum w Rumi dojeżdżała młodzież z innych miast. Korzystne położenie w bliskości dworca kolejowego oraz niemal przy drodze krajowej nr 6 spowodowało, że liceum było i nadal jest atrakcyjne dla młodzieży z Gdyni, Redy czy Wejherowa, a nawet i miejscowości położonych w powiecie puckim).

 

Już na początku lat 60. w szkole wprowadzony został drugi ciąg klas, a później następne. Z czasem pojawiały się także różne profile, np. w roku 1974 klasa matematyczno-fizyczna, w roku 1987 klasa biologiczno-chemiczna. Znacznie więcej zmian miało miejsce już po 1989 roku, stąd uczniowie, którzy obecnie uczą się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi, chodzą do zupełnie innej szkoły niż ich rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat.

Współpraca z uczelniami wyższymi

Liceum nawiązało współpracę m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską oraz Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni.

Koła zainteresowań

 W naszej szkole jest bogata oferta kół zainteresowań, gdzie można rozwijać swoje pasje i zainteresowania:


· koło teatralne w języku angielskim „STAGE”

·  koło teatralne w języku polskim

· chór szkolny „Książęta”

· koło dziennikarskie

· szkolna TeLOw1zja

· koło kaszubskie

· szkolne koło PCK

· szkolne koło wolontariatu

· koło szachowe

· zajęcia sportowe

· zajęcia przygotowujące do egzaminu dojrzałości

· koło języka hiszpańskiego

· zajęcia przedmiotowe

Osiągnięcia

Nasza szkoła należy do czołówki liceów nie tylko w powiecie i województwie, ale także kraju. Świadczy o tym zdobycie brązowej tarczy
w rankingu „Perspektywy” 2023. Nasza młodzież osiąga wysokie wyniki zdobywając tytuły laureatów i finalistów w licznych olimpiadach 
i konkursach przedmiotowych oraz sportowych. Zdawalność egzaminu dojrzałości jest na bardzo wysokim poziomie.

Kontakty zagraniczne