Nasza szkoła ma do dyspozycji wiele dobrze wyposażonych sal, 3 pracownie komputerowe, bibliotekę, sale językowe, salki gimnastyczne i siłownię oraz bogatą bazę szkolenia praktycznego. Drugi budynek szkoły znajduje się przy ul. Kostrzyńskiej 46. Odbywają się w nim zajęcia lekcyjne oraz zajęcia praktyczne. Placówka bezustannie rozwija się i modernizuje, idąc z duchem czasu, tworzy niezapomniany klimat spędzonych w niej lat nauki.
Szkoła bierze udział w programie ALBATROS mającym na celu zwiększenie świadomości technicznej uczniów oraz wzbogacenie planu zajęć i oferty edukacyjnej szkół, realizowanej zgodnie z systemem kształcenia zawodowego. Poprzez wzbogacanie wiedzy młodzieży promujemy rozwój polskiej wsi, rolnictwa i przemysłu około rolnego. Zajęcia przeprowadzone w ramach Programu odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych: pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Oprócz klasycznych zajęć lekcyjnych młodzież ma możliwość zobaczenie nowoczesnych fabryk i poznanie innowacyjnego sprzętu rolniczego. Nasza młodzież często uczestniczy w wycieczkach zawodowych.
Szkoła umożliwia również zdobycie dodatkowych kwalifikacji m.in. obsługa wózków widłowych, kurs operatora kombajnu zbożowego.
Swoje umiejętności zawodowe uczniowie mają możliwość zaprezentować przez uczestnictwo co roku w różnych konkursach i olimpiadach zajmując czołowe miejsca na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.
W szkole prowadzona jest efektywna działalność kształtująca odpowiedzialną społecznie młodzież, uważną na otoczenie, respektującą prawa innych i chętnie angażującą się w wolontariat wspierający osoby z niepełnosprawnościami i seniorów szczególnie poprzez szkolne koło wolontariatu. Wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu biorą również udział w projekcie „WOLONTARIAT z KLASĄ”. W szkole corocznie organizowana jest akcja honorowego oddawania krwi pod patronatem projektu starostwa powiatowego w Gnieźnie pt: BŁĘKITNA KREW.
Szkoła zapewnia fachową pomoc psychologiczną zatrudniając psychologa szkolnego oraz doświadczonego pedagoga. W szkole odbywają się liczne zajęcia rewalidacyjne dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
We współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie szkoła prowadzi zajęcia z doradztwa zawodowego oraz przygotowujące absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
Teren szkoły jest monitorowany,a dzięki podejmowanym działaniom wychowawczym i profilaktycznym szkoła jest bezpieczna i przyjazna uczniom.
DRZWI OTWARTE - 13 KWIETNIA 2019 r. w godz. 9:00-13:00
ZAPRASZAMY!
Historia naszej szkoły zaczęła się, gdy pierwsi uczniowie przekroczyli próg budynku w Skiereszewie w 1959 roku. Była to pierwsza szkoła rolnicza w powiecie gnieźnieńskim. Początkowo w latach 1959 – 1964 była to Dwuizbowa Szkoła Rolnicza, która w okresie późniejszym została przemianowana na Zasadniczą Szkołę Rolniczą, o dwuletnim cyklu nauczania. Siedzibą szkoły był pałacyk dawniejszego właściciela garbarnii. Pierwszym dyrektorem szkoły został jej inicjator i założyciel inż. Mieczysław Dybowski. W latach 1969 – 1977 funkcjonował przy szkole internat dla młodzieży z dalszych rejonów.
1 września 1976 roku placówka nasza została podniesiona do rangi Zespołu Szkół Rolniczych w Skiereszewie. W związku z tym, oprócz dotychczasowej dwuletniej Zasadniczej Szkoły Rolniczej powstała 2-letnia Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, 3-letnie Technikum Mechanizacji Rolnictwa, 2-letnie Policealne Studium Mechanizacji Rolnictwa, 3-letnie Wieczorowe Technikum Rolnicze dla Pracujących oraz Zaoczne Technikum Rolnicze, mające swoje filie w Kiszkowie i Niechanowie, a także Telewizyjne Technikum Rolnicze. Przez lata następował rozwój szkoły i potrzebna była nowa siedziba. Toteż w 1991 roku placówka przejęła pomieszczenia w budynku na ulicy Sobieskiego 20.
Od 1 września 2016 r w związku z likwidacją technikum i zasadniczej szkoły zawodowej wchodzących w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jana Kilińskiego w Gnieźnie oferta kształcenia w ZSP nr 1 została poszerzona o kształcenie w nowych zawodach.
Obecna oferta edukacyjna szkoły obejmuje następujące zawody:
- technik architektury krajobrazu;
- technik geodeta;
- technik hotelarstwa (klasa integracyjne);
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki;
- technik organizacji turystyki;
- technik rolnik;
- technik żywienia i usług gastronomicznych.
Placówka znana jest w środowisku lokalnym dzięki częstemu włączaniu się w różne inicjatywy. W zakresie kształcenia zawodowego szkoła współpracuje z różnymi firmami zarówno z powiatu gnieźnieńskiego jak i całego województwa. Do partnerów szkoły należą: Joskin, Krongskilde, Agromarket Jaryszki, Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Żydowo, K2 Ogrody, Hotel Andersia i Sheraton w Poznaniu a także znane gnieźnieńskie restauracje: LeoLibra, Hotele i restauracje ,,Pietrak", Czerwone Korale, Za Drzwiami, Ratuszowa.
Absolwenci naszej szkoły studiują m. in. na:
– Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu,
– Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu,
– Politechnice Poznańskiej.
- Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie
oraz Instytucie Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie.
Szkoła współpracowała i współpracuje z
różnymi instytucjami w zakresie praktyk uczniów. Są to przede wszystkim:
hotele,
restauracje,
biura podróży,
firmy geodezyjne i jednostki samorządu
terytorialnego,
firmy projektujące i zakładające ogrody,
firmy serwisujące sprzęt rolniczy,
gospodarstwa rolne.
Uczniowie wyjeżdżają na praktyki do Niemiec, Grecji i Hiszpanii w ramach programu Erasmus+.
Samorząd szkolny
Szkolne Koło PCK
Szkolny Klub Ekologiczny
"Rolnik"
Kółko fotograficzne
Koło Dekoratorsko -Florystyczne
Szkolny Zespół Muzyczno-Wokalny
Kółko Brydża Sportowego
Szkolne Koło Wolontariatu
Szkolne Koło- Turystyczno- Krajoznawcze
Klub Hotelarza i Przedsiębiorcy
Klub Smakosza
W organizowanym finale Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Średnich „MŁODY MECHANIK NA MEDAL” dwaj uczniowie znaleźli się na podium: Radosław Kowalczyk został zwycięzcą tego konkursu a jego kolega z klasy IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa Krzysztof Kałat zajął 3 miejsce.
V i VI miejsce indywidualnie w II
Ogólnopolskim Turnieju na najlepszego ucznia w zawodzie kucharz”,
V miejsce drużyny unihokeja chłopców w
finale regionalnym „Licealiada 2018”.