Łódź
Liceum ogólnokształcące
XVIII Liceum Ogólnokształcące
Adres
Perla 11, 94-203 Łódź
Telefon
+48 42 633-93-23
E-mail
Strona www
Dyrektor
Monika Antosiak
Typ placówki
Liceum Ogólnokształcące
Zdjęcia
  • Logo XVIII LO
  • Budynek szkoły
  • Boisko szkolne i siłownia
  • Rower publiczny- wejście do budynku 18 LO
  • Boisko szkolne i siłownia
  • musztra
  • Uroczystość szkolna
  • Zajęcia z elementów kryminalistyki 2
  • Zajęcia z elementów kryminalistyki 3
  • Wizyta w Areszcie Śledczym 1
  • Wizyta w Areszcie Śledczym 2
  • bronioznawstwo
  • Zajęcia ze sztuk walki 1
  • Zajęcia ze sztuk walki 2
  • zajęcia wojskowe
  • postawy strzeleckie 1
  • wizyta w JRG
Opis

„Osiemnastka” położona jest w zacisznym, powstałym w okresie międzywojennym osiedlu "Montwiłła" Mireckiego, w pobliżu Parku na Zdrowiu.

Szkoła jest bardzo nowoczesną placówką, dysponującą pracownią komputerową i centrum multimedialnym. Każda pracownia wyposażona jest w rzutnik, tablicę multimedialną albo interaktywny monitor. Zajęcia ze sztuk walki odbywają się na specjalnie do tego przystosowanej sali, zaś w cieplejsze dni podczas zajęć wychowania fizycznego korzystamy z boiska „Orlik”, siłowni zewnętrznej lub infrastruktury Parku.

Dowodem aktywności młodych uczących się w XVIII LO jest ich liczny udział w uroczystościach patriotycznych oraz w Szkolnym Kole Wolontariatu (wspieramy m. in. schroniska dla zwierząt).

Uczniowie włączają się w realizację projektów: „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej”, „Tydzień Konstytucyjny", "W służbie prawu".

Oferta
Historia

Historia liceum sięga roku 1954, kiedy to podjęto decyzję o powołaniu jedenastoklasowej szkoły pod nazwą XVIII TPD, od której po trzech latach oddzielone zostało liceum ogólnokształcące. Funkcję dyrektora pełniła mgr Zofia Grębecka. W maju 1958 roku odbyły się pierwsze matury.

 

W następnym roku patronem szkoły stał się Jędrzej Śniadecki, wybitny polski uczony, chemik, botanik, lekarz, pedagog i publicysta, profesor Uniwersytetu Wileńskiego, którego wykładów  słuchali m.in. Adam Mickiewicz, Tomasz Zan i Jan Czeczot. W pierwszych latach istnienia szkoły powstała w XVIII LO Spółdzielnia Uczniowska wyróżniająca się w kraju działalnością wychowawczo – gospodarczą. Jej opiekunem był niezwykle ceniony przez młodzież nauczyciel matematyki, były żołnierz AK, mgr Sławomir Niemierowski.

W roku szkolnym 1960/61 utworzono w „Osiemnastce”, z inicjatywy jednego z legendarnych nauczycieli szkoły, mgra Józefa Szoki, pierwszą w Łodzi pracownię języka rosyjskiego.

W czasie, gdy funkcję dyrektora pełniły mgr Helena Kierońska i mgr Teresa Walkiewicz, powstawały kolejne pracownie specjalistyczne, a wokół budynku: zespół boisk, bieżni i skoczni. Zmieniał się wygląd szkoły, ale także tworzyła się jej tradycja i ceremoniał.

W roku 1974 dyrektorem została mgr Halina Suskiewicz. Niedługo potem dzień urodzin patrona, 30 listopada, ustanowiono Świętem Szkoły, otwarto Izbę Pamięci Narodowej i Tradycji, a działający przy szkole szczep harcerski przyjął imię Bohaterów spod Arnhem. Zgodnie z duchem czasu uroczyście obchodzono kolejne rocznice „Rewolucji Październikowej”, ale także rocznice alianckiej operacji Market Garden z roku 1944. Organizowano nie tylko spotkania kombatantów Ludowego Wojska Polskiego, ale i byłych żołnierzy Brygady gen. Sosabowskiego.

Harcerze z „Osiemnastki”, pod wodzą niezapomnianego nauczyciela polonisty mgra Lecha Puszczyńskiego, to grupa ludzi, których połączyła pielęgnowana wciąż przyjaźń i wspomnienia odżywające choćby w czasie organizowanych do dziś spotkań. Liczne grono absolwentów uczestniczy w uroczystościach jubileuszowych.

 

W roku 2004 obchodzono hucznie 50-lecie szkoły, a w roku 2010 kolejny zjazd połączony był z wręczeniem „Złotych Matur” absolwentom z lat 1958 i 1959.

 

Wśród byłych uczniów szkoły są znani ludzie nauki i artyści, m.in. prof. dr hab. nauk medycznych Paweł Górski - rektor Uniwersytetu Medycznego w kadencjach 2008-2012 oraz 2012-2016, członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. Anna Domańska, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi i Dyrygent Chóru Akademii Medycznej w Łodzi, prof. dr hab. inż. Jerzy Gębicki związany przez lata z Wydziałem Chemii Politechniki Łódzkiej, prof. Jarosław Chrabąszcz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Dorota Wójcik, śpiewaczka związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, laureatka wielu międzynarodowych konkursów operowych czy Piotr Miazga, aktor znany m.in. z filmów „Haker’, „M jak miłość”, „Generał – zamach na Gibraltarze”.

 

Historię i wyjątkową atmosferę szkoły tworzyli nauczyciele wspominani przez absolwentów jako wymagający pedagodzy a jednocześnie wspaniali ludzie, przyjaciele młodzieży, m.in. Władysława Zarzycka, Władysława Wasilewska, Leszek Przybylak, Zofia Stańczak, Ryszard Bajor, Elżbieta Pawlaczyk, Barbara Dyaczyńska, Jadwiga Królikowska, Barbara Ośmielak, Jadwiga Janus, Katarzyna Miłoszewska, Tadeusz Maciaszek, Maria Młyńczak, Lech Puszczyński, Małgorzata Pietrzak, Alicja Wnuk i wielu innych.

 

„Osiemnastka” nieustannie zmienia się zgodnie z wymaganiami współczesności. W czasie trwania kadencji dyrektora Janusza Michałowskiego, w roku 2005, utworzone zostały w XVIII LO po raz pierwszy klasy z programem policyjno - prawnym, które dziś są „znakiem firmowym” szkoły. Pomysłodawcą była pani Halina Jaworska – nauczyciel technologii informacyjnej. Klasy zostały objęte patronatem Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

 

W roku 2006 funkcję dyrektora liceum objęła mgr Monika Antosiak. Trzy lata później powstała pierwsza klasa z programem wojskowym a uczniowie zaczęli nosić mundury wzorowane na policyjnych i  wojskowych. W r. szk. 2022/2023 powstała pierwsza klasa realizująca program ratowniczo-strażacki. Opracowano ceremoniał ślubowania, który zyskał swoją wagę i kształt dzięki współpracy z płk Janem Ryckiem, wieloletnim przyjacielem Szkoły i funkcjonariuszami KMP w Łodzi.

Co roku, w dniu 30 listopada odbywa się Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych. Data ceremonii jest stała, a wybrana została w związku z obchodami Dnia Patrona - Jędrzeja Śniadeckiego, który urodził się właśnie w tym dniu. Jest to zawsze Święto Szkoły, dzień, w którym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, ale społeczność szkolna spotyka się na uroczystości ślubowania. Przygotowania do tego dnia zaczynają się kilka tygodni wcześniej, gdyż uczniowie klas I muszą opanować zasady musztry.

 

XVIII LO w ciągu dziewiętnastu lat istnienia klas mundurowych wypracowało sobie stałą pozycję na mapie szkół średnich Łodzi. Jest to liceum, do którego kandydują młodzi ludzie nie tylko z Łodzi, ale także z okolicznych miejscowości: Rzgowa, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, Lutomierska, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, zainteresowani pracą w Policji i  wojskowością.

Młodzież realizująca program policyjny zdobywa wiedzę na zajęciach edukacji policyjnej, zajęciach z kryminalistyki i sztuk walki. Ponadto, uczestniczy w warsztatach w zakresie funkcjonowania wydziałów policji, strzeleckich i innych. Działania podejmowane wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji to m.in. ćwiczenia musztry uczniów, specyfika służby różnych wydziałów policji. Uczniowie zapoznają się także z pracą zakładów penitencjarnych, Służby Ochrony Kolei, Straży Granicznej.

Młodzież wybierająca naukę w klasie realizującej program wojskowy może zdobywać wiedzę na dodatkowych lekcjach podstaw szkolenia wojskowego, doskonalić umiejętności strzeleckie, brać udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli różnych służb mundurowych. Szkoła współpracuje z 9 Łódzką Brygadą Obrony Terytorialnej i Jednostką Wojskową w Łasku. Uczniowie klas wojskowych podczas spotkań z żołnierzami zdobywają cenne informacje na temat rekrutacji do wojska, warunków pracy oraz specyfiki tej służby. Zapoznają się także z ofertą szkół mundurowych, np. WAT, LAW i AWL. Szkoła stara się organizować spotkania z żołnierzami, którzy mają bogaty dorobek wojskowy i ciekawe pasje.

Poszerzamy również program klasy ratowniczo-strażackiej o zajęcia w jednostkach PSP i OSP oraz warsztaty z ratownikami medycznymi.

Zajęcia pozalekcyjne
  • zespół wokalny;
  • koło matematyczne;
  • koło geograficzne;
  • zajęcia ze sztuk walki.

 

Organizujemy również zajęcia wyrównawcze według potrzeb uczniów.

Zakres wiekowy
14 – 19 lat
Dojazd
  • tramwaj linii 8 i 16 – przystanek: Włokniarzy/Srebrzyńska
  • autobus linii 83 – przystanek: Unii Lubelskiej/Praussa lub Unii Lubelskiej/Srebrzyńska
  • autobus linii 72A lub 72B – przystanek Srebrzyńska/Unii Lubelskiej lub Srebrzyńska/Jarzynowa
  • rower miejski
Drzwi otwarte
  • 19 kwietnia 2024 r.: 14.30 – 18.00

 

Współpraca z uczelniami wyższymi

Gościmy studentów następujących uczelni:

  • Uniwersytet Łódzki;
  • Politechnika Łódzka;
  • Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu;
  • Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie;
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie.

 

Bierzemy udział w zajęciach na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej i w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu

 

Planujemy wizyty uczniów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Szkole Policji w Sieradzu, Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Kaliszu, Szkole Głównej Służby Pożarniczej, Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej.


Nazwa i adres jednostki przetwarzającej dane
XVIII Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego; 94-203 Łódź ul. Perla 11
Telefon jednostki przetwarzającej dane
+48 42 633093023
E-mail jednostki przetwarzającej dane
kontakt@lo18.elodz.edu.pl
Adres email IODO
iod.lo18@cuwo.lodz.pl
Telefon IODO
+48 508 595 660