Kwidzyn
Technikum
Technikum Nr 2 w Kwidzynie
Zespół szkół
Adres
ul.Katedralna 5, 82-500 Kwidzyn
Telefon
552793716
Fax
552792014
E-mail
Strona www
Dyrektor
Henryk Czyżewski
Typ placówki
Technikum
Opis
Obecnie jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, która kształci techników papiernictwa. Mając na uwadze dwa duże zakłady celulozowo – papiernicze w Kwidzynie i Świeciu oraz liczne zakłady przetwórstwa papieru w okolicy, znalezienie pracy dla techników o tej specjalności nie będzie problemem. Ważnym elementem wychowawczym naszej szkoły jest działalność turystyczno-krajoznawcza. Kierunki w zawodach hotelarstwo, żywienie i usługi gastronomiczne to zawody poszukiwane na krajowym rynku pracy. Uczniowie ucząc się dodatkowo języka angielskiego zawodowego mają duże szanse pracy również w krajach Unii Europejskiej. Są to kierunki, które rozwijają się bardzo intensywnie i dają możliwości znalezienia pracy w tych zawodach. Uczniowie mieszkający poza Kwidzynem mogą zamieszkać w szkolnym internacie. Więcej o szkole dowiesz się odwiedzając naszą stronę internetową www.zsp2.ckj.edu.pl
Oferta
Dojazd
Szkoła znajduje się na ulicy Katedralnej 5 przy Zespole Zamkowo-Katedralnym w odległości ok. 10 min. pieszo od przystanków PKP i PKS.
Historia
Historia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie sięga 1953 roku. Wtedy utworzono Technikum Młynarskie i Zasadniczą Szkołę Młynarską w Cieszynie. W 1956 roku obydwie szkoły, z uczniami i nauczycielami, przeniesiono do Kwidzyna. Szkoła wyspecjalizowała się w zawodach związanych z przetwórstwem żywności, gastronomią i wszelkiego rodzaju usługami. Dostosowywała się również do potrzeb lokalnego rynku pracy. Kiedy w Kwidzynie rozpoczęto budowę zakładów celulozowo – papierniczych zaczęliśmy kształcić odpowiednich specjalistów.
Koła zainteresowań
W szkole uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności na zajęciach realizowanych jako koła: Językowe Teatralno - wokalne Chemiczne Hotelarskie Cukiernicze Turystyczne Ekonomiczne Szkolny Klub Przedsiębiorczości Fotograficzno- graficzne Rekreacyjno – sportowe.
Kontakty zagraniczne
Szkoła od wielu lat współpracuje w zakresie praktyk zagranicznych ze szkołami z Francji. Uczniowie odbywali praktyki w szkołach, restauracjach i hotelach w północnej Francji (Amiens i Breil le Vert). Organizowane są również praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Od roku szkolnego 2014/2015 ZSP nr 2 wraz z CKZiU w Kwidzynie rozpoczęła współpracę ze niemieckimi szkołami zawodowymi w Celle. W maju 2015 roku grupa uczniów z Celle razem z uczniami z ZSP nr 2 i CKZiU odbyła praktykę zawodową w przedsiębiorstwach w Kwidzynie. Projekt jest finansowany z funduszy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jesienią 2015 roku uczniowie w zawodach technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych odbyli praktykę zawodową w hotelach i restauracjach w Niemczech. Praktyki były finansowane z funduszy europejskich. Od 2015 realizowany jest Projekt Erasmus+ „Praktyki w zagranicznych przedsiębiorstwach przyszłością kwidzyńskiej młodzieży.” Na przełomie lutego i marca 2016 grupa 20 uczniów kształcąca się w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i organizacji usług gastronomicznych oraz technik papiernictwa odbywała praktyki zawodowe w Hiszpanii w Sewilli i Ubedzie.
Osiągnięcia
I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Kuchnia Literacka" w roku 2014 w kategorii deser III miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej w etapie okręgowym w Gdyni w roku 2013 i zakwalifikowanie się do etapu centralnego, a także zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej” w Słupsku w roku 2012 i 2013 (indeks Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy), 28 miejsce w rankingu techników Województwa Pomorskiego w PERSPEKTYWY 2016 roku.