Powiat ostrowski
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I stopnia w ZSTE - BP1b - elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy
Nazwa oddziału

 BP1b - elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy

Liczba miejsc

 28

Cykl kształcenia

 3

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • fizyka
  • technika

Zawody

 Blacharz samochodowy

 Elektromechanik pojazdów samochodowych

 Lakiernik samochodowy

Opis

Elektromechanik pojazdów samochodowych będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

·         zapewnienie prawidłowego funkcjonowania pojazdów samochodowych poprzez kontrolowanie stanu technicznego zespołów i układów elektrycznych i mechanicznych sterowanych elektrycznie lub elektronicznie, przeprowadzaniu regulacji i konserwacji oraz diagnozowanie usterek, miedzy innymi za pomocą zebrania danych z wielu kontrolnych czujników elektronicznych i z pamięci komputera pokładowego pojazdu.

·         Dokonywanie napraw lub wymiany zużytych, instalacji, układów elektrycznych i elektromechanicznych lub ich elementów.

Z uwagi na coraz większe zastosowanie technologii elektronicznej oraz siłowników i silników elektrycznych w pojazdach samochodowych oraz popularyzację pojazdów zasilanych elektrycznie zapotrzebowanie na usługi kompetentnego elektromechanika samochodowego wciąż rośnie.

Zajęcia praktyczne zapewnia szkoła w szkolnych pracowniach i warsztatach. Uczeń może także odbywać przygotowanie zawodowe u pracodawcy przez 36 miesięcy.

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie blacharz samochodowy będzie być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych. Blacharz samochodowy posiada kwalifikacje niezbędne do wykonywania, instalowania, pasowania różnych elementów karoserii z blachy, związanych z wyposażeniem i remontem samochodów. Blacharz potrafi trasować, ciąć, zaginać, kształtować, zwijać, usztywniać blachę z różnych metali i łączyć poszczególne elementy poprzez lutowanie, spawanie, na zakład i nity. Potrafi także posługiwać się narzędziami ręcznymi i mechanicznymi oraz maszynami do obróbki blachy. Blacharz samochodowy potrafi także wykonywać czynności dokumentacyjne związane z przyjmowaniem do naprawy, sprawdzać jakość wykonanych prac oraz rozliczać koszty usługowo-naprawcze.

Zajęcia praktyczne uczeń może realizować wyłącznie u pracodawcy jako młodociany pracownik.

 

Lakiernik samochodowy rozpoznaje uszkodzenia i wady powłok lakierniczych. Wybiera technologię przygotowania powierzchni do lakierowania; oczyszcza z zanieczyszczeń, zabezpiecza powierzchnię przed korozją w sposób stosowny do rodzaju materiału, wyrównuje powierzchnię różnymi technikami; przygotowuje i nanosi wypełniacze na powierzchnię, oczyszcza i odtłuszcza. Następnie wybiera technologię naniesienia powłok lakierniczych, przygotowuje materiały i narzędzia, za pomocą których nanosi powłoki lakiernicze. Po tych czynnościach lakiernik utrwala naniesioną powłokę lakiernicza określonymi technikami. Stosuje także określone sposoby konserwacji tych powierzchni. Uczeń uczący się zawodu lakiernik uczy się także podstaw prowadzenia działalności gospodarczej, rozmawiania z klientem, kosztorysowania swoich usług.

Lakiernik powinien posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat stosowanych przez siebie materiałów i narzędzi oraz być sprawnym fizycznie, a także posiadać zdolności manualne. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu jest astma, skłonność do przeziębień, chorób płuc i oskrzeli, chorób skóry, alergie. Osoba na tym stanowisku powinna cechować się, m.in.: dużą dokładnością, cierpliwością, umiejętnością skupienia się, wyczuciem koloru, zmysłem estetycznym, spostrzegawczością. Praca odbywa się w warsztatach lakierniczych konwencjonalnych lub proszkowych. Często nowe technologie wymagają obsługi komputera i odpowiednich programów.

Zajęcia praktyczne uczeń może realizować wyłącznie u pracodawcy jako młodociany pracownik.