Kwidzyn
Szkoła branżowa
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2 w Kwidzynie
Zespół szkół
Adres
ul.Katedralna 5, 82-500 Kwidzyn
Telefon
552793716
Fax
552792014
E-mail
Strona www
Dyrektor
Henryk Czyżewski
Typ placówki
Branżowa Szkoła I stopnia
Opis
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie jest również znany z kształcenia na bardzo wysokim poziomie kucharzy i cukierników. Corocznie organizujemy razem z miejscowymi restauratorami konkurs gastronomiczny „Twórczy kucharz” oraz jesteśmy gospodarzem wojewódzkiego etapu „Konkursu na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”. Zazwyczaj ten etap wygrywamy a nasi uczniowie reprezentują województwo pomorskie na etapie krajowym we Wrocławiu. Na wszystkich kierunkach kształcenia szkoła zapewnia miejsca odbywania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Współpracuje z wieloma pracodawcami, uczniowie odbywają praktyki zawodowe w najlepszych restauracjach na terenie Kwidzyna oraz województwa pomorskiego. Jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym, mamy wykwalifikowaną kadrę, a wśród nich egzaminatorzy OKE. Uczniowie mieszkający poza Kwidzynem mogą zamieszkać w szkolnym internacie. Więcej o szkole dowiesz się odwiedzając naszą stronę internetową www.zsp2.ckj.edu.pl
Oferta
Dojazd
Szkoła znajduje się na ulicy Katedralnej 5 przy Zespole Zamkowo-Katedralnym w odległości ok. 10 min. pieszo od przystanków PKP i PKS.
Historia
Historia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie sięga 1953 roku. Wtedy utworzono Technikum Młynarskie i Zasadniczą Szkołę Młynarską w Cieszynie. W 1956 roku obydwie szkoły, z uczniami i nauczycielami, przeniesiono do Kwidzyna. Szkoła wyspecjalizowała się w zawodach związanych z przetwórstwem żywności, gastronomią i wszelkiego rodzaju usługami. Dostosowywała się również do potrzeb lokalnego rynku pracy. Kiedy w Kwidzynie rozpoczęto budowę zakładów celulozowo – papierniczych zaczęliśmy kształcić odpowiednich specjalistów.
Koła zainteresowań
W szkole uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności na zajęciach realizowanych jako koła: Językowe Teatralno - wokalne Chemiczne Hotelarskie Cukiernicze Turystyczne Ekonomiczne Szkolny Klub Przedsiębiorczości Fotograficzno- graficzne Rekreacyjno – sportowe.
Kontakty zagraniczne
Szkoła od wielu lat współpracuje w zakresie praktyk zagranicznych ze szkołami z Francji. Uczniowie odbywali praktyki w szkołach, restauracjach i hotelach w północnej Francji (Amiens i Breil le Vert). Organizowane są również praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Od roku szkolnego 2014/2015 ZSP nr 2 wraz z CKZiU w Kwidzynie rozpoczęła współpracę ze niemieckimi szkołami zawodowymi w Celle. W maju 2015 roku grupa uczniów z Celle razem z uczniami z ZSP nr 2 i CKZiU odbyła praktykę zawodową w przedsiębiorstwach w Kwidzynie. Projekt jest finansowany z funduszy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jesienią 2015 roku uczniowie w zawodach technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych odbyli praktykę zawodową w hotelach i restauracjach w Niemczech. Praktyki były finansowane z funduszy europejskich. Od 2015 realizowany jest Projekt Erasmus+ „Praktyki w zagranicznych przedsiębiorstwach przyszłością kwidzyńskiej młodzieży.” Na przełomie lutego i marca 2016 młodzież ZSP nr2 odbywała praktyki zawodowe w Hiszpanii.
Osiągnięcia
Finaliści w XIX Ogólnopolskim Turnieju Cukierniczym im. Wojciecha Kandulskiego w roku 2016, zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, II miejsca w Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w zawodzie Cukiernik w roku 2015, zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, I i II miejsce w Wojewódzkim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik w roku 2015,