Tomaszów Mazowiecki
Przedszkole
Przedszkole nr 5 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 9
Adres
Niska 20A, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Telefon
447246131
E-mail
Strona www
Dyrektor/Kierownik
Dyrektor ZS-P nr 9: Jolanta Jabłońska, Wicedyrektor ZS-P nr 9: Bogusława Honisz
Typ placówki
Przedszkole
Zdjęcia
  • Przedszkole nr 5 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 9
  • Przedszkole nr 5 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 9
  • Przedszkole nr 5 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 9
  • Wejście główne do Przedszkola nr 5
  • Nasza sala rekreacyjna wyposażona w basen z kuleczkami.
  • Tutaj ćwiczymy i wesoło się bawimy.
Opis

Nasze przedszkole to placówka na miarę XXI wieku. Mieści się w wolnostojącym, jednopiętrowym budynku położonym na osiedlu bloków mieszkalnych.
Budynek wyposażony jest w przestronny taras z widokiem na ogród. Teren wokół przedszkola jest ogrodzony i bezpieczny, oddalony od hałasu miejskiego. Sale zajęć są wielofunkcyjne, duże, jasne, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci, estetycznie i bogato wyposażone z bezpośrednim dostępem do łazienek. Na piętrze usytuowana jest duża sala rekreacyjna ze sprzętem i urządzeniami do zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych oraz zajęć dodatkowych. Znajduje się tutaj również suchy basen z piłeczkami cieszący się dużym zainteresowaniem dzieci wykorzystywany min. do rozwijania ich aktywności ruchowej. Aktualnie do przedszkola może uczęszczać 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Przedszkole jest przyjazne dzieciom i rodzinie. Dążymy do tego, by każdy wychowanek miał właściwą opiekę, szansę rozwoju, dobre przygotowanie do dalszej edukacji. W placówce tworzone są warunki do rozwijania umiejętności i zdolności dzieci oraz wspierane są ich zainteresowania i aktywność poznawcza. Placówka promuje wśród swoich wychowanków i ich rodziców zdrowy styl życia poprzez zachęcanie min. do zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i życia w zgodzie z otaczającą przyrodą.
W środowisku lokalnym przedszkole poprzez liczne działania promuje wartości edukacji przedszkolnej, dążąc do tego aby postrzegano je jako twórcze, aktywne i zaangażowane w działania dla dobra dziecka.

Koła zainteresowań

Godziny otwarcia od
od 6.00 do 17.00
Dodatkowe zajęcia

Proces edukacyjny w naszej placówce przebiega dwutorowo. Obok realizacji zagadnień zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego realizujemy szereg programów autorskich i ogólnokrajowych.
Dla dzieci potrzebujących usprawniania narządów mowy prowadzona jest terapia logopedyczna.
Zgodnie z życzeniem  Rodziców w grupie dzieci najstarszych odbywają się zajęcia religii.
W godzinach popołudniowych odbywają się zajęcia  rozwijające zainteresowania czytelnicze, światem przyrody i ekologią oraz zajęcia relacyjno-relaksacyjne z wykorzystaniem zabaw paluszkowych. Wiele treści programowych przybliżane jest przedszkolakom poprzez zabawy w teatr. Organizowane są teatrzyki w wykonaniu dzieci, nauczycieli i aktorów. Przedszkolaki aktywnie uczestniczą w przeglądach artystycznych, konkursach plastycznych, muzycznych, tanecznych, sportowych i teatralnych.  Zdobywają wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Przedszkole promuje również czytelnictwo wśród dzieci i rodziców biorąc udział w kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom oraz programie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". W działania te włączani są rodzice, przedstawiciele różnych zawodów  oraz dzieci i młodzież ze szkół lokalnych. Idąc na przeciw oczekiwaniom współczesnego świata przedszkolaki uczestniczą w różnorodnych działaniach zawierających elementy kodowania i programowania bez komputera, np. w zabawach w kodowanie na dywanie, zabawach z elementami programowania z wykorzystaniem Bee-Bota, robota dla małych dzieci w kształcie chodzącej pszczółki. W celu rozwijani różnorodnych sprawności w sposób atrakcyjny dla dziecka w naszej placówce odbywają się zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Godziny otwarcia uwagi
Dostosowujemy godziny otwarcia placówki do potrzeb rodziców/opiekunów prawnych dzieci.
Personel

Kadra zawsze pełna energii do działania "zaraża" entuzjazmem wychowanków, dzięki czemu każdy dzień spędzony z nami, to czas pełen pozytywnych doznań i doświadczeń.

Osiągnięcia

Do tradycji przedszkola należy organizacja Międzyprzedszkolnego Konkursu Origami, którego celem jest promowanie sztuki origami i czytania literatury dziecięcej jako sposobu na wspólne spędzanie wolnego czasu rodziców z dziećmi. W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole brało udział w programie zainicjowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego – „Łódzkie gra w szachy”.  Projekt został zakończony uroczyście  1 czerwca turniejem szachowym między uczestnikami, w którym Przedszkole nr 5 zdobyło Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera za zajęcie II miejsca w Turnieju Szachowym #ŁÓDZKIE GRA W SZACHY w kategorii Przedszkole. Od roku szkolnego 2021/2022 w grupie dzieci najstarszych realizowana jest innowacja pedagogiczna "Mały szachista - granie nie tylko na dywanie", w ramach której przedszkolaki uczą się poprzez zabawę gry w szachy. 

Historia
Od roku szkolnego 2017/2018 Przedszkole nr 5 wchodzi wraz ze Szkołą Podstawową nr 9 w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim.
Drzwi otwarte

Organ prowadzący
Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki
Dodatkowe cechy

 Języki obce

 Kółko plastyczne

 Ogródek przedszkolny

 Osobny budynek

 Religia

 Rytmika

 Zajęcia sportowe