Nysa
Technikum
Technikum nr 3 w Nysie - ZSE Nysa - 1TPE/M-tech.ekonom. spec.menedż.
Nazwa oddziału

 1TPE/M-tech.ekonom. spec.menedż.

Cykl kształcenia

 5

Języki obce
Przedmioty punktowane

obowiązkowe

  • język polski
  • matematyka

dodatkowe

  • język obcy nowożytny
  • geografia

Przedmioty rozszerzone
  • język angielski
  • język niemiecki
Zawody

 Technik ekonomista

Opis

TECHNIK EKONOMISTA  nachylenie MENEDŻER FINANSOWY

Uczeń ma do wyboru język angielski lub język niemiecki na poziomie rozszerzonym zgodnie z zasadą większościową tzn. największej liczby chętnych zainteresowanych nauką języka na poziomie rozszerzonym.

Technik ekonomista to zawód szerokoprofilowy. Absolwenci mogą podjąć pracę we wszystkich podmiotach gospodarczych bez względu na ich formę organizacyjną czy własnościową.

Podstawowym celem kształcenia w zawodzie technik ekonomista, jest przygotowanie absolwenta do wykonywania prac i opracowań:

analitycznych w zakresie – czynników kształtujących podstawowe wielkości ekonomiczne;

badawczych w odniesieniu do – sprawności ekonomiczno – organizacyjnej podmiotów gospodarczych;

obliczeniowych w zakresie wskaźników określających sytuacje finansową firmy;

sprawozdawczych między innymi z działalności podmiotu gospodarczego;

 zbierania i pozyskiwania informacji rynkowych; sporządzania budżetu oraz planu

działania danej jednostki i komórki podmiotu gospodarczego.

Do głównych przedmiotów zawodowych nauczanych w szkole należą:

podstawy ekonomii i prowadzenia działalności, prawo, kadry i płace, język obcy zawodowy, ewidencja podatkowa i finansowa, praktyka zawodowa.

Po ukończeniu kształcenia absolwent może być zatrudniony w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, podatkowych, w obrocie. Absolwent w tym zawodzie uzyskuje również przygotowanie do zorganizowania i uruchomienia własnej działalności.

Może podwyższać swoje kwalifikacje poprzez kontynuowanie nauki w szkołach wyższych na takich kierunkach, jak: finanse i bankowość, ekonomia, zarządzanie i marketing.

Nachylenie  MENEDŻER FINANSOWY obejmuje zagadnienia przygotowujące do zawodu zarządzającego finansami w przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych, samorządach lokalnych i służbach publicznych. Uczniowie zdobywają wiedzę w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstwa       a także uwarunkowań mających wpływ na jego sytuację finansową jak i perspektywy rozwoju. Zapoznają się z metodami oceny inwestycji rzeczowych jak i finansowych a tym samym uczą się zarządzania aktywami i pasywami przedsiębiorstwa. Specjalność ta daje im także przygotowanie specjalistyczne w zakresie nowoczesnych usług finansowych w aspekcie weryfikowania, wdrażania i analizowania różnych innowacji, co ma szczególne znaczenie w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Zdobywają także specjalistyczną wiedzę w zakresie funkcjonowania rynków finansowych, strategii finansowo-ekonomicznej w przedsiębiorstwie, stosowania technik planowania i budżetowania finansowego, jak również umiejętności księgowego ujmowania i prezentowania w sprawozdaniach finansowych szeregu złożonych problemów praktyki gospodarczej.