Szczecin
Liceum ogólnokształcące
XI Liceum Ogólnokształcące
Zespół szkół
Adres
ul.Romera 2, 71-246 Szczecin
Telefon
91-43-94-052
Fax
91-43-94-047
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Mirosław Mika
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
 • Zdjęcie
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
 • XI Liceum Ogólnokształcące
Opis

XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi wchodzi ze Szkołą Podstawową nr 2 w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 w Szczecinie.

Najważniejszym zadaniem naszej szkoły jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego oraz kontynuowania nauki na dalszych etapach kształcenia.

Nauczamy z pasją, rzetelnie i atrakcyjnie. Gwarantuje to wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska. Nauczyciele, podnosząc walory edukacyjne swoich zajęć, realizują nowatorskie rozwiązania programowe i organizują kolejne edycje konkursów międzyszkolnych.

Szkoła jako jedyna w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim prowadzi naukę języka włoskiego na poziomie dwujęzycznym . W klasach dwujęzycznych z językiem włoskim, a także dwujęzycznych z językiem angielskim nauczyciele w oparciu o autorskie programy realizują nauczanie dwujęzyczne podczas lekcji biologii, geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie, poszerzając tym samym umiejętności językowe uczniów oraz umożliwiając zdawanie matury w systemie dwujęzycznym.

Szkoła posiada rozbudowaną i stale modernizowaną bazę edukacyjną, wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w projektory multimedialne. W szkole dostępne są dwie pracownie informatyczne, klasy z tablicami multimedialnymi, w których odbywają się zajęcia oddziałów dwujęzycznych, a także lekcje języków obcych i wybranych przedmiotów. Wychowanie fizyczne odbywa się w pełnowymiarowej sali gimnastycznej, siłowni oraz na nowoczesnym kompleksie boisk sportowych. Dodatkowym atutem szkoły jest internat wraz ze stołówką. Dzięki rozbudowanemu monitoringowi oraz obowiązku posiadania identyfikatora w XI LO uczeń może czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczniowie oprócz szatni mają również do dyspozycji szafki. Szkoła posiada tytuł ,,Uczeń z klasą’’ oraz "Szkoła z klasą".

Szkoła współpracuje z uczelniami Szczecina: Wydziałem Italianistyki US oraz  Wydziałem Prawa i Administracji US, które sprawują patronat nad wybranymi profilami klas.  Organizowane są prelekcje, wykłady oraz zajęcia laboratoryjne z udziałem pracowników naukowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczniowie biorą udział w zajęciach na wydziale prawa, historii i stosunków międzynarodowych, a także w kolejnych edycjach projektu ,,MAM PUM”. Uczestniczą także w zajęciach na terenie Sądu Okręgowego i Rejonowego.

Dodatkowym atutem naszej szkoły są organizowane co roku wycieczki zagraniczne oraz wymiany uczniowskie. W ciągu ostatnich kilku lat uczniowie mogli zwiedzić: Londyn, Szkocję, Paryż, Lazurowe Wybrzeże, Włochy, Sardynię, Hiszpanię.


Strona www szkoły -zasady rekrutacji.Oferta
Dojazd

Budynek szkoły znajduje się w centrum Osiedla Zawadzkiego - Klonowica.
Dojazd autobusami: 75, 53, 60, 80, 74; 105; tramwajami: 4, 5, 7;

PKS nr 5 – kurs z Dobrej Szczecińskiej

Historia

XI Liceum Ogólnokształcące funkcjonuje w Szczecinie od 1990 roku. Od 2007 roku wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 jako XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz (od 2017 r.) Szkołą Podstawową Nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Koła zainteresowań

Uczniowie XI LO w ramach przygotowań do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych mogą doskonalić swoje umiejętności i poszerzać wiedzę, mając do dyspozycji: • koło biologiczne • koło chemiczne • zajęcia przygotowujące licealistów do konkursów i olimpiad z zakresu WOS i prawa oraz realizujące projekt „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu” i „Droga ku Wolności” • fakultety dodatkowe poszerzające wiedzę i przygotowujące do egzaminu maturalnego • koło turystyczne „Szpile” • koło historyczne  • koło przedsiębiorczości • koło prawne • wolontariat • szkolny chór i zespół wokalny- organizujący okolicznościowe koncerty • radiowęzeł • sportowcy mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczęszczając na zajęcia m.in. piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki koszykowej, unihokeja, lekkoatletyczne.

Kontakty zagraniczne

W ramach współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim (kierunek italianistyka) - odbywają się cykliczne zajęcia z wykładowcami, native speakers, madre-lingua włoskojęzycznymi i anglojęzycznymi, dzięki czemu uczniowie XI LO mogą: - doskonalić kompetencje językowe; - pokonywać bariery w kontaktach bezpośrednich z cudzoziemcami; - zapoznawać się z elementami kultury i tradycji Włoch. Współpracujemy z uczniami z włoskiego LiceoScientifico "Markoni" - San Gavino Monreale z Sardynii oraz z LiceoScientifico Bari.

Osiągnięcia

Szkoła może się poszczycić m.in.: brązową odznaką rankingu Perspektyw 2019, stypendystami Prezydenta Miasta Szczecin i Rady Ministrów, tytułami „Uczeń z klasą” oraz „Szkoła z klasą”, tytułami laureatów w konkursie „Ekonomia szansą na sukces” oraz w konkursie „Międzynarodowe Prawo Humanitarne”. Uczniowie klas medycznych  biorą udział w projektach „Licealista w świecie nauki” (możliwość zdobycia indeksu ZUT) oraz „Mam PUM”. Zdobyliśmy 1 miejsce w "Rejonowym Konkursie Wiedzy o HIV i AIDS", konkursie "Wiedzy o Promocji Zdrowia". Uczennice naszego liceum zostały finalistami konkursu wojewódzkiego ,,Fizyka w medycynie’’ oraz Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Corocznie uczestniczymy z sukcesami w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK,Zachodniopomorskim Konkursie Wiedzy o Mózgu oraz Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, zdobyliśmy wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Matematyka w Obiektywie oraz tytuły laureata i finalisty w konkursie ,,Tylko we Lwowie…’’ Historia Kresów Wschodnich w pierwszej połowie XX wieku’’. Nasi uczniowie realizują się na płaszczyźnie naukowo- badawczej. W 2018 roku dwoje uczniów zdobyło wyróżnienie w regionalnym etapie konkursu Naukowego E(x)plory za projekt pt. ,,Laska dla niewidomych’’.

Uczniowie otrzymali wyróżnienia w konkursach „Meditest” i „Skrzydlaci Asi Przestworzy” oraz multiteście "Eko-Planeta". Uczniowie klas medyczno -ratowniczych zajmują co roku pierwsze miejsca w Wojewódzkim Konkursie Pierwszej Pomocy. Uczniowie klas dwujęzycznych z sukcesami biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Włoskiego „Bella Paese”. Sukcesy odnoszą również uczniowie klas prawnych. Uczniowie tych klas biorą udział w projektach: ogólnopolskim „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”, międzynarodowym „Droga ku Wolności”, w„Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej” oraz konkursie ,,Polskie drogi do niepodległości 1914-1923’’.

W roku 2015 klasa prawno-administracyjna zajęła 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie "Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu" oraz wygrała międzynarodowy projekt "Droga ku Wolności". Szczególne osiągnięcia uzyskuje nasza młodzież pracująca z zapałem i pasją w kole żeglarskim “Fordewind” - co roku wygrywamy rejsy po Bałtyku, a laureaci programu Edukacji Morskiej zdobywają indeksy Akademii Morskiej w Szczecinie. Koło SKKT „Szpile” zajmuje od kilku lat pierwsze miejsce w Konkursie na Najaktywniejszą Turystycznie Szkołę. Sportowcy naszej szkoły zajmują czołowe lokaty w mistrzostwach w różnych dyscyplinach sportowych na poziomie Szczecina, Województwa i Kraju - V miejsce w lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski, udział w lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy. Inne osiągnięcia szkoły to: I miejsce w Rejonowym Konkursie Recytatorskim „Szczeciński Parnas”, I miejsce i nagroda główna w konkursie recytatorskim „O złotą lirę Kornela Ujejskiego”. W nagrodę za prężnie działający w szkole wolontariat uczniowie wyjeżdżali na tygodniowe wycieczki do Brukseli, Lwowa, Kopenhagi i Krakowa.