Płońsk
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 - kucharz
Nazwa oddziału

 kucharz

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • historia ,  biologia ,  geografia ,  fizyka (zostaną wzięte dwie najlepsze oceny z podanych)

Zawody

 Kucharz

Opis

Kucharz - zawodowo zajmuje się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron świata, jak również dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, jak również stosownego serwowania potraw, deserów, napojów i dodatków.

Poza samym przygotowywaniem dań, do kucharza należy podanie ich w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie. Niejednokrotnie do niego należy również udekorowanie stołu. Do obowiązków kucharza należy także dbanie o wybór składników najlepszej jakości, właściwe przechowywanie produktów, dbanie o należytą konserwację wszelkich urządzeń kuchennych. Sprawuje on nadzór nad pracą w kuchni, aby przebiegała zgodnie z wymogami sanitarnymi i BHP. W gestii kucharza znajduje się również układanie menu oraz zarządzanie wydatkami na produkty spożywcze.


Nauka trwa 3 lata.

512001 Kucharz 

W zawodzie wyodrębniono jedną kwalifikację:

HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań 

Uczeń po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia może kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia o 2 letnim cyklu kształcenia. Po ukończeniu BS II i zadaniu egzaminu zawodowego uzyska tytuł technika żywienia i usług gastronomicznych oraz będzie mógł zdać egzamin maturalny.


WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej – wydruk z systemu naboru  

    (https://nabor.pcss.pl/plonsk),

2. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty lub kopie tego świadectwa i zaświadczenia, poświadczone przez dyrektora szkoły podstawowej, które kandydat ukończył,

3. Zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (dla uczniów zakwalifikowanych do branżowej szkoły I stopnia) (skierowanie na badania wydaje szkoła).

4. Książeczka zdrowia dla celów sanitarno - epidemiologicznych.

5. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty olimpiad lub konkursów,

6. Karta zdrowia (odebrana ze szkoły podstawowej).