Powiat ostrowski
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia w ZSTE - BP1c - operator obrabiarek skrawających, mechanik - monter maszyn i urządzeń
Nazwa oddziału

 BP1c - operator obrabiarek skrawających, mechanik - monter maszyn i urządzeń

Liczba miejsc

 30

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • fizyka
  • technika

Zawody

 Mechanik-monter maszyn i urządzeń

 Operator obrabiarek skrawających

Opis

Operator obrabiarek skrawających jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

·         przygotowywanie obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie (cnc) do planowanej obróbki;

·         wykonywanie obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej;

·         wykonywanie programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie (zwanych cnc) zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej.

Jest to zawód bardzo ceniony na rynku pracy, występujący w gospodarce także pod nazwą tokarz, frezer, szlifierz (różne specjalizacje stanowiskowe w zakładach pracy). Operator obrabiarek skrawających potrafi obrabiać elementy z różnych metali na tokarkach, frezarkach, szlifierkach, wytaczarkach konwencjonalnych- analogowych i obrabiarkach sterowanych numerycznie. Potrafi także czytać dokumentację techniczną wykonaną ręcznie i komputerowo, wykonywać niezbędne obliczenia, dobierać odpowiednie oprzyrządowanie do obrabiarek, materiałów eksploatacyjnych i wartości parametrów skrawania metalu. Zna także podstawy programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Obsługuje obrabiarki konwencjonalne i numeryczne. W tej branży rozróżnia się poziomy umiejętności. Im kto ma większe doświadczenie i wiedzę jest bardziej ceniony. Pracodawcy poszukują tzw. operatorów-ustawiaczy obsługujących maszyny cnc podczas produkcji (ładuje gotowy program do maszyny, sprawdza jej ustawienia, zaopatruje w narzędzia, mocuje przyrządy z materiałem i wyjmuje gotowe produkty, sprawdza wymiary, kalibruje maszynę). Bardziej poszukiwani i lepiej opłacani są operatorzy obrabiarek „programiści”, którzy potrafią sprawnie i samodzielnie programować obrabiarki cnc i znają więcej niż jeden system sterowania obrabiarkami cnc.

Szkoła – ZSTE CKU - posiadając nowoczesne obrabiarki konwencjonalne i sterowane numerycznie zapewnia realizację zajęć praktycznych w szkolnych pracowniach. Szkolne maszyny cnc pozwalają na naukę wielu sterowań stosowanych w przemysłowych obrabiarkach cnc (HAAS, FANUC, HEIDENHAIN, SINUMERIK).

 

Mechanik-monter maszyn i urządzeń będzie przygotowany do instalowania i uruchamiania obiektów technicznych, maszyn i urządzeń lub ich podzespołów, a także do wytwarzania elementów maszyn. W związku z tym posługuje się sprawnie i precyzyjnie dużym zakresem przyrządów, narzędzi i elektronarzędzi oraz maszyn. Ponadto wykonuje przeglądy, konserwacje i naprawy różnego rodzaju maszyn i urządzeń mechanicznych z wykorzystaniem uniwersalnych narzędzi i przyrządów pomiarowych, ślusarskich, monterskich oraz specjalistycznych, z zachowaniem wymogów eksploatacyjnych i dyscypliny technologicznej. Sprawdza stan techniczny maszyn i urządzeń metodami diagnostycznymi, kontroluje, reguluje, przeprowadza próby techniczne po naprawach. Stosuje programy komputerowe wspomagające wykonywanie zadań. Potrafi także sporządzić rysunki techniczne z wykorzystaniem technik komputerowych i je precyzyjnie odczytać.

Mechanicy-monterzy maszyn i urządzeń znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłu maszynowego i przetwórczego, przemysłu metalowego, a także instytucjach z bardzo wielu branż wymagających obsługi i naprawy maszyn i urządzeń mechanicznych. Kwalifikacje mechanika – montera maszyn i urządzeń zbliżone są do kwalifikacji ślusarza i mechatronika. Zawód ten występuje pod wieloma nazwami stosowanymi w przemyśle - odpowiadającymi określonym stanowiskom pracy (mechanik, konserwator, ustawiacz, monter, operator różnych urządzeń, np. giętarek, pras, nożyc, itd.). Kompetencje osoby wykonującej ten zawód są bardzo dobrą podstawą do szkolenia zmierzającego do uzyskania różnych uprawnień spawalniczych (MAG, TIG), ewentualnie uprawnień operatora obrabiarek skrawających i innych maszyn produkcyjnych. Z uwagi na dobrą znajomość zagadnień branży metalowej i różnych detali mechanik-monter maszyn i urządzeń może także pracować jako przedstawiciel handlowy, sprzedawca w sklepie z narzędziami, elektronarzędziami, materiałami metalowymi itd.