Rawicz
Szkoła podstawowa
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu
Adres
Broniewskiego 5, 63-900 Rawicz
Telefon
65-5452014
Fax
65-5452014
E-mail
Strona www
Typ placówki
Szkoła podstawowa
Zdjęcia
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu
Opis


Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Rawiczu ma ponad 50-letnią tradycję (powstała w 1964 r.).

Jesteśmy ośmioklasową szkołą podstawową (w roku szkolnym 2017/2018 dołączono do SP4 8 oddziałów gimnazjalnych) mieszczącą się w 2 budynkach (odległych od siebie od ok. 0,5 km). W SP4 uczą się dzieci w wieku 4-15 lat ( 896 uczniów). Nauczycieli jest 86 i 19 pracowników administracji i obsługi. W skład szkoły w roku szkolnym 2017/2018 wchodzi 41 oddziałów: 2 oddziały przedszkolne, 31 oddziałów klas I-VII oraz 8 oddziałów gimnazjalnych. Szkoła w klasach I-VII ma oddziały sportowe - pływackie (od 1996 r.) i lekkoatletyczne (od 2008 r.). W dwóch klasach pierwszych oraz jednej trzeciej prowadzona jest innowacja pedagogiczna "Angielski na co dzień" (od roku 2015).  W klasach drugich prowadzona jest innowacja "Matematyka na start" (nauka dodatkowo matematyki, szachów i programowania).  Klasy czwarte w tym roku mają dodane zajęcia "Programowanie i robotyka" w ramach innowacji pedagogicznej rozwijającej umiejętności programowania.

Szkoła ma budynek główny, a w nim: 24 sale lekcyjne, w tym pracownię komputerową i językową, bibliotekę, salę gimnastyczną, stołówkę, świetlicę, gabinet pedagoga i psychologa, pielęgniarki szkolnej, biura administracji i dyrekcji szkoły. Teren przy szkole jest ogrodzony, a mieszczą się na nim: boisko sportowe; teren zielony, parking dla pracowników i rodziców. Szkoła posiada monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Zajęcia lekcyjne (pływanie w starszych klasach sportowych) rozpoczynają się o godz. 6.15, pozostałe zajęcia rozpoczynają się od 7.50 i trwają po 45 minut; świetlica pracuje od 6.30 do godz. 16.00; zajęcia pozalekcyjne odbywają się w ciągu tygodnia oraz w soboty. W drugim budynku (dawnym gimnazjum) jest 12 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, świetlica, gabinet pedagoga, biblioteka,  boisko. Oba budynki mają pokoje nauczycielskie i sekretariat.

W ciągu ostatnich lat poszerzono ofertę szkoły o dodatkowe godziny związane z wprowadzanymi innowacjami pedagogicznymi lub dyscyplinami sportu. Z końcem roku szkolnego 2017/2018 ma zostać zakończona budowa sali gimnastycznej, na które organ prowadzący otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Będzie to pełnometrażowa sala gimnastyczna z możliwością podziału na 3 mniejsze boiska. W budynku będą też 2 pracownie - chemiczna i fizyczna, planetarium, sale do fitnessu.


KLASY 4 -  Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wł. Broniewskiego w Rawiczu to szkoła, która od początku swojego istnienia może pochwalić się niemałymi sukcesami swoich wychowanków w wielu dziedzinach. Nasza szkoła w szerokiej ofercie klas profilowanych, posiada również klasy o kierunku sportowym.
We współzawodnictwie sportowym szkół (wyniki za rok szkolny 2016/2017) jesteśmy na pierwszym miejscu w powiecie, natomiast w województwie na 16. miejscu na ponad 800 zgłoszonych szkół.

W roku szkolnym 2018/2019 proponujemy absolwentom klas trzecich:

3 profile sportowe: pływanie, lekkoatletyka i piłka koszykowa;

Zajęcia z wychowania fizycznego w klasie czwartej sportowej realizowane są w wymiarze 10 godzin tygodniowo; 4 godziny zgodnie z planem nauczania oraz 6 godzin specjalistycznych z zakresu danej dyscypliny sportu. Zajęcia z wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą nauczycielską, wykorzystywanie nowoczesnych metod i form pracy z uczniami, przygotowanie uczniów do zawodów na różnych szczeblach, wyjazdy na zawody oraz turnieje to tylko niektóre z niezliczonej liczby zalet, jakie ma w ofercie nasza szkoła.

Warunkiem przyjęcia do klasy czwartej o profilu sportowym jest uczestnictwo w próbie sprawnościowej (o przyjęciu do klasy decyduje wynik uzyskany z próby), zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu oraz posiadają pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie kandydata do oddziału sportowego.
W ramach programu Sokrates Comenius nawiązano w 1998 r. współpracę z niemiecką szkołą Gesamtschule Berger Feld w Gelsenkirchen, która polega na wymianie uczniów, doświadczeń, dziedzictwa kulturowego, poznawaniu tradycji naszych narodów, wspomaganiu nauki języków obcych. Obecnie placówki nie prowadzą wymiany uczniów, ponieważ strona niemiecka ma za małą liczbę chętnych dzieci w odpowiednim wieku na przyjazd do Polski.

W roku szkolnym 2000/2001 nawiązano drogą internetową współpracę z placówką w Czechach. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili swoich partnerów w Louny i zwiedzili piękne okolice tego miasta. W ramach rewizyty przedstawiciele uczniów szkoły w Louny odwiedzili swoich kolegów w Rawiczu.

SP4 brała udział w Comeniusie (2010-2012); tematyka obejmowała działania proekologiczne i zdrowy tryb życia; organizowany był wyjazd 5 osób do Hiszpanii (obserwacja działań w szkole dwujęzycznej), Irlandii Północnej, Finlandii oraz Niemiec a także  goszczenie nauczycieli z wymienionych krajów w SP4. Nauczyciele przy okazji zobaczyli funkcjonowanie szkół w krajach Europy Zachodniej. efektem bezpośrednim było wprowadzenie przedmiotu edukacja prozdrowotna w klasie czwartej.

W poprzednich latach nauczyciele współpracowali z organizacją AISEC (biuro organizacji jest w Poznaniu). Współpraca polegała na tym, że przydzielano do szkoły dwóch wolontariuszy z różnych państw np. Brazylii, Chin, Indii. Byli to studenci. Przez tydzień prowadzili w ramach j. ang. zajęcia na temat swoich państw, tj. kultury, historii, geografii. Uczniowie, nauczyciele i obcokrajowcy organizowali też lekcje kulinarne, tj. uczniowie gotowali tradycyjne brazylijskie, chińskie, indyjskie potrawy, spędzali z wolontariuszami czas popołudniami. Wolontariuszy mieliśmy u siebie 4 razy na przełomie 2014 2016. 3 razy nocowali w hotelu, raz u uczniów.

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęliśmy współprace z dwoma hiszpańskimi szkołami w ramach programu Erasmus+ w celu wymiany doświadczeń w ramach prowadzonego nauczania dwujęzycznego.

Zapraszamy do przyjrzenia się naszym licznym sukcesom osiąganym w nauce i sporcie na poziomie rejonu, województwa i kraju:

a)     nauka: https://www.sp4.rawicz.pl/index.php/nauka

 

b)     sport: https://www.sp4.rawicz.pl/index.php/sport

 

Tak

Języki
angielski, niemiecki