Wejherowo
Liceum ogólnokształcące
I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
Adres
Starowiejska 4, 84-230 Rumia
Telefon
58 671-06-22, kom. 570-936-971
Fax
58 671-06-22
E-mail
Strona www
Dyrektor
Lucyna Penkowska
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi
  • Klasa A1
  • Klasa B1
  • Klasa B2
  • Klasa C
  • Klasa D
  •  Klasa D
Opis

Drodzy Uczniowie!

W życiu każdego młodego człowieka nadchodzi moment, w którym trzeba zamknąć za sobą etap szkoły podstawowej i stanąć w obliczu wyboru najlepszej szkoły średniej. Przed Wami wiele potencjalnych dróg, wiele drzwi do otwarcia, wśród których są również drzwi I LO w Rumi.

To właśnie za nimi znajdziecie się w przestrzeni pozwalającej zdobywać wiedzę i rozwijać pasje
w atmosferze życzliwości i profesjonalizmu. Dbamy w niej o najwyższą jakość nauczania, do którego wykorzystujemy wiele współczesnych technologii, a zajęcia prowadzimy w nowoczesnych
i estetycznych przestrzeniach. Jeżeli Waszą mocną stroną są przedmioty ścisłe, z pewnością spodobają się Wam zajęcia w laboratorium fizyczno-chemicznym, sali informatycznej czy pięknej ekopracowni – zielonym sercu naszego liceum. A może drzemie w Was zacięcie humanistyczne, macie lekkie pióro
i nie wyobrażacie sobie dnia bez przeczytania choćby fragmentu książki? Wtedy wrażenie na Was zrobi nasza nowoczesna, przestronna biblioteka, w której nie tylko skorzystacie z ogromnego księgozbioru, ale i pogracie w planszówki czy odpoczniecie w wygodnej strefie chilloutu. Tym, którzy swoją przyszłość kojarzą z mediami XXI wieku, zapewnimy natomiast dostęp do profesjonalnych kamer, mikrofonów, a nawet drona, by razem z innymi mogli tworzyć filmy dla szkolnej TeLOw1zji oraz audycje z serii „Echo Książąt”.

Zależy nam na edukacji na miarę XXI wieku, dlatego stawiamy na użycie nowoczesnych technologii
w procesie dydaktycznym oraz współpracę z uczelniami i instytucjami. Przede wszystkim zostawiamy Wam także możliwość wyboru przedmiotów rozszerzonych, które w naszej szkole będą realizowane międzyoddziałowo, abyście mogli kształcić się zgodnie ze swoimi preferencjami
i uzdolnieniami.

Zapraszam więc do wyboru I Liceum Ogólnokształcącego w Rumi. Drzwi naszej szkoły są dla Was otwarte.

Oferta
w przygotowaniu
Zakres wiekowy
14-19 lat
DojazdSzkoła mieści się w bardzo dogodnej lokalizacji, około 3 min. od dworca PKP i  przystanków komunikacji miejskiej.

Drzwi otwarte

Dzień Otwarty Szkoły
20.04.2024 r. od 10.00 - 13.00

Historia

Historia szkoły sięga roku 1949, kiedy znajdująca się w Janowie placówka uzyskała status Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Rozwojowej. To moment, który można uznać za chwilę powstania rumskiej Alma Mater. W tym miejscu, w skromnym i położonym w szczerym polu, ceglanym budynku, odbyła się pierwsza po wojnie matura. Ze względu na wyjątkowość sytuacji była egzaminem nie tylko dla uczniów, ale i dla nauczycieli.

 

Nowy rozdział w historii szkoły rozpoczął się w 1954 roku. Wówczas przystąpiono do budowy obecnej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Rumi znajdującej się przy ulicy Starowiejskiej. Pierwsze zajęcia odbyły się w styczniu 1956 roku. Siermiężną rzeczywistość oddaje zdjęcie, jakie pół roku później, przy okazji ukończenia w czerwcu nauki, zrobiła sobie i gronu nauczycielskiemu klasa jedenasta; dwadzieścia cztery osoby, a w tle okna i nieotynkowane filary. Przed szkołą chodnik, a po jego bokach ziemia i gruz. Tak wyglądała rzeczywistość w nowym miejscu.

 

W kolejnych latach w budynku zajęcia mieli nie tylko licealiści, ale również uczniowie "podstawówki", a nawet "zawodówki". Mimo tych utrudnień już kilka dekad temu do liceum w Rumi dojeżdżała młodzież z innych miast. Korzystne położenie w bliskości dworca kolejowego oraz niemal przy drodze krajowej nr 6 spowodowało, że liceum było i nadal jest atrakcyjne dla młodzieży z Gdyni, Redy czy Wejherowa, a nawet i miejscowości położonych w powiecie puckim).

 

Już na początku lat 60. w szkole wprowadzony został drugi ciąg klas, a później następne. Z czasem pojawiały się także różne profile, np. w roku 1974 klasa matematyczno-fizyczna, w roku 1987 klasa biologiczno-chemiczna. Znacznie więcej zmian miało miejsce już po 1989 roku, stąd uczniowie, którzy obecnie uczą się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi, chodzą do zupełnie innej szkoły niż ich rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat.

Współpraca z uczelniami wyższymi

Liceum nawiązało współpracę m.in. z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską, Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu w Gdyni oraz Akademią Ateneum w Gdańsku.

Koła zainteresowań

 W naszej szkole jest bogata oferta kół zainteresowań, gdzie można rozwijać swoje pasje i zainteresowania:


· koło teatralne w języku angielskim „STAGE”

·  koło teatralne w języku polskim

· chór szkolny „Książęta”

· koło dziennikarskie

· szkolna TeLOw1zja

· koło regionalne

· szkolne koło PCK

· szkolne koło wolontariatu

· szkolne koło turystyczno-krajoznawcze

· zajęcia sportowe: siatkówka, badminton, basen

· zajęcia przygotowujące do egzaminu dojrzałości

· koła olimpijskie: chemia, język polski, historiaOsiągnięcia

Nasza szkoła należy do czołówki liceów nie tylko w powiecie i województwie, ale także kraju. Świadczy o tym zdobycie brązowej tarczy
w rankingu „Perspektywy” 2023. Nasza młodzież osiąga wysokie wyniki zdobywając tytuły laureatów i finalistów w licznych olimpiadach 
i konkursach przedmiotowych oraz sportowych. Zdawalność egzaminu dojrzałości jest na bardzo wysokim poziomie.

Kontakty zagraniczne

 

Od wielu lat współpracujemy ze szkołą średnią w Niemczech,  Christoph-Jacob-Treu Gymnasium w Lauf an der Pegnitz w Bawarii, od roku ze szkołą średnią IISS MAJORANA we włoskiej miejscowości Martina Franca. Obecnie realizujemy też cztery projekty e-Twinning oraz projekt E-tandem, dzięki którym uczniowie mają możliwość współpracować z rówieśnikami z Włoch, Francji, Cypru i Hiszpanii. Dodatkowo, uzyskana przez naszą szkołę akredytacja Erasmus+ wiąże się z wyjazdem naszej kadry pedagogicznej na szkolenia zagraniczne, które są doskonałą okazją na poszerzanie kontaktów.

Zajęcia pozalekcyjne

Nasza szkoła to miejsce, które gwarantuje możliwość rozwoju pasji i zainteresowań. Na miłośników języka angielskiego czeka udział w projekcie e-twinning, a dla uczniów, którzy pasję do angielskiego chcieliby połączyć z aktorstwem, mamy w ofercie zajęcia teatralne z grupą STAGE. Prowadzimy także zajęcia dla uczniów, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności aktorskie w języku polskim. Wolisz śpiewać, grasz na instrumencie? Dla uczniów posiadających talent muzyczny proponujemy dołączenie do naszego chóru, który zachwyca publiczność swoimi występami. Uczniów zainteresowanych rozrywką intelektualną zapraszamy na kółko szachowe. W szkole znajdą coś dla siebie również uczniowie, których interesuje kultura regionu – dla nich oferujemy kółko kaszubskie. W szkole działają też koła zainteresowań z chemii, kółko kosmetyczne, ekonomiczne, dziennikarskie oraz języka hiszpańskiego.

Realizujemy także innowacje w postaci zajęć z literatury, językoznawstwa, translatoryki i kulturoznawstwa w klasach dwujęzycznych, biologię eksperymentalną i chemię doświadczalną w klasach farmaceutyczno-medycznych oraz autoprojektowanie w klasie o profilu psychologiczno-społecznym.

Prowadzimy również zajęcia przygotowujące do egzaminu Cambridge B2 First.


Kurs pierwszej pomocy prowadzony jest zgodnie ze standardami ustalanymi przez Europejską Radę Resuscytacji oraz Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, certyfikowany przez Centrum Referencyjne ds. Nauczania Pierwszej Pomocy.

W szkole funkcjonuje tez radiowęzeł, a wszystkie ważne wydarzenia szkolne sfilmuje ekipa prężnie działającej szkolnej TeLOw1zji.

Przerwy i wolne chwile przed lub po lekcjach można spędzić w szkolnej kawiarence lub w bibliotece oferującej miejsca relaksu przy dobrej książce.

 

Pliki do pobrania
Instrukcja wypełniania wniosku
Klauzula