Poznań
Liceum ogólnokształcące
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
Adres
ul.Widna 1, 60-655 Poznań
Telefon
61 822-49-41
Fax
61 822-49-41
E-mail
Strona www
Dyrektor
mgr Małgorzata Supłat
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Zdjęcie
Opis

XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej istnieje od 1992 r. Nasze liceum stawia na naukę i przede wszystkim na wychowanie zgodne z wartościami uniwersalnymi i zasadami sformułowanymi przez patronkę liceum Generałową Jadwigę Zamoyską. Poszanowanie godności drugiego człowieka, patriotyzm, empatia, odpowiedzialność za podejmowane decyzje to wartości ważne dla nas i naszych uczniów.

Liceum ma charakter kameralny i dzięki temu nikt tu nie jest anonimowy. W pracy stawiamy na współpracę między gronem pedagogów a uczniami i ich rodzicami. Na szkolnej stronie internetowej zamieszczone są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania liceum i aktualne wydarzenia z życia szkoły. Bieżące informacje dotyczące osiągnięć uczniów rodzice mogą kontrolować w internetowym dzienniku, do którego mają stały dostęp.

Aktywnie działa tutaj Samorząd Uczniowski, wolontariat, Szkolna Drużyna Szpiku, Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman". Wydawane są pisma "O!Krzyk", Kuźnia Młodych", "Roczniki Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk", nadaje Radio Scool. Co roku organizowany jest Festiwal Nauki i Sztuki u Zamoyskiej. Działa grupa mediacji rówieśniczej. Liceum ma podpisane umowy z UAM i Uniwersytetem Przyrodniczym, dzięki czemu uczniowie uczestniczą w wykładach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych na tych uczelniach. Nawiązano też współpracę z Teatrem Animacji. Od roku szkolnego 2017/2018 w szkole funkcjonuje klasa dwujęzyczna, w której drugim językiem jest język angielski. strona internetowa szkoły

Oferta
Dojazd

Szkoła znajduje się w pobliżu Uniwersytetu Przyrodniczego. Do szkoły można dojechać:

- tramwajami linii nr 9 i 11 - przystanek Bonin;

- autobusami nr 160, 164, 182 - przystanek Wołyńska;

- autobusami nr 191 i 193 - przystanek Wojska Polskiego w kierunku Serbskiej, przystanek Witosa Kładka w kierunku Dąbrowskiego;

- autobusami nr 190 i 905 - przystanek św. Leonarda;

- szybkim tramwajem (przystanek Słowiańska).

Historia

1 września 1992 r.: Powstanie XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu. Dyrektor w latach 1992 – 2002 – mgr Anna Lipczyńska, od roku 2003 – mgr Małgorzata Supłat. W szkole wdrożono autorski Program Wychowawczy p. dyr. A. Lipczyńskiej.

16 października 1992 r.: Nadanie szkole imienia wielkiej Polki i wybitnej wychowawczyni, Generałowej Jadwigi Zamoyskiej; zainaugurowano obchody Dnia Patronki.

1992/93: Powstanie klubu Proscenium; zapoczątkowanie tradycji rajdów jesiennych i wiosennych oraz wycieczek górskich.

1993/94: Powstanie klubu Pro Sinfonika.

1994/95: Pierwsza edycja widowiska słowno-muzycznego „Morituri te salutant”; pierwsza „zielona szkoła”.

1995/96: Pierwsze rekolekcje szkolne wg autorskich programów.

1996/97: Powstanie zespołu wokalno-instrumentalnego „Vigilamus”, Koła Historycznego.

1997/98: Uroczyste obchody 5-lecia Szkoły; pierwsze Dni Międzynarodowe; powstanie Klubu Europejskiego; pierwszy numer gazety szkolnej „Krzyk”.

1998/99: Zapoczątkowanie wymiany z Gymnasium Warstade w Hemmoor (Niemcy).

1999/2000: 10. miejsce w rankingu poznańskich liceów.

2000/01: 7. miejsce w rankingu najlepszych liceów poznańskich; zapoczątkowanie cyklu spotkań w rozgłośni Radia Merkury; pielgrzymka Roku Jubileuszowego do Katedry Poznańskiej.

2001/02: Uroczyste obchody 5-lecia zespołu wokalno-instrumentalnego "Vigilamus"; pierwszy wyjazd członków Klubu Europejskiego do Sejmu i Senatu RP, wizyta w Komitecie Integracji Europejskiej w Warszawie.

2002/03: Jubileusz 10-lecia Szkoły; uroczyste otwarcie nowego boiska szkolnego.

2003/04: Przyjazd uczniów z polskiej szkoły w Solecznikach na Litwie; wspólny z gośćmi z Niemiec i Litwy udział w Europejskich Spotkaniach Młodzieży z okazji 750-lecia lokacji miasta Poznania; udział w projekcie Stowarzyszenia AISAC działającego przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu; pierwsze Dni Zdrowia – akcja krwiodawstwa; koncert Vigilamusa na Litwie.

2004/05: Wizyta nauczycieli z Solecznik na Litwie.

2005/06: Sadzenie drzew i krzewów na terenie Szkoły.

2007/08: Wizyta młodzieży z Hemmoor (Niemcy), Solecznik (Litwa) i Renes (Francja), wspólny udział w II Europejskich Spotkaniach Młodzieży; 15 lat istnienia Szkoły – spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej.

2008/09: Wyjazd nauczycieli i uczniów na Litwę do zaprzyjaźnionej szkoły w Solecznikach; wizyta uczniów z Gymnasium Warstade w Hemmoor (Niemcy); wykład i prezentacja p. prof. W. Chałupki z Kórnika pt. „Jadwiga Zamoyska – zapomniana Służebnica Boża”; udział w spektaklu B. Wachowicz „Wigilie Polskie”; udział w II Dniach Prawnika organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań; udział w „Akademii Alana Bita”.

2009/10: Dzień Edukacji Narodowej i obchody święta Patronki Szkoły – zapoczątkowanie „Śniadań z wychowawcą” oraz 1. nr rocznika szkolnego „Kuźnia Młodych”; udział w kolejnej edycji programu „Mam haka na raka”; koncert charytatywny „Uśmiech dla Dawida”; „Lekcja czytania” z prof. Piotrem Śliwińskim zorganizowana przez bibliotekę szkolną w ramach ogólnopolskiej akcji „Lekcje czytania z...”; Dni Nauki i Sztuki u Zamoyskiej; udział w projekcie „Dzień Przedsiębiorczości 2009”; pobyt gości z Francji (w ramach programu Comenius); udział w konkursie jęz. ang. „Fox”; wyjazd uczniów w ramach programu Comenius do Francji (Bretania), powstanie Koła Podróżniczego „Extra Muros”.

2010/11: Udział w kolejnej edycji akcji Fundacji Pomocy Humanitarnej „Puszka dla Maluszka”; udział w Debacie Patriotycznej w 100-lecie skomponowania i prawykonania pieśni „Rota”; koncert charytatywny „XXV dla Dzieci Kamerunu”; udział w programie „Ekonomia stosowana 2010/2011”; udział w koncercie „Artyści przeciwko dopalaczom i innym używkom” w poznańskiej Arenie; Festiwal Nauki i Sztuki; wizyta gości z Francji; udział w Międzynarodowym Konkursie Zadań Logicznych i Łamigłówek Matematycznych „Genius Logicus”.

2012/13: Udział w XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku; uroczyste obchody Jubileuszu XX-lecia Szkoły; udział w ogólnopolskim finale programu Sci-Tech Challenge organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i ExxonMobil; patronat Uniwersytetu Przyrodniczego nad klasami przyrodniczymi; I Plenerowe Spotkanie Teatrów Szkolnych i Młodzieżowych „Noc Teatrów” na dziedzińcu szkoły – patronat honorowy Teatru Animacji; powstanie Szkolnej Drużyny Szpiku.

2013/14: Otwarcie nowych obiektów sportowych; uroczyste poświęcenie pamiątkowej tablicy poświęconej por. Leonowi Stefanowi Lebensartowi zabitemu w Katyniu i posadzenie dębu katyńskiego.

2014/15: Koncert Niepodległości na Winiarach zorganizowany we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich, SP 89 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, SP 27 im. Stefana Czarnieckiego i GM 64 im. Bohaterów Hymnu Narodowego;  w ramach projektu ”„Hiszpanka” czyli Powstanie Wielkopolskie warte poznania” wystawienie „Cichej cnoty patriotyzmu Starszej Polski w czasach Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy” oraz otwarcie Szkolnego Centrum Informacji o Powstaniu Wielkopolskim i Filmie „Hiszpanka”; powstanie  Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ( STPN).

2015/16: Festiwal Nauk Przyrodniczych u Zamoyskiej pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego, wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Rady Osiedla Winiary; inauguracyjne spotkanie członków szkolnej sekcji Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”; 1. nr „Roczników Szkolnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk XXV LO w Poznaniu”.

2017/18: Jubileusz 25-lecia Szkoły; Szkolna Drużyna Szpiku Wolontariuszem Roku w kategorii „Wolontariat Szkolny” w Poznaniu; współorganizowanie z Fundacją Zakłady Kórnickie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Praca Organiczna 2.0.

Koła zainteresowań

Klub Pana Cogito (debaty oksfordzkie)

Klub Miłośników Książek

Szkolna Sekcja Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman

Wolontariat: Szkolne Koło Caritas, Drużyna Szpiku 

Mediacje rówieśnicze

Szkolne Towarzystwo Przyjaciół Nauk (STPN)

SKS

Kontakty zagraniczne

Współpracujemy ze szkołą z Hemmoor w Niemczech - wymiana uczniów od 1999 r..

Utrzymujemy również kontakt z polską szkołą w Solecznikach na Litwie - spotkania uczniów i nauczycieli.

Osiągnięcia

Osiągnięcia z wcześniejszych lat są zapisane w historii szkoły umieszczonej na stronie internetowej szkoły.

Rok szk. 2017/2018:

Szkolna Drużyna Szpiku została laureatem konkursu Poznański Wolontariusz Roku w kategorii "Wolontariat szkolny".

Nasi uczniowie wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Konsumenckiej, Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Wiedzy o Prawie, Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie, Olimpiadzie Języka Angielskiego, Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.

Uczestnicy Debat Oksfordzkich w Instytucie Historii UAM  stanęli w szranki krasomówcze z przedstawicielami innych poznańskich szkół, zajmując 2. miejsce. Swoje umiejętności zaprezentowali również w Turnieju Debat Historycznych.

Uczniowie naszej szkoły zajęli 4. miejsce w zawodach pierwszej pomocy organizowanych przez PCK.

Uczeń kl. 3A zajął 3. miejsce w II Mazowieckim Festiwalu Twórczości Z. Herberta i konkursie Poznańska Dziewiątka.

Szkolna reprezentacja doszła do półfinału w konkursie Praca organiczna 2.0 organizowanym przez Fundację Zakłady Kórnickie.

Uczeń klasy 1D zajął 4. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Ekonomia z ludzką twarzą” organizowanym przez Katedrę Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Uczennica klasy 1A zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych województwa wielkopolskiego w XXXVI Festiwalu Piosenki Francuskiej w II LO.

Uczennica klasy 3C zdobyła brązowy medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce Toruń 2018.

Uczeń klasy 2A zajął 3. miejsce w kategorii juniorzy szkół ponadgimnazjalnych w VIII Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca SP w Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. Św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu.

W czasie Narodowego Czytania w Muzeum Narodowym w Poznaniu młodzież naszej szkoły wraz z przedstawicielami władz miasta  czytała fragmenty "Wesela" S. Wyspiańskiego
Współpraca z pracodawcami
Corocznie organizujemy Dzień Przedsiębiorczości.
Drzwi otwarte

Sobota, 30 marca 2019 r. godz. 10.00 - 12.30

Piątek, 12 kwietnia 2019 r. godz. 16.00 - 18.30

Zajęcia pozalekcyjne

Fakultety dla maturzystów.

Spotkania z profesjonalistami: aktorami, radiowcami, dziennikarzami, naukowcami, podróżnikami.

Zajęcia teatralne w Teatrze Animacji.

Zajęcia z programowania.