Poznań
Liceum ogólnokształcące
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
Adres
os.Jana III Sobieskiego 114, 60-688 Poznań
Telefon
61-8234041
Fax
61-8234041
E-mail
Strona www
Dyrektor
o. Bartłomiej Smoczyk SP
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
  • Hol szkoły
  • Pijarzy pod żaglami
  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu
Opis
Młodzież Licealna kształci się w 9 oddziałach klasowych. Każdego roku tworzone są 3 klasy pierwsze: A - klasa humanistyczna (teatralno-dziennikarska) – do 22 osób B - klasa matematyczna (matematyczno-fizyczno-informatyczna) – do 22 osób C - klasa przyrodnicza (biologiczno - chemiczna) – do 22 osób Co szkoła oferuje uczniowi ? 1. Wysoki poziom nauczania. Wyniki osiągane przez naszą młodzież w konkursach i olimpiadach są ważne, jednak dużą wagę przykładamy do rozwoju potencjału intelektualnego i osobowościowego każdego wychowanka. 2. Przyjazną atmosferę i indywidualne podejście. Wspólnota szkolna nie ma dla nas wymiaru bezimiennego. Nacisk na poszanowanie indywidualności każdego ucznia i nauczyciela są kluczowe. Wszyscy wspólnie tworzymy wspólnotę i dbamy o jej jakość. 3. Dobre zaplecze dydaktyczne. W szkole funkcjonuje dobrze wyposażona biblioteka, pracownie komputerowe, sale wyposażone w sprzęt audiowizualny, nowoczesne zaplecze sportowe. 4. Wielopłaszczyznowy rozwój. Oprócz zajęć dydaktycznych, szkoła jest miejscem rozwoju całościowo pojętej osobowości człowieka. Można powiedzieć, że rozwój ten skupiony jest wokół greckiej triady: świątynia, stadion, teatr. Bogaty program duszpasterski zapewnia indywidualny kontakt z duszpasterzami, uczestnictwo w Eucharystii oraz udział w spotkaniach i wyjazdach formacyjnych. 5. Naukę języków obcych takich jak: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, japoński. 6. Tutoring. Na czym polega katolicki charakter szkoły? Każdy uczeń decydując się na wybór szkoły pijarskiej powinien być świadom jej charakteru. Elementem naszej tożsamości jest odniesienie do Boga i objawienia chrześcijańskiego w każdej dziedzinie życia szkoły. Wyraża się to również w konkretny sposób. Codziennie pierwsze zajęcia rozpoczynają się, a ostatnie kończą krótką modlitwą. Raz w tygodniu odprawiana jest dla uczniów Msza św. Oprócz świąt i uroczystości świeckich akcentujemy również święta religijne. Poza tymi elementami szkoła jest podobna do każdej innej dobrej szkoły średniej. Wyróżnikiem szkół pijarskich zawsze było i nadal jest przekazywanie wiedzy nowoczesnej, z wykorzystaniem najnowszych metod kształcenia. We współczesnym świecie nie boimy się akcentować słowa- wychowanie. Strona www
Oferta
Dojazd
Do szkoły najlepiej dojechać tramwajem (12, 14, 15, 16) do pętli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju - os. Sobieskiego lub autobusem (46, 51, 74, 85, 90, 91, 93, 98, 348) i dalej pieszo w stronę osiedla Sobieskiego (4 minuty)
Historia
Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu rozpoczął działalność we wrześniu 2005 jako szósta szkoła pijarska w Polsce. Rok później do klas szkoły podstawowej i gimnazjum dołączyli licealiści. Szkołę prowadzi Zakon Pijarów, którego głównym powołaniem jest praca z dziećmi i młodzieżą. Szkoły pijarskie działają na całym świecie, a wszystkie czerpią z tego samego charyzmatu swojego założyciela - Józefa Kalasancjusza, W okresie Oświecenia szkoły pijarskie należały do najprężniejszych w kraju, kształcąc ówczesną elitę patriotyczną. Naszymi wychowankami byli m.in Tadeusz Kościuszko, Wojciech Bogusławski. Zawieszone w okresie zaborów szkolnictwo pijarskie zaczęło się dynamicznie rozwijać po 1989r.
Koła zainteresowań
Koła przedmiotowe, koło kabaretowe, koło języka łacińskiego, koło historii sztuki, koło plastyczne, szkolny klub filmowy, zajęcia sportowe, nauka gry na gitarze, zespół wokalno-instrumentalny AMOS, Szkolny Klub Wolontariatu CALASANZ,
Kontakty zagraniczne
Współpracujemy i prowadzimy wymianę ze szkołą w Tolosie (Hiszpania) i w Olpe (Niemcy).
Osiągnięcia
W szkole pijarskiej wprowadziliśmy znaną z najlepszych uniwersytetów angielskich metodę tutoringu - nasi nauczyciele, absolwenci szkoły tutorów Collegium Wratislaviense - rozwijają potencjał uczniów w ramach indywidualnych spotkań. Największym osiągnięciem naszego liceum było zdobycie przez grupę teatralną tytułu finalisty w Pierwszym Internetowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych, za przedstawienie "Pan Tadeusz, czyli les amours imaginaires" Uczniowie biorą udział w wielu przeglądach teatralnych, konkursach i olimpiadach zajmując czołowe miejsca: - I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Poznaniu im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 W nagrodę za najlepsze wyniki w nauce uczniowie uczestniczą w obozie naukowym organizowanym we wrześniu każdego roku.